Kredi Notum Neden Sıfır?

bankalardan kredi kullanmak için kredi notunuzun durumunu öğrenebilirsiniz


Bankalar tarafından adınıza kayıtlı olarak gizli şekilde tutulan kredi notu puanlarınız bulunur. Kredi notlarınız herhangi bir bankacılık işleminizde sizin sicilinizi ifade etmeye yarayan notlardır. Örneğin bir bankadan ihtiyaç kredisi veya konut kredisi almak istiyorsanız bankalar öncelikle sizin kredi notunuzu incelerler. Aynı şekilde yeni bir kredi kartı çıkartmak istiyorsanız kredi notlarınız devreye girer.
Bazı durumlarda ise siz farkında olmadan kredi notlarınız düşmeye başlar. Kredi notu düştüğü zaman bankalardan talep ettiğiniz hiçbir işlem dikkate alınmaz ve kısa bir süre içerisinde adınıza olumsuz dönüş yapılır.

Kredi Notu Yükseltmek Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bankadan almış olduğunuz kredi varsa ve düzenli olarak ödemelerini yapmıyorsanız, taksitlerini aksatarak her ay yalnızca asgari tutarlarını ödüyorsanız kredi notunuz düşecektir. Bu sebeple kredi notunuzu yükseltebilmek için ödemelerinizi günü gününe hatta daha erkenden yapmaya özen gösterin.

Sigortaya sahip değilseniz ve herhangi bir işte çalışmıyorsanız bankaların gözünde güvenilir biri olamazsınız. Kredi notunuzu yükselten en önemli durumlardan birisi sigortalı bir işte çalışıyor olmanızdır.

Çektiğiniz krediyi 1 taksit dahi olsa geç ödememeye özen gösterin. Sizin için 2 gün gecikmeli ödediğiniz yalnızca 1 taksit bankaların gözünde kredi notunuzu düşürmek için yeterli bir sebeptir.

Adınıza ait banka hesaplarında bakiyeniz 0 TL ise bu da sizin kredi notunuzu düşürür. Banka hesaplarınızda yüklü miktar bakiye yer alıyorsa bankalar kredi notunuzu yükseltirler.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler