Kredi Kartları için Güvenlik İpuçları

Kredi kartlarını kullanırken dikkat edeceğiniz birkaç farklı husus sayesinde güvenliğinizi üst seviyeye çıkartabilirsiniz.


Gündelik hayatın önemli bir parçası olan kredi kartlarının bilgilerinin korunabilmesi ve güvenliğinin sağlanabilmesi son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. ATM’ler, POS makineleri ve internet ortamında kullanılan kredileri kartlarının güvenliğini sağlayabilmek için bazı ufak tefek hususlara dikkat edilmelidir.

Şifre Nasıl Korunur?

Şifrenizi güvenilir bir şekilde koruyabilmek istiyorsanız kolay tahmin edilebilecek doğum tarihi ve tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi klişe şifrelerden uzak durmalısınız. Ayrıca ATM ve POS makinelerini kullanırken şifrenizi kimseye göstermemelisiniz.

ATM Kart Yuttuğu Zaman Ne Yapılmalı?

ATM üzerinden işlem yaparken kartınız ATM tarafından yutulduğu zaman ATM başından ayrılmadan derhal ilgili olan bankayı arayarak kartınızı işlem dışı bırakmalı yani kapatmalısınız. Kartınızın ATM makinesinde kaldığı zamanlarda sizlere yardım etmek isteyenlere ise güvenmemelisiniz. Yardım alabileceğiniz kişiler bu noktada sadece banka personelleri olmalıdır.

İnternet Üzerinden İşlem Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet sitelerinden alışveriş yaparken “https” bağlantılı olan sayfa olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca sitelerin SSL güvenlik sertifikalarına sahip olmaları da gereklidir. Online alışveriş yaparken sizlerden herhangi bir yol ile şifrenizi isteyenlere ise kesinlikle güvenmemelisiniz. İnternet alışverişlerinde herhangi bir site sizlerden asla şifrenizi istememektedir.

İnternet Alışverişi için Güvenilir Yol Nedir?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin en güvenilir yolu sanal kart kullanmaktır. Sanal kartlar ile yaptığınız alışverişlerde yalnızca ihtiyacınız olduğu kadar bakiye yükleyebilir ve bu bakiye kadar harcama yapabilirsiniz.
3D ödeme olarak son yıllarda popüler bir hale gelen özelliği de kullanarak alışverişlerinizi yapabilirsiniz. 3D ödeme için cep telefonunuza gelen kodu kullanmanız yeterli olacaktır. Telefon kodu girmeden ödemeye imkan tanımayan bu sistem farklı kişilerin kartınızı ele geçirdikleri zaman harcama yapmalarını engelleyebilecek en güvenilir yöntemdir.

Mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapmak veya online bankacılık hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız bankalara ait olan uygulamaların sahte olmadığına dikkat etmelisiniz. Çoğu dolandırıcı mobil cihazlar için sahte banka uygulamaları üreterek kredi kartı bilgilerinizi ele geçirme yöntemini dener. Bu sebeple uygulama indirme işlemlerinizi yaparken kullanıcı yorumlarına, uygulamayı yükleyen kişiye bakarak, uygulamanın orjinalliğini teyit etmelisiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler