Kredi Kartları İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gerekenler.


Kredi kartları, günümüzde tıpkı nakit gibi, fazlaca cebimizde gezdirdiğimiz, rengi ve çeşidi çok olan bir alışveriş aracı niteliği taşıyor. Ufak bir gofreti bile kredi kartı ile aldığımız zamanlar olmuyor değil elbette. Fakat şu da bir gerçek ki, kredi kartlarının usulsüz kullanımı ya da yeterince bilgi sahibi olmamamız, yanlış seçimler yapmamız büyük problemlere yol açabiliyor. Bu yüzden kredi kartı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler yeterince uygulanmadığı için, banka müşterileri olarak fazlaca mağdur olabiliyoruz.
 *Öncelikle kredi kartının bizim için gerçekten bir ihtiyaç olup olmadığı konusunda emin olunmalı, limiti ve kredi kartı sayısı yeterince düşünülerek karar verilmelidir. 
 
*Kredi kartı başvurusu esnasında o anki kampanyalar için değil, aksine uzun süreli kart kullanım koşulları göz önünde bulundurup uygun olan bankanın kredi kartı seçilmelidir.
 
*Maaş bankanızın kredi kartı faizleri, diğer banka kredi kartlarının faiz oranlarına göre daha düşük olacaktır. Bunu da göz önünde bulundurmanız size büyük yarar sağlayacaktır.
 
*Birden fazla kredi kartı kullanımında bütçeye göre borçlanılmalıdır. Bir karttan kullanılan nakit avans ile, diğer banka kredi kartının borcunu ödemek gibi bir hataya düşmek, büyük borçlanmalara sebep olacaktır. Bu durumdan kesinlikle kaçınılmalıdır.
 
*Kredi kullanımı gerçekleştirdiğinizde ya da basit bir hesap açtırdığınızda kredi kartı talebinde bulunup bulunmadığınızla ilgili maddeyi işaretlerken isteğiniz doğrultusunda davranmalı, bankanın isteğiniz dışında bir işlem yapmasına müsade etmemelisiniz.
 
*Kredi kartı , sizler için gerçekten maddi zorluğu teşkil ediyor ve sizler de önceden bu durumu sezebiliyorsanız  kesinlikle kartın iptalini gerçekleştirmelisiniz.
 
*Kredi kartı sigortası, kaza ya da ölüm anlarında var olan borcunuz için bir çözüm yöntemidir. Mirasçınız olan yakınlarınıza yüklü borçların kalmaması için başvuru esnasında ya da sonradan banka tarafından gerçekleştirilir. Tüm bunların kontrolleri sağlanmalı, eğer ilerisi için sorun yaratacak bir açık varsa mutlaka kapatılmalıdır. 
 
*Kredi kartları ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler hususunda en önemlisi, sözleşmenin dikkatlice okunması ve imzanın buna göre atılmasıdır. Banka yetkilisinden müsaade isteyip sözleşmeyi okumalı ona göre imza atmalısınız. 
 
Bütün bu durumlar aslında sadece kredi kartı için değil, tüm bankacılık ürünlerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalardır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler