Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinize dair bilgiler yer alıyor.


Kredi notu bankalar tarafından önemlidir. Herhangi bir bankadan kredi kartı talep edecekseniz ya da kredi çekme talebinde bulunacaksanız öncelikli olarak kredi notunuz mercek altına alınır. Şayet kredi notunuz düşükse kredi kartı talebiniz de kredi çekme talebiniz de reddedilir. Hayatta ne zaman nakit paraya gereksinim duyacağınızı asla bilemezsiniz. Bu zor günleri ve yaşamın karşınıza çıkaracağı kötü sürprizleri de dikkate alarak kredi notunuzu şimdiden yükseltmeye çalışmanızda fayda olacaktır. 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Bu sorusunun yanıtı ise sandığınız gibi çok karmaşık bir plan içermiyor. Yapacağınız basit birkaç işlem kredi notunuzun birden tavan yapmasını sağlamayacak olsa da belirli bir oranda artmasını, en azından artmaya başlamasını sağlayacaktır. Bu önerileri gerçekleştirmeniz halinde kredi notunuzun aynı gün yükselmesini beklemeyin. Bankalar gerekli finansal analiz çalışmalarını yaptıktan ve size dair veriler güncellendikten sonra kredi notunuzda bir miktar artış olabilir. Bu da 30 ila 60 gün arasında bir sürece tekabül ediyor.
Düşük kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun yanıtını içeren bölümünü dikkatlice okuyun ve sadece birkaç maddeyi değil bu bölümde yazan tüm maddeleri hayatınıza geçirin. Sadece bir öneriyi dikkate almanız kredi notunuzun yükselmesi için yeterli olmayacaktır.

Kullanmadığınız Hesaplarla Vedalaşın

Yapmanız gereken ilk işlem, banka hesaplarınızı gözden geçirmek olacaktır. Kullanmadığınız tüm banka hesaplarınızı kapatın. Hatta banka hesabınızda daha önce açtırmış olduğunuz vadeli hesaplarınız, döviz hesaplarınız ve buna benzer hesaplarınız varsa, bunları da kapatın. Sadece kullandığınız aktif hesabınız kalmalıdır.

Borçlarınızı Ödeme Vakti Geldi

Bankaların kredi kartı ya da kredi çekme taleplerinde yalnızca daha önce çektiğiniz kredi borçlarınızı ödeyip ödemediğinizi dikkate aldıklarını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ödemediğiniz faturalardan da bankaların haberi oluyor. Adınıza kayıtlı olan tüm faturaları ödemelisiniz. Ayrıca isminizin mevcut olduğu diğer borçları da ödemeniz gerekiyor. Unutmayın; bankalar borcu olmayan müşteriler ister!

İstikrarı Elden Bırakmayın

Sürekli olarak adres veya telefon numarası değiştiriyorsanız bankalardan olumlu puan almayı beklemeyin. İstikrar bankalar için önemli bir husustur. Ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Ayrıca çok fazla banka değişikliği yapmamanız da gerekiyor. Mecbur kalmadıkça banka ve kredi kartı değişikliği yapmayın. Bankalar müşterilerinde istikrar görmek ister!

Bankanıza Daha Fazla Görev Verin

Bankanız aracılığı ile ne kadar fazla işlem yapıyorsanız, sizin için o kadar iyi olacaktır. Örneğin faturalarınızı elde ödemeyi bırakın. Banka hesabınız üzerinden otomatik ödeme talimatı verin. Bütçenizi zora sokmayacak küçük miktarda bir parayı vadeli hesap açıp yatırın. Ya da bu para ile likit fon alın. Alışverişlerinizde nakit para yerine kredi kartı kullanın. Ödemelerinizi kartınız üzerinden yapın.

Sık Sık Bankaların Kapısını Çalmayın

Bankalardan sıklıkla kredi çekme talebinde bulunmayın. Yeni kredi kartı talebinde de bulunmayın. Mümkün olduğunca nakit avans kullanmayın. Mecbur kalmadıkça elinizdekilerle en azından bir süre idare etmeye çalışın. Bu süre en az 60 gün olmalıdır. Bilgileriniz güncellendikten sonra çok zorda kalırsanız kredi veya kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler