Kredi Kartı Limit Düşürme

Kredi kartı limit düşürme işlemleri için yapmanız gerekenler.


Kredi kartlarının kullanımında yaşanan sorunlardan biri de kart sahiplerinin alışveriş konusunda kendilerine hakim olamamasıdır. Bu sorunu yaşayan müşterileri için bankalar kredi kartı limit düşürmeimkanını sunuyor. Eğer plansız harcamalarınız nedeniyle ekonomik açıdan güç durumda kalıyorsanız siz de bankanıza müracaat ederek kredi kartı limiti nasıl düşürülürsorusunun yanıtını öğrenebilir ve gerekli işlemleri yaparak kendi limitinizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Öncelikle hangi bankanın müşterisi olursanız olun, kredi kartınızın limitini kolaylıkla düşürebilirsiniz. Ancak bankanızın bu işlemi gerçekleştirmesi için kredi kartı borcunuzun olmaması gerekiyor. Eğer kart borcunuz varsa maalesef bu talebiniz askıya alınabilir. Ancak borcunuzu ödediğinizde bankanız limit düşürme talebinizi ciddiye alacaktır.
Bunun işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunları şu şekilde aktarabiliriz:
  • Bankanızın telefon bankacılığı hizmetinden faydalanarak talebinizi sadece saniyeler içerisinde bankaya iletmeniz mümkündür. Telefonla görüştüğünüz banka temsilcisi sizden bazı kişisel bilgilerinizi iletmenizi isteyebilir. Görüşmeniz tamamlandığında talebiniz bankaya ulaşacaktır.
  • Bankanızın herhangi bir şubesine giderek de kredi kartınızın limitinin düşürülmesi talebinizi iletebilirsiniz. Bankalarda hazır dilekçeler mevcut. Bu dilekçeyi doldurarak banka görevlisine iletmeniz talebinizin bankaya ulaşması için yeterli olacaktır.
Limit düşürme talebinizi bankaya iletmeden önce aylık harcamalarınızı ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır. Çünkü eğer talebiniz kabul edilir ve limitiniz düşürülürse, kısa bir süre sonra limitinizin yetersiz olduğunu görerek bankaya yeniden müracaat ettiğinizde bu defa limit yükseltme talebiniz dikkate alınmayabilir.Bu problemi yaşamamak için doğru hesaplama yaparak aylık ihtiyaçlarınızı dikkate alarak bir rakam belirlemeli ve bu rakamı kredi kartı limitiniz olarak bankanıza iletmelisiniz. Eğer yakın zamanda taksitle alışveriş yapmayı planlıyorsanız taksitlerinizi değil ödeyeceğiniz toplam miktarı dikkate almanız çok daha doğru olacaktır. 

Diğer Makaleler