Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Bir kişinin kredi almak için yeterli olup olmaması neye göre hesaplanır?
Bankaların her ihtiyaca yönelik sunduğu onlarca farklı kredi paketi olduğunu biliyoruz. Fakat bu kadar çok kredi çeşidi olmasına rağmen aslında bankadan kredi almak o kadar da kolay bir iş değil. Bankalar müşterilerine kredi vermeden önce bu parayı sözleşmedeki maddelere uygun olarak geri alıp alamayacaklarını bilmek isterler. Bu duruma kolaylık sağlaması açısından da kredi notu sistemi geliştirilmiştir.

KREDİ NOT NEYE GÖRE VE NASIL HESAPLANIR?

Kredi notu bir bireyin banka ile olan tüm ilişkilerinin gözden geçirilmesiyle ve çeşitli diğer kıstaslarla oluşturulur. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankanızın size kredi verme ihtimali de o kadar yükselir. Kredi notunuz hesaplanırken göz önünde bulundurulan faktörlerden bir tanesi yaştır. Yasalar gereği 18 yaş altında olan kimseler yetişkin sayılmadıkları için kredi alamazlar. Fakat sadece yetişkin olmayanlar değil, bankalar 65 yaşın üzerindekilere de kredi vermeye pek sıcak bakmazlar. Aylık geliriniz de kredi notunuzu etkileyen önemli unsurlardan birisidir. Gelirinizin yüksek olması kredi almanızı kolaylaştırır. Yine de gelirin kazanılma durumu da kredi notu hesaplamada göz önünde bulundurulur.
Bir önceki işinizde ne kadar süre çalıştığınız ve iş tecrübeniz bankanın önem verdiği bir konudur. Kendinize ait bir evin olması da kredi notunuzu olumlu etkilerken bankalar bununla yetinmeyip medeni halinizle bile ilgilenir. Çünkü sorumluluk sahibi evli bir bireyin evli olmayana göre borçlarını ödemede daha disiplinli olacağını varsayarlar. Tüm bunların yanı sıra o güne kadar bankalar ile olan ilişkileriniz, kredi kartı ödemeleriniz, çek – senet kayıtlarınız, daha önce başka bankalara borcunuz olup olmadığı gibi konuların hepsi kredi almanız için büyük önem arz eden kredi notunuz hesaplanırken bankaların dikkat ettiği hususlardır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler