Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunuzun hangi sebeplerden dolayı düştüğünü analiz ederseniz, kredi notunuzun yükselmesini daha kolay sağlayabilirsiniz.


Kredi notlarının düşmesi genellikle banka müşterilerinin ödemesi gereken kredi veya kredi kartı borçlarını zamanında düzenli olarak ödememesinden dolayı düşer. Ancak kredi notunun düşmesine sebep olan pek çok farklı detay daha bulunmaktadır. Bu nedenler arasında %30’luk paya sahip olduğu bilinen en büyük etki borçların son süreçlerindeki döneme kadar ödenmemesidir. Borçlarını düzenli olarak ödüyor olmak bankaların gözünde finansal hareketliliğinizi en iyi şekilde yansıtabileceğiniz bir durumdur.
 Düzenli ödeme yapan müşteriler bankaların kaynaklarını kullanabilme açısından ele alındıkları zaman diğer müşterilerine göre her zaman daha olumlu olarak değerlendirilirler. Aynı zamanda mevcut borçlar ile hesapların da kredi notu düşüşlerinde %25’lik etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Kredi kullanım sıklığı ve yeni kredi arayışı içerisinde uzun süredir olmak da kredi notunun düşmesine sebep olan diğer nedenler arasındadır.
 
Fatura ve kira ödemelerinizi bankalar üzerinden yapıyorsanız ve bu gider kalemlerinin zamanında ödenmediğini bankalarınız fark etmeye başladılarsa bu durumda kredi notunuza büyük bir olumsuz etkiye yol açacaktır. Bu sebeple otomatik ödeme talimatlarınızın gerçekleşebilmesi için hesaplarınızda yeterli bakiyenin bulunduğundan mutlaka emin olmanız gereklidir.

Kredi Notu Yükseltebilmek için Neler Yapılabilir?

Kredi notunuz yukarıda saydığımız durumlardan dolayı büyük bir düşüşe geçti ise bankalar tarafından tekrar güvenilir bir müşteri profili çizmelisiniz. Aynı güven ortamının tekrar ortaya çıkabilmesi için düzenli ödemelerinizi gerçekleştirmeli ve başarısız sonuçlanacağından şüphelendiğiniz kredi başvurularından uzak durmalısınız.

Kredi Notu 500 Ortalama Olan Birinin Kredi Notu Yükselir mi? 

Kredi notunun yükselebilmesi için ve tekrar bankalar ile aranızdaki finansal ilişkileri güven temelli bir yapıya oturtabilmek için kredi notunuzun mevcut olarak hangi oranda veya sınırda olduğunun bir önemi yoktur. Bu sebeple kredi notunuzun 500 olduğu durumlarda ödenmemiş borçlarınızı, hesabınızın bağlı olduğu banka ya da farklı banka borçlarınızı faiz ve vade süresi en uygun olan ödeme seçenekleri ile planlayarak kapatmalısınız.
 
Bütün borçlarınızı kapattıktan sonra aynı bankadan vadeli veya vadesiz hesaplar açarak düşük limitli kredi kartı başvurusu yapabilir, otomatik ödeme talimatı ile faturalarınızı ödeyebilir ve böylelikle kredi notunuzu olumlu bir şekilde yükseltmeye başlayabilirsiniz. Finansal aktivitelerinizi izlemekte olan bankalar kısa süre içerisinde düşük ve sınırda olan kredi notunuzu yükseltmeye başlarlar.
 
Kredi notunun yükselebilmesi için gereken zamanın geçtiğinden de emin olmalısınız. Kısa süre içerisinde bu tür değişiklikler yaptıktan sonra hemen kredi başvurusu yaparsanız kredi notunuzun düşmesine yol açabilirsiniz. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler