Kredi Sicili Nasıl Temizlenir

Kredi sicilinizi temizlemenizin yolları.


Yeni bir ev, araba, tatil isteği, eğitim ya da ihtiyaç. Hayatımızın her noktasında bu saydıklarımız için nakde ihtiyaç duymaktayız. Bu ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılayabilecek bankalar da ülkemizde mevcut. Genellikle hangi banka daha fazla avantaj sağlıyor ise seçimimizi de o bankadan yana kullanıyoruz.
 Bütün bunların yanında ülkemizdeki kredi borcu olan ve ödeyemediklerinden dolayı kredi sicili bozulan kişileri saymak bile istemiyoruz. Türkiye için yapılan değerlendirme sonucu son yıllarda kredi ve kredi kartı borç oranında büyük bir artış söz konusu. Kişilerin, gelirlerini hesaba katmadan kullandıkları krediler sonucunda kredi sicilleri zarar görmekte ve ilerisi için bankalarla olan ilişkilerini de olumsuz etkilemektedir. Peki kredi sicili nasıl temizlenir?
 
Kredi sicili, banka ile ilişkilerinizin başladığı günden bugüne kadarki notlarınızı gösteren bir karne niteliğini taşımaktadır. Herhangi bir bankadan kullanmış olduğunuz kredinin, zamanında ödenmemesi ya da hiç ödeme yapılmaması gibi durumlardan dolayı karne notunuzu düşecektir. İşte bu durumlarda banka sizi ödeme yapmanız konusunda uyaracaktır. Kanunen tanınan 90 gün sonunda hala ödeme yapılmıyor ise, yine banka tarafından ödeme evrakı belirtmiş olduğunuz adrese gönderilecek ve tekrar ödeme yapmanız bankaca talep edilecektir.
 
Hala ödemeye yapmıyor iseniz, bankanız telefon yolu ile size ulaşmaya çalışacak, sizden ödeme sözü almak için gayret gösterecektir. Bunda da başarılı olamıyor ise artık evraklarınız banka tarafından tahsilat birimine gönderilecek ve yasal yollara başvurulacaktır.
 
Takipte bulunan bir dosyanız var ise kredi notunuz düşmeye başlamış, siciliniz zarar görmüş demektir. Artık tüm bankalar için kararlar Merkez Bankası tarafından verildiğinden dolayı, mimlenmiş ve bir süreliğine kredi ve kredi kartı gibi bankacılık ürünleri konusunda devre dışı bırakılmış olursunuz. 

Kredi Sicili Kaç Yılda Temizlenir?

Kredi sicili BDDK'nın yayımlamış olduğu karar üzerine, 5 yılda temizlenmektedir. Eğer borçlarınızı kapatma imkanınız var ise tamamını kapatmak yararınıza olacaktır. Düzenli olarak bir işte çalışıyor iseniz maaş bankanızdan bir kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı talebinde bulunabilir, düzenli ödeme yaparak puanınızı tekrar yükseltebilirsiniz. Bu durum elbette biraz zaman alacaktır. Eğer kredi kartı ya da KMH için bankanızdan onay çıkmıyorsa ne yazık ki sicilinizin temizlenmesini beklemekten başka çareniz yoktur.
 
Unutulmamalıdır ki, ödemelerini düzenli olarak gerçekleştiren tüm banka müşterileri, bankadaki her türlü haktan hiç sorun yaşamadan faydalanabilmektedir. Aslında sicilin temiz tutulması biraz da tüketicinin dikkati ile alakalı bir durumdur. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler