Kredi Kartımdan Neden Nakit Avans Çekemiyorum

Kredi kartından neden nakit avans çekemezsiniz? Ne oldu da kredi kartından nakit avans çekmeniz engellendi? Yazımızda detayları ile anlatıyoruz.


Kredi kartından nakit avans çekememe durumu ile karşılaştıysanız bunun bir önlem olduğunu da bilmelisiniz. Zira bankalar , Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun kararlarını yerine getiriyor. Burada amaçlanan tüketicinin finansal olarak korunması ve ileri dönük ortaya çıkabilecek olası sorunların giderilmesi.
​Belirli şartlara göre ilerlemeyen süreçlerin sonu kanuni ya da idari takip ile bitebilmektedir. Konuyla ilgili "İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir?" isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Nakit Avans Herkes Faydalanabilir Mi?

Bankaların kredi kartlarıyla alakalı sundukları hizmetlerden bir tanesi de nakit avans. Çok acil durumlar hariç pek fazla kullanılması tavsiye edilmeyen bu uygulamadan da maalesef kredi kartı sahibi olan herkes istediği gibi faydalanamıyor.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun konu ile alakalı yaptığı çalışmalar sonucunda kart sahipleri nakit avans kullanmak istiyorlarsa öncelikli olarak düzenli bir ödeme takvimine sahip olmalılar. Sadece bu da yetmiyor; bir yıl içinde üç defa dönem borcunuzun %50 sinden fazla ödeme yapmadıysanız kartınız nakit avans kullanmanıza izin vermeyecektir. Yani düzenli olarak asgari borç ödemek ya da ödemeleri aksatmamak bile nakit avans çekmeye yetmeyebiliyor.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekince Ne Olur?

Kredi kartınızdan nakit avans çektiyseniz, kredi faiz oranından dahi daha fazla bir faiz ile borçlandınız demektir. Üstelik sadece faizle de kalmayabilir; eğer belirli bir limit üzerinde çekim yapmışsanız, faizin üzerine kullanım ücreti de eklenecektir. İhtiyacınızı karşıladınız ve bir gün sonra çekmiş olduğunuz tutarı ödemek istiyorsunuz diyelim. Evet, sadece bir günlük faiz işleyecektir ve çok tutmayacaktır. Ama her halükarda kullanım ücretini ödemek durumunda kalacaksınız. Buna ek olarak belirtelim, uzun vadeli bir borç almak istiyorsanız da en kötü seçim kredi kartı nakit avansı çekmek olacaktır. Bunun yerine kredi çekmeniz daha uygun faiz oranları ile karşılaşmanıza ve doğal olarak daha az ödemenize neden olacaktır.

Kendinize en uygun krediyi arıyorsanız Krediler sayfamızda bir inceleme yaparak, bankaların kredi oranlarını bulabilirsiniz.

Nakit Avans Çekmek Neden Engellenir?

Peki, nakit avansın bu denli sıkı kritere tabi olmasının nedeni nedir? Bu da kart borcunu bile ödemekte zorlanan kullanıcıların yüksek faizli nakit avans çekerek daha sonra borçlarını ödeyemediklerinde düşecekleri zor durumları en baştan engellemek için alınmış bir önlemdir. 

Kredi Kartı Nakit Avans Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı nakit avans limiti, bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte, kredi kartına ait tüm borcun ödenmesi ve banka sisteminde bu durumun yer etmesinden sonra açılacaktır. Burada kritik nokta şudur ki, kredi kartının tüm borcunun ödenmesi gerekir. Sadece belirli bir miktar ödemeniz ya da sadece asgari tutarı ödemeniz durumunda, alışveriş kısıtı varsa bu kaldırılacaktır. Bankadan bankaya değişen bir uygulama olduğunu da özellikle belirtelim.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler