Kredi Notu Nedir?

Bu puanın belirlenmesinde aldığınız kredileri ödeme durumunuz, kredi kartlarınızı ödeme şekliniz ve faturalarınızı ödeme durumunuz göz önüne alınır.


Kredi notu birçok kişinin de tahmin ettiği gibi bankalardan kredi talebinde bulunduğunuzda karşınıza çıkan puandır. Bankalara olan borçlarınıza ne derece sadık olduğunuza bağlı olarak değişen bu puanlamada borcunuzu zamanında ve tam ödeme alışkanlığına sahipseniz yüksek puana sahip olabilirsiniz. Bu puanın belirlenmesinde aldığınız kredileri ödeme durumunuz, kredi kartlarınızı ödeme şekliniz ve faturalarınızı ödeme durumunuz göz önüne alınır. Kredi Kayıt Bürosu (FİNDEKS) ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından kayıt altına alınan bilgiler kredi notu belirlemede kullanılır.
Güncelleme: Kredi Kayıt Bürosu isim değiştirerek Findeks olarak güncellenmiştir.

Kredi Notu Hesaplama Ne Zaman Yapılır?

Kredi notu hesaplama işlemi özellikle bankalar ile kredi ilişkisine gireceğiniz zamanlarda sorgulanır. Herhangi bir bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda talebinize başvurulmadan önce kredi notunuz incelenir ve puanınıza göre başvurunuz değerlendirmeye alınır. Bankaların kredi kullandırma kriteri birbirinden farklılık gösterdiği için bir bankadan kredi puanınızla olumsuz dönüş almanız diğer bankalardan da aynı sonucu alacağınız anlamına gelmez.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu geniş bir zaman dilimini içerisine alır. Bu nedenle kısa sürede değişebilecek bir puan türü değildir. Bankalara yapılan tüm ödeme performanslarınızın göz önüne alınarak değerlendirilmesi sonucunda hesaplanan puanlamada yaptığınız her düzensiz ödeme puanı düşürürken, düzenli ödemeleriniz de kredi notunuzun yükselmesine olanak sağlayacaktır. Kredi notunuzu öğrenmek için internet üzerinden hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilir, kredi skoru sorgulama işlemini oldukça kısa sürede, pratik olarak gerçekleştirerek bankalara başvurmadan önce kredi çıkıp çıkmayacağına dair fikir edinebilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks kredi notu sorgulama işlemi için Findeks'e üye olmanız gerekir. Üyelik işlemi ardından kredi kartınızdan ya da banka kartınızdan ödeme gerçekleştirmeniz gerekir. Ödeme işlemi ardından size mail yolu ile ve panel üzerinden kredi notunuz sunulacaktır. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz "Findeks Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?" isimli konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Kredi notunun nasıl hesaplandığı ile ilgili daha fazla bilgi istiyorsanız "Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?" konumuza bakabilirsiniz. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler