Kredi ile Alınan Ev Satılabilir mi?

Konut kredisi ile satın aldığınız evin satışını yapabilmeniz için izlemeniz gereken üç temel yöntem.


Konut kredisi avantajlarından yararlanarak bir ev satın aldığınız zaman satın almış olduğunuz ev kredi aldığınız banka tarafından ipotek altında tutulur. Borcunuz bitene kadar evin tüm hakları ilgili bankaya aittir. Konut kredisi ödemelerinizde herhangi bir aksama ya da ödeme yapılmaması durumunda bankanız, satın aldığınız evi satarak sizlere vermiş olduğu kredi borcunu geri alabilme hakkına sahiptir.
Bankalar tarafından ipotek olarak alınan evleri sizler de satabilirsiniz. Bu tür evlerin satışı esnasında üç farklı temel seçenekten yararlanabilirsiniz.

1. Ev Üzerindeki İpoteğin Kaldırılması ve Satışı

Konut kredisi ile satın alınan evlerin satılması için en güvenilir ve sorunsuz yöntem budur. Alıcı ve satıcı olan kişiler kendi aralarında sözlü veya yazılı olarak bir anlaşma yapabilirler. Bu anlaşmanın güvenilir olabilmesi için noter tarafından yazılı sözleşme imzalanması tavsiye edilmektedir. Evinizi satın almak isteyen kişi nakit para ile sizlere gelerek bankadaki kredi borcunuzu kapatır. Kredi borcunuz kapatılırken bankanıza %2 erken kredi borcu kapatma cezası da ödenmelidir. Bu ceza oranının kim tarafından ödeneceği ise taraflar arasında önceden belirlenmiş olmalıdır. Borcunuz kapatıldıktan sonra tapu işlemlerine geçiş yapabilirsiniz.

2. Tüketici Kredisi ile İpotek Kaldırma

İpotek edilmiş olan evin ipoteğinin kaldırılması için evini satmak isteyen kişi bankaya yeni bir kredi talebinde bulunur. Fakat bu yeni kredinin türü tüketici kredisi olacağı için K.K.D.F ve B.S.M.V vergileri geçerli olacaktır. Kredinizi çektikten sonra K.K.D.F ve B.S.M.V vergilerini ödemek ile yükümlü olursunuz.

3. İpotekli Evi Borcu ile Satın Alım

İpotekli olan evler devam etmekte olan borçları ile birlikte de satın alınabilir. Borcunuzun devrini yaptıktan sonra satış işlemleri de yapılabilir. Fakat ipotekli olan evi satın alacak olan kişi sattığı tarih sonrasındaki taksitlerinde de K.K.D.F ve B.S.M.V vergilerini ödemeye devam etmek durumunda kalır. Bankalar aylık konut kredisi ödemelerine bu iki vergiyi de ekler ve borcunuz bitene kadar ipotek süreci de bankalar tarafından devam ettirilir.

Bu üç temel maddeyi izleyerek sizler de bankaların ipotek altına aldığı evlerinizi satışa çıkartmayı deneyebilirsiniz. 

Diğer Makaleler