Kredi Onayı Ne Kadar Sürer?

Acil nakit ihtiyaçları için bankalara yapılan kredi başvurularında belirli süreçler uygulanmaktadır. Bu süreçler ve bekleyeceğiniz süre kredi türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.


Nakit ihtiyaçlarının acil olarak ortaya çıktığı durumlarda genellikle insanlar ilk olarak bankalara müracaat ederler. Ortaya çıkan nakit ihtiyacının uygun şekilde giderilmesi için bankalara yapılan kredi başvurularında ise onay sürecinin her zaman hızlı gerçekleşmesi büyük bir önem taşımaktadır. Kısa süre içerisinde kredi onayının çıkartılması acil durumlarda da hayat kurtarıcı bir unsurdur.
Bireysel kredileri onay sürecini en hızlı şekilde geçebilen kredi türleridir. En basit onay alabileceğiniz bireysel kredileri banka şubelerine uğrayarak veya bankaların resmi internet sitelerini ziyaret ederek talep edebilirsiniz. Kısa mesaj ile de başvuru yapabileceğiniz bireysel krediler genellikle ilk 3 ile 5 dakika arasında ilk neticelendirme aşamasından geçebilmektedir.
Tarafınıza gönderilen SMS iletisinde kredinizin kabul edildiği yazıyor ise şubeye giderek kredinizi istediğiniz zaman alabilirsiniz.

Bazı kredi başvurularından sonra SMS olarak sizlere bankalar tarafından bir süre daha finansal hayatınızın incelenmesi gerektiği mesajı gelebilir. Bu tür durumlarda ikinci aşamada bankalar sizlerden büyük bir ihtimal ile ek güvenceler talep etmek isteyeceklerdir. Güvence olarak gelir evraklarınız ve kefil gibi yöntemleri devreye sokabilirsiniz. Bu tür şartları yerine getirdiğiniz zaman kredi başvurunuzun onaylanmasını sağlayabilirsiniz.

Konut Kredisi Onayı Ne Kadar Sürer?

Bankalara bizzat giderek başvurduğunuz kredilerin de onaylanması anında olmaktadır. Bizzat kredi başvurunuz için banka şubesine gitmek istiyorsanız, bankaya gitmeden önce gelir belgenizi ya da maaş bordronuzu yanınızda bulundurmanız sizler için yararlı olacaktır. Bu şekilde yapabileceğiniz başvurularda aynı gün içerisinde onay alabilir ve paranızın hesabınıza yatmasını da sağlayabilirsiniz.

Ev kredilerindeki başvuruların onaylanması ise en fazla 1 mesai günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Satın alınacak olan evin uzman tarafından analiz edilmesi ve incelenmesi ise evin değerini belirleyecek olan işlemdir. Evin değerinin belirlenmesi ise 2 ile 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlanan kredi başvurularınızdan sonra evin değerinin %75 oranındaki tutarını ev kredisi şeklinde alabilirsiniz.

Konut kredilerinde ortaya çıkan ek tapu masraflarını ise bankalar karşılamamaktadır. Bu tür masrafları kendiniz ödemek zorundasınız.

Araç Kredisi Onayı Ne Kadar Sürer?

Araç kredilerinde ise konut kredilerindeki sürece benzer bir süreç uygulanmaktadır. Krediniz kabul edildiği zaman bankaya giderek kredinizi alabilirsiniz. Araç kredilerinin değerlendirilmesi ise 3 iş gününe kadar sürebilmektedir. Kredi notunuz, kredi geçmişiniz ve mevcut borçlarınız her kredi türünde olduğu gibi araç kredilerinde de bankalar tarafından göz önünde bulundurulmaktadır. Finansal hayatınızdaki aktivitelerin hareketli olmadığını düşünüyorsanız kredi başvurusu için bir süre daha beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Diğer Makaleler