Kredi İçin Ön Onay Almak

kredi başvurusundan önce ön onay almak ne anlama geliyor?


Banka kredisi kullanmak isteyenlerin sıklıkla karşılaştığı tabirlerden biri de kredi ön onayı olmaktadır. Kredi ön onayı bankanın size kredi vermeye karar verdiği anlamına gelmez. Bu sadece bir bütün halinde düşünülmesi gereken değerlendirme aşamasının bir bölümüdür. Başvuru yaptığınız bankadan kredi ön onayı almış olmanız bankanın krediyi geri ödemede güçlük çekmeyeceğinize kanaat getirdiği anlamına gelir.
Son yıllarda hızlı kredi, 5 dakikada kredi gibi kampanyalar adı altına yeni hizmetler sunulmaya başlandı. Bunların tümü aslında ön onaylı kredidir. Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede size geri dönüş yapılıyor olması da kredi talebinize aldığınız ya da alamadığınız ön onaydır. Ön onay almış olmanızın ardından bazı belgelerinizi hazırlayarak banka şubesine bir başvuru yapmanız istenir. Kredinizi kullanabilmek için bu başvuruya da olumlu yanıt almış olmanız gerekir.

Ön Onaylı Kredi Başvuru Yöntemleri

Bu kredi başvuruları pek çok farklı mecradan yapılabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
 • SMS
 • İnternet
 • Çağrı merkezi arama
 • Wap
 • ATM
Unutulmaması gereken en önemli husus bunların yalnızca başvuru yolları olduğudur. Ön onay almanız halinde mutlaka şubenize giderek sizden istenen evrakları banka şubesine teslim etmeniz sizden talep edilecektir.

Bankalar Kredi Başvurularında Neleri İnceler?

 • Daha önce kullandığınız kredilerin geri ödemesini sorunsuz bir şekilde yapıp yapmadığınız incelenir.
 • Çek – senet ödeme bilgileriniz gözden geçirilir.
 • Aylık geliriniz ve gideriniz incelenen bilgiler arasında yer alır.
 • Kullanmak istediğiniz kredi tutarı ile gelir durumunuz kıyaslanır.
 • Krediyi ne kadar uzun ya da kısa bir süreçte ödeyeceğiniz (vade) incelenir.
 • Aylık taksitleriniz incelenerek kredi geri ödeme tablosunun nakit akışına uygunluğu gözden geçirilir.

Bankalar Kredi İncelemesini Nasıl Yapar?

Bankalar bu ve benzeri incelemeleri yapmak için Kredi Kayıt Bürosu, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Kredi Risk Raporu gibi birimlerden ve hizmetlerden faydalanır. Bu merkezlerde herkesin KKB puanı bulunur. KKB puanınız düşük ise bankadan kredi taleplerinize olumlu yanıt alma olasılığınız da gayet düşüktür. Kredi puanınızı yükseltebilir ve sonrasında kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Ön Onayı Verilmezse Yine de Kredi Alınabilir mi?

Kredi başvurunuza ön onay gelmediyse bankanız size kredi vermeyecek demektir. Ön onay değerlendirmesi aşamasında kişinin finansal geçmişi üzerinde durulduğu için ön onay almamış olmanız finansal geçmişinizin pek parlak olmadığı anlamına gelir. Bu durumda yapmanız gereken ilk iş kredi skorunuzu yükseltmek olmalıdır.

“Krediniz Hazır” Mesajına Aldanmayın!

Bankalar ön onaylı kredi ürünlerini genellikle “krediniz hazır”, bankaya uğrayın kredinizi alın” şeklindeki mesajlarla aktarmaktadır. Oysa sizin adınıza düzenlenmiş bir kredi yok! Önce sizin başvuru yapmanız gerekiyor. Ardından kısa bir inceleme ile kredinize yanıt gelecektir. Geçtiğimiz aylarda Akbank tüketiciyi yanıltıcı reklam kampanyası nedeniyle para cezasına çarptırıldı. Söz konusu reklam ön onaylı kredi tanıtımını içeriyordu. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler