Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar?

Kredi Kartı ve Banka Kartı arasındaki farkı merak edenler için bir makale.
Banka hesabınıza ATM cihazlarından para yatırıp para çekmenize, hesabınıza ulaşmaya ve POS cihazıyla alışveriş yapmanıza yarayan banka kartları da tıpkı kredi kartları gibi kullanıcılar tarafından oldukça rağbet gören bankacılık ürünleridir.
Banka kartları kredi kartlarından bazı özellikleri sebebiyle ayrılırlar. Kredi kartınıza önceden bir nakit avans limiti belirlediyseniz kredi kartınızdan nakit para çekebilirsiniz ve bu bir çeşit kredidir. Banka kartınızdan ise yalnızca hesabınızda nakit para olması durumunda para çekebilirsiniz.

Alışverişleriniz kredi kartınızı kullandığınız taktirde harcamanız taksitlere bölünür ve alışveriş tarihinden 30 gün sonrası itibariyle taksitlerinizi ödemeye başlarsınız. Banka kartınızı alışverişlerde kullandığınız taktirde ise hesabınızdaki mevcut para kadar harcama yapabilirsiniz ve yaptığınız harcama limitinizden anında düşer.

Her iki kart çeşidinin de yıllık kart kullanım ücreti ve hesap işletim ücreti altında aidatları bulunur. Kredi kartları kullanıcılarına para puan, uçak mili, gibi çeşitli ekstralar sunarken banka kartlarının böyle uygulamaları bulunmazlar. Son olarak; her ödeme döneminizin sonunda kredi kartı ekstreniz size ulaştırılır fakat banka kartları için bir borçlanma söz konusu olmadığından hesap bilgileriniz size ayrıca bildirilmez ve ATM veya internet şubeciliği gibi yöntemlerle öğrenmeniz istenir.
 
BANKA KARTI KREDİ KARTI
İş Bankası Banka Kartı İş Bankası Kredi Kartı
Garanti  Bankası Banka Kartı Garanti Bankası Kredi Kartı
Akbank Banka Kartı Akbank Kredi Kartı

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler