Findeks Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Findeks kredi notu neye göre hesaplanır, bu içeriğimizde bu sorunun yanıtını veriyoruz.


Bankalar ile ilişkiler açısından Findeks kredi notu hesaplama işlemi oldukça önemli bir detay olarak karımıza çıkar. Bankaların her ihtiyaca yönelik sunduğu onlarca farklı kredi paketi olduğunu biliyoruz. Fakat bu kadar çok kredi çeşidi olmasına rağmen aslında bankadan kredi almak o kadar da kolay bir iş değil. Bankalar müşterilerine kredi vermeden önce bu parayı sözleşmedeki maddelere uygun olarak geri alıp alamayacaklarını bilmek isterler.
Daha net ifade etmemiz gerekirse, geçmişteki hareketlerinize bakarlar ve geleceğin bir not simulasyonunu belirlerler. Bunun yöntemi de kredi notudur.

Findeks Kredi Notu Hangi Kriterlere Göre Hesaplanır?

Findeks kredi notu bir bireyin banka ile olan tüm ilişkilerinin gözden geçirilmesiyle ve çeşitli diğer kıstaslarla oluşturulur. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankanızın size kredi verme ihtimali de o kadar yükselir. Kredi notunuz hesaplanırken göz önünde bulundurulan faktörlerden bir tanesi yaştır. Yasalar gereği 18 yaş altında olan kimseler yetişkin sayılmadıkları için kredi alamazlar. Fakat sadece yetişkin olmayanlar değil, bankalar 75 yaşın üzerindekilere de kredi vermeye pek sıcak bakmazlar. Bu yaş daha önceleri 65 olarak alınıyordu ama artık aranan yaşın maksimum 75 olduğunu biliyoruz.

Aylık Geliriniz Findeks Kredi Notu Hesaplanırken Önemlidir

Aylık geliriniz de kredi notunuzu etkileyen önemli unsurlardan birisidir. Gelirinizin yüksek olması kredi almanızı kolaylaştırır. Yine de gelirin kazanılma durumu da kredi notu hesaplamada göz önünde bulundurulur.

Bir önceki işinizde ne kadar süre çalıştığınız ve iş tecrübeniz bankanın önem verdiği bir konudur. Kendinize ait bir evin olması da kredi notunuzu olumlu etkilerken bankalar bununla yetinmeyip medeni halinizle bile ilgilenir. Çünkü sorumluluk sahibi evli bir bireyin evli olmayana göre borçlarını ödemede daha disiplinli olacağını varsayarlar. Tüm bunların yanı sıra o güne kadar bankalar ile olan ilişkileriniz, kredi kartı ödemeleriniz, çek – senet kayıtlarınız, daha önce başka bankalara borcunuz olup olmadığı gibi konuların hepsi kredi almanız için büyük önem arz eden kredi notunuz hesaplanırken bankaların dikkat ettiği hususlardır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu bir bileşenler bütünüdür. Farklı bilgiler ve ödeme durumları bu bileşenin önemli parçalarıdır. Aşağıdaki hesaplama Findeks kredi notu hesaplamasının formülünü oluşturur:
  • Hazırdaki kredi - borç durumunuz hesaplamada yüzde 35 yer tutar,
  • Düzenli kredi ödeme performansınız hesaplamada yüzde 35 yer tutar,
  • Kullandığınız kredi yoğunluğu yüzde 10 oranında bir yer tutar,
  • Yeni kullandığınız kredilerin bu hesaplamadaki oranı yüzde 11,
  • Diğer kriter ve faktörler yüzde 9 oranında bir yer tutar.

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

Findeks kredi notu, finansal yaşamdaki yol haritanızı belirleyen önemli bir kavramdır. Kredi notunuz gerekenin altındaysa kredi çekemezsiniz ve ihtiyaçlarınızı kredi ile karşılama şansınız da olmaz. Düzenli ödemeler, sağlam bir geçmiş finansal birikim ile kredi notunuzu iyi bir oranda tutabilir ve ihtiyacınız olduğunda kredi kullanabilirsiniz. 

Findeks Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Findeks kredi notuna bakarak bankaların kredi verdiklerini belirtmiştik. Bu noktada notunuzun hesaplanabilir olması dahi çok önemlidir. Zira bazı durumlarda (kanuni takip gibi) Findeks kredi notu hesaplama dahi yapılamayabilir. "Kredi Notu Neden Düşer?" yazımızda da açıkladığımız gibi düşmenin önüne geçmek için yapabilecekleriniz bulunur. Yazımızı inceleyerek nasıl bir planla finansal yaşamınızı düzenleyebileceğinize karar verebilirsiniz. Biz konumuza devam edecek olursak, kredi not aralıklarını aşağıda sizlere sunuyoruz. Risk gruplarına göre kredibilite de kolayca hesaplanabilir.
  • En riskli grup 0 - 699 not aralığıdır. Bu grupta olan tüketiciler kredi kullanamazlar!
  • Orta riskli grıp 700 - 1099 not aralığıdır. Bu gruptaki tüketiciler için kredi kullanamazlar diyemesek de kullanmaları oldukça zordur.
  • Az riskli grup 1100 - 1499 nor aralığıdır. Bu grupta bulunan tüketiciler kredi kullanabilirler. Ancak kredi kullanmak için fazla faiz oranları karşılarına çıkabilir ve kefil istenebilir. Bazı bankalar ise bu gruptaki tüketicilere kredi vermeyebilirler.
  • Risk grubu İyi olarak tanımlanan grup 1500 - 1699 not grubudur. Bu gruptaki tüketiciler bankalardan istedikleri oranda olmasa da kredi kullanabilirler. Daha makul düzeyde bir faiz oranı ile karşılaşırlar.
  • Risk grubu Çok İyi olarak tanımlanan grup 1700 - 1900 not grubudur. Bu gruptaki tüketiciler makul faiz oranları ile ihtiyaç duydukları krediyi kolayca çekebilirler.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler