Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartlarınızın geçmişe yönelik aidat ödemelerini geri alabilmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.


Kredi kartlarına ait olan aidat ödemeleri dosya masraf iadesi gibi ufak ücretler olsa dahi can sıkıcı bir ödeme olarak karşınıza çıkmaktadır. Çoğu kez zamansız bir şekilde bu aidatların alınması ise kişilerin zor durumlar yaşamasına yol açabilmektedir. Açıklanan yeni rakamlara göre son bir yıllık süreç içerisinde bankaların 3.2 milyar lira kart aidatı ücreti aldığı bilinmektedir.
 Bankaların yaptığı açıklamalar ile bu ücretlerin yasal olduğu ve geri talep edilmeyeceği duyurulmuştur. Fakat Yargıtay tarafından bu kararın aksini belirten birtakım kararlar da mevcuttur. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin yaptığı açıklama ve aldığı son karar ile kredi kartı aidatlarının geriye dönük bir şekilde alınabileceği söyleniyor. Bu süreç için zaman aşımı olarak ise 10 yıllık bir süre belirlenmiştir. Kredi kartı aidatlarınızı geri alabilmek istiyorsanız son 10 yıl içerisinde bankalara ödediğiniz paraları geri alabilirsiniz.
 
Kredi kartınıza ait olan aidat ödemelerini geri alabilmek için birkaç farklı yol bulunmaktadır. İlk önce bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşarak kredi kartı aidatı talebi yapmanız gereklidir. Bankalar müşterilerine bazı durumlarda sadece bu tür bir görüşme ve talep sonrasında paralarını geri ödeyebilmektedir. Fakat olumsuz yönde cevap veren bankalar da karşınıza çıkacaktır. Bu tür durumlarda kredi kartınızı kapatarak  banka müşterisi olmaktan vazgeçebileceğinizi müşteri temsilcisine belirtirseniz biraz daha olumlu düşünmelerini sağlayabilirsiniz.
 

Tüketici Hakem Heyeti’ne Başvuru Nasıl Yapılır?

 
Bankanız ile yaptığınız görüşmelerde olumlu bir sonuç elde edemediyseniz bankanıza kredi kartı aidatı için dilekçe yazarak gönderebilirsiniz. Dilekçeler iadeli taahhütlü olarak gönderilir ise almış olan kişinin imzası elinize geçmiş olur. Fakat ödemelerinizi aksatıyorsanız veya bankaya borcunuz var ise bu yöntemler ile olumlu sonuçlara ulaşamayabilirsiniz. Bu tür durumlarda kredi kartınızın geriye dönük olan 10 yıllık ekstrelerini ve kredi kartınızı alırken imzalamış olduğunuz sözleşmenin bir nüshasını dilekçe örneği ile Tüketici Hakem Heyeti’ne göndermeyi deneyebilirsiniz. Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan başvuruların 1 ile 3 ay gibi bir süre süreceğini de unutmamalısınız.
 

Kredi Kartı Aidatı Hangi Durumlarda Alınmaz?

 
Bankalar bazı müşterilerinden kredi kartı aidatlarını talep etmezler. Öğrenci kartına sahipseniz, elektrik, su ve internet faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verdiyseniz veya bankanın sunduğu bireysel emeklilik gibi hizmetlerden yararlanıyorsanız bankalar sizlerden herhangi bir hesap işletim ücreti almazlar. Ancak bankaların çalışma politikaları birbirlerinden farklı olduğu için aidat alınmayan durumları bankalar ile iletişime geçerek öğrenmeniz gerekebilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler