Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar?

Kredi kartı ve banka kartı arasında temelde pek çok fark bulunur. Yazımızın konusu bu iki bankacılık ürünün birbirinden farkı ne?


Kredi kartları ve banka kartları kullanım amaçları ve kullanım şekilleri bakımından birbirinden farklı bankacılık ürünleridir. Banka hesabınıza ATM cihazlarından para yatırıp para çekmenize, hesabınıza ulaşmaya ve POS cihazıyla alışveriş yapmanıza yarayan banka kartları da tıpkı kredi kartları gibi kullanıcılar tarafından oldukça rağbet gören bankacılık ürünleridir. Bankaya önceden para yatırıp bu parayı kullanmak mı yoksa bankadan borçlanıp daha sonra kullanılan borcu ödemek mi? Esasen bu sorunun cevabına göre tüketici alışkanlıkları şekilleniyor. 
Şimdi merak edilen soruya geçelim ve banka kartları ile kredi kartları arasındaki farkları inceleyelim.

Kredi Kartı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kredi kartı, bankadan borçlanmanızı sağlayan bir kredi ürünüdür aslında. Normal kredilere göre faizli bir sirkülasyon içerir ve borç ödendikçe yeni limit açılarak devam eder. Yanınızda nakit bulundurmadan para taşımanın ve ödeme yapmanın en etkili yoludur. Yaptığınız harcamaları taksitlendirebilir, bütçenize yük olmadan ödeyebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, vergi kaçırmanın da önüne geçtiğinden ülke ekonomisinin zararına da engel olursunuz.

Kredi kartları çoğu zaman can simidi olarak görülse de piyasadaki en maliyetli bankacılık ürünlerinden biridir. Alışverişlerinizi taksitli olarak gerçekleştirdiğinizi düşünseniz de vade sayısı çoksa faizler yüksek olabilir. Üstüne bir de düzensiz ödemeler ortaya çıkmışsa, bankanın borca ekleyeceği faiz ile içinden çıkılmaz bir borç hanesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca nakit avans çekmeniz durumunda nakit avans ücreti, kart yenileme maliyeti, yıllık kart aidat ücreti gibi ekstra durumlar da karşınıza çıkacaktır. "Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?" ve "Kredi kartı borcu asgari ödemede faiz nasıl uygulanır?" konularını inceleyerek konuyla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Banka Kartı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Banka kartı sahibi olabilmeniz için bankada bir hesabınızın bulunması gerekir. Bu hesap, vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı olabilir. Banka kartı hesabınızda para olduğu sürece, nakit alışveriş alternatifi olarak kullanabileceğiniz bir bankacılık ürünüdür. Hesabınızda bulunan parayı tükettiğinizde ise eğer bir esnek hesabınız (ek hesabınız) bulunmuyorsa, bu durumda harcama da yapamazsınız.

Banka kartı kullanıyorsanız ortada bir borç olmayacağı için mağdur olma durumunuz da ortadan kalkacaktır. Kredi kartının aksine, pahalı gelen ürünleri almak için sorgulamanıza da neden olur. ATM'lerden hızlıca para çekebilir, internet bankacılığı yoluyla tüm işlemlerinizi banka kartınızla halledebilirsiniz. Artık kredi kartları gibi banka kartları ile de hızlıca online alışverişler de yapabilirsiniz. Üstelik pek çok banka banka kartı kullanımlarında para puan hediye ederek alışverişlerinizi ödüllendiriyor.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Neler?

Kredi kartı ve banka kartı kullanımı arasında pek çok temel fark bulunur. Görünümleri aynı olsa da işlevleri bakımından değerlendirildiğinde tüketici gruplarının da özelliklerini ortaya çıkaran farkları birlikte inceleyelim.

Kredi Kartı 'Borçtur', Banka Kartı "Sizin"

Kredi kartı ve banka kartı arasındaki en temel fark, kredi kartı ile borçlanarak alışveriş yapabilirken banka kartı ile kendi paranızla alışveriş yaparsınız. Kredi kartı, adı üzerinde, bir kredi kullandırımı yaparak sizi borçlandırır. Faiz ve vade esaslarına göre bu borcu ödemeniz gerekir. Ancak banka kartı ile yaptığınız alışverişler sizi borçlandırmaz; kendi paranızı harcarsınız.

Kredi Kartı 'Faizdir', Banka Kartı 'Faizsiz'

Kredi kartınızla yapacağınız ödemeler sonunda bir son ödeme tarihi bulunur ve ödememeniz durumunda yasal faiz oranı üzerinden borcunuz katlanırken banka kartı için bir ödeme tarihi ya da vade bulunmaz. Kullandığınız kadar harcama yaparsınız.

Kredi Kartı 'Avanstır', Banka Kartı 'Nakit'

Kredi kartında da banka kartında da nakit avans özelliği bulunur. Banka kartı için daha çok bu durum avans olarak nitelenmez; para çekme işlemidir. ATM üzerinden yapacağınız para çekme işlemlerinde kredi kartı nakit avansı için faiz ödemeniz gerekir. Üstelik bu faiz, normal kullanım faizinin de üzerinde olacaktır. Banka kartından para çekme işlemi ise ücretsizdir. Tabi bankanın ATM limiti dışında para çekerseniz işlem ücreti alınacaktır. 

Kredi Kartı 'Pahalı', Banka Kartı 'Ucuzdur'

Kredi kartı, tüm giderleri üst üste konduğunda pahalı bir bankacılık ürünüdür. Evet, zor zamanda imdada yetişen bir kahraman olarak görüldüğünde, günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasına girse de pahalı bir üründür. Fakat banka kartı, kredi kartına nazaran ucuz olarak görülebilir. Hesabınızda para varsa kullanırsınız, yoksa kullanamazsınız.

Tüm anlattıklarımızı özetleyecek olursak kredi kartı, bankadan alınan bir borç olarak düşünülmeli, banka kartı cebinizdeki para olarak görülmelidir. Ortak yanları olduğunu bilseniz bile ikisinin de farklı ürünler olduğunu bilerek harcamalarınızı yönetmelisiniz. 
BANKA KARTI KREDİ KARTI
İş Bankası Banka Kartı İş Bankası Kredi Kartı
Garanti  Bankası Banka Kartı Garanti Bankası Kredi Kartı
Akbank Banka Kartı Akbank Kredi Kartı

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler