Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi başvurusunda ön onay nedir?


Kredi ön onayı kredi başvurusu yapanların sıklıkla karşılaştıkları kavramlardan biridir. Bankalara ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da farklı bir kredi başvurusu yaptığınızda bankalar sizin gelir durumunuz ve kredi notunuz gibi konularda bir ön araştırma yapar. Bankalar tarafından yapılan bu değerlendirme kredi için ön onay anlamına gelir.
Kredi ön onayı almış olmanız yaptığınız kredi başvurusunun mutlaka kabul edileceği anlamına gelmez. Ön onay sonrasında banka detaylı değerlendirmesini yaparak kredi başvurunuzu reddedebilir. Bu yüzden kredi onayı ile kredi ön onayı birbirine karıştırılmamalıdır.
  Kredi başvurusu için gerekli olan tüm evraklarınızı hazırlayarak banka şubesine gidip şahsen yaptığınız kredi başvurularında kredinin ön onayı yani ön değerlendirmesi yapılmaksızın tek bir değerlendirme yapılabilir ve kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığına karar verilebilir. Kredi ön onayı telefon bankacılığı hizmetleri ya da internet bankacılığı hizmetleri aracılığı ile yapılan kredi başvurularında kullanılan bir sistemdir. Bankaya SMS göndererek yaptığınız kredi başvurusu da kredi ön onayı sisteminden geçer. Eğer başvurunuz ön onay alırsa bu durumda banka size geri dönüş yapacak ve gerekli evraklarla beraber en yakın şubeye gitmenizi isteyecektir.

Kredi Ön Onayı İçin Nelere Bakılır?

Bankalar kredi başvurularının ön onay araştırmasında 4 hususu incelemektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Gelir durumu
  • Borç durumu
  • Kredi notu
  • Daha önce ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığı

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler