Kredi Kartı Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir mi?

Kredi Kartı borcu olan kişiler yurtdışına çıkabilir mi? Sorunun cevabını içeriğimizde sunuyoruz.


Kredi kartı ya da kredi borcu olan biri yurtdışına seyahat yapabilir mi? Evet, yapabilir. Eski uygulamaları hatırlayarak,"kredi ya da kredi kartı borcu olan yurtdışına çıkamaz" gibi bir algı olduğundan bu içeriği hazırlamaya karar verdik. Zira bir çok kişi ya bankalar nezdinden kredi borçlusu ya da kredi kartı borçlusu. Bir dönem fazla miktarda kredi borcu olan birinin yurtdışına çıkması için vize ya da pasaport işlemlerinde zorluklar çıkabiliyordu ama artık bu durum uzun zaman önce ortadan kalkmış durumda.
Yazımızda tüm durumları tahlil edeceğiz ve sizlere sunacağız.

Kredi Kartı Borcum Var, Yurdışına Çıkabilir Miyim?

Kredi kartı ya da kredi borcunuz olması yurtdışına çıkışınız için bir engel teşkil etmez. Zira yurtdışına çıkış yasak kararları, bankaların istekleri doğrultusunda değil, savcılıkların istekleri doğrultusunda mahkemelerce verilir. Bankalar burada bunu talep dahi edemezler. Bankaların ödenmeyen krediler ve kredi kartları ile ilgili yapabilecekleri bellidir. Borcun icra mahkemeleri vasıtasıyla talep edilmesi gibi... Eğer haciz konusunda sorunlarınız bulunuyorsa ve icra kontrolü yapmak istiyorsanız "E-Haciz Nasıl Sorgulanır? E-Devlet Üzerinden Haciz Sorgulama" konumuzu inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı - Kredi Borcum Var, Vize Alabilir Miyim?

Kredi kartı ya da kredi borcunuz varsa asıl sormanız gereken soru "Vize alabilir miyim?" olmalıdır. Ülkeden ülkeye, vize türünden diğer vize türüne göre değişecek cevaplar var bu hususta. Evet, kredi kartı borcunuzun olması yurtdışına çıkış için engel değil ama vizeyle gidilen ülkeler, size kredi kartı borcunuzun olup olmadığını, kredi konusunda icranızın olup olmadığını soruyorlar. Eğer yüklü kredi kartı borcunuz ya da icranız bulunuyorsa, gitmek istediğiniz ülke konsolosluğu size vize vermeyebiliyor. Bunun da en temel sebebi, ülkenizi borçlarınız yüzünden terketmek isteyebileceğiniz şüphesidir.

Yurdışına Çıktığımda Kredi Kartı Borcum Tahsil Edilir Mi?

Vize sorunu yaşamadan ya da vizesiz bir ülkeye seyahat ettiğinizi düşünürsek, yurtdışına çıktınız ve kredi kartı borcunuzun tahsil edilip edilmeyeceğini merak ediyorsunuz. İcra takibi borcu için bu soru soruluyorsa, ticarete konu borç ve alacaklar için yurtdışı borç takibi yapılabilmektedir. Bankalara olan kredi kartı ya da kredi borçlarınız, siz istemediğiniz sürece icra yoluyla da olsa tahsil edilemez. Ülkeye geri döndüğünüzde ise borcun tahsil edilmesi durumu söz konusu olacaktır.
 

Diğer Makaleler