Kredi Kartı Başvurularım Neden Reddediliyor? Neden Onaylanmıyor?

Kredi kartı başvurunuzun reddedilme nedenleri.


Çevrenizdeki pek çok kişide bir değil birden fazla kredi kartı bulunuyor olmasına karşın sizin yaptığınız kredi kartı başvurusu banka tarafından reddedilmiş olabilir. Bu durumda kredi kartı neden alamıyorum düşüncesine kapılmanız son derece normal olacaktır. Ancak bankaların kredi kartı başvuruları söz konusu olduğunda oldukça derin bir finansal araştırma içerisine girdikleri de unutulmamalıdır. Bu araştırma neticesinde karar “olumsuz” olursa bu durum sizden kaynaklanıyor demektir.

Kredi Kartı Başvurusunun Onaylanmama Nedenleri

Banka kredi kartı başvurusunu hangi nedenlerle reddeder ve bu nedenleri öğrenmek mümkün mü? Öncelikle sizin kredi kartı başvurunuzu reddeden bankaya yazılı bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun reddedilme nedenini öğrenmek istediğinizi bankaya iletebilirsiniz. Banka bu konuda size bilgi veren bir açıklama yapacaktır. Ancak genel olarak bankaların kredi kartı başvurusu neden olumsuz sorusunun yanıtı da aslında çok açıktır.

Kara Listedeyim, Banka Kredi Kartı Verir mi?

Kredi kartı başvurum neden onaylanmıyor sorusunun en belirgin yanıtı kara listede yer alıyor olmanızdır. Bankalar daha önce kredi ya da kredi kartı borcunu ödemediği için kara listeye girmiş olanların kredi kartı başvurusunu onaylamaz. Bu yüzden eğer kara listedeyseniz borcunuzu bir an önce ödemeniz ve kara listeden çıkana dek beklemeniz gerekir. Bu sürenin sonunda kredi kartı başvurusu yaparsanız olumlu bir yanıt alma ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Kabul Edilmez?

Ödenmemiş faturalar ya da borçlar gibi nedenlerle bankalarla daha önce icralık olmanız da bankaların kredi kartı başvurusunu reddetme nedenleri arasında yer alır. Bu nedenle bankalara tüm borçlarınızı ödemeniz ve tüm ödemelerinizi de düzenli olarak yapmanız çok önemlidir. Uzun vadede bankalara yapacağınız başvurulara hangi yanıtın verileceği, ödeme planlarına ne oranda uyduğunuz ile çok yakından ilgilidir.
Kredi kartı başvurularım neden reddediliyor sorusunun en bilinmeyen yanıtı ise bankalar ile sıkı bir ilişki içerisinde bulunmuyor olmanızdır. Bankalar yalnızca güvendikleri kişilere kredi ve kredi kartı verir. Eğer ödemelerinizde ya da para transferlerinizde bankaları kullanmıyorsanız, bankalar hakkınızda bilgi sahibi olamaz. Bu durumda size güvenmez ve hiçbir borcunuzun olmamasına karşın size kredi kartı verme taraftarı olmaz. 

Diğer Makaleler