Kredi Kartı Kaybolunca Ne Yapılmalı?

Kredi kartınızı kaybettiyseniz ya da çaldırdıysanız aşağıdaki adımları izleyerek kartınızdan harcama yapılmasını engelleyebilirsiniz.


Kredi kartlarını gündelik hayatınız içerisinde sürekli yanınızda taşıyorsanız kaybetme olasılığınızı da kesinlikle göz ardı etmemeniz gerekiyor. Kullanılabilir limiti olan kartlarınızı kaybettiğiniz zaman maddi olarak büyük bir zarara uğramamak için bu konuda kendinizi bilinçlendirmeli ve olası kredi kartı kaybı durumlarında ne yapacağınızı biliyor olmalısınız.
Kaybolan veya çalınan kredi kartlarından sonra harcama yapılabileceği için bu harcamalardan sorumlu olmak istemiyorsanız, bu durumu fark ettiğiniz an bankanız ile herhangi bir yolla iletişime geçerek kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını bildirmeniz gerekiyor. Bildirimi yapabilmek için sizlere tavsiyemiz telefon ile bankanızı arayarak müşteri temsilcisine durumu bildirmeniz olacaktır.

Kayıp ve Çalıntı Bildirimi

Bankaların büyük bir çoğunluğu kayıp veya çalıntı bildirimlerinden önce 24 saatlik süreç içerisinde yapılan alışverişlerden müşterilerini sorumlu tutmazlar. Fakat bu durum tamamen güven ve garanti altında olduğunuz anlamına da gelmez. Bankalar bazı durumlarda tamamen özel olarak insiyatif kullanarak hareket edebilirler.

Sık sık rastlanabilen çalıntı ya da kayıp durumlarında kredi kartınızı her ihtimale karşı iptal ettirmeniz yararlı olacaktır. Kartınızı bulmadığınız zaman bir yerlerden bulabileceğinizi düşünerek kartınızı iptal ettirmemek gibi bir hatayı asla yapmamanızı öneriyoruz. Her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak kartınızı iptal ettirmeniz bu durumda yapabileceğiniz en güvenli yöntem olacaktır.

Kredi Kartı İptali

Bankalar çalıntı ve kayıp durumlarında kendileri açısından riskli duruma düşmemek için kredi kartınızın iptalini doğrudan hızlı bir şekilde yaparlar. Çünkü kredi kartları ile kayıp ve çalıntı durumlarında yapılan alışverişlerde bankaların da sorumluluğu bulunmaktadır. Bankanıza yeni bir kart numarası ile kartınızı yeniletme işlemini de yaptırabilirsiniz.

Tutanak İşlemi

Kartınızı iptal ettirme işleminizi yaptıysanız bu noktadan sonra izlemeniz gereken ikinci adım size en yakın olan karakola gittikten sonra tutanağınızı hazırlayarak tutturmak olmalıdır. Kredi kartınızı kaybettiğinizi ya da çaldırdığınızı düşündüğünüz bölgedeki karakola gitmeniz işlemlerin daha hızlı gerçekleşebilmesi için daha doğru bir karar olacaktır. Aksi takdirde olayın olduğu karakola yönlendirileceğiniz için vakit kaybı yaşayabilirsiniz.

Bu işlemleri uyguladıysanız harcamaların yapılmasına engel olabilir, mevcut harcamalardan ise sorumlu olmaktan kurtulabilirsiniz. Ödeme yapmayı reddedebilmek için sizlerden istenen bu adımları eksiksiz takip etmeniz gereklidir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler