Kredi Sicilinde Bozulmaya Yol Açan Sebepler Nelerdir?

Kredi siciliniz değerlendirilirken bankaların göz önünde bulundurduğu bu noktalara dikkat etmelisiniz.


Kredi siciliniz temel olarak 5 ayrı sebep göz önünde bulundurularak şekillendirilmektedir. Kredi sicilinin bozulmasına yol açan ilk temel sebep kullanmakta olduğunuz kredi ve kredi kartınıza ait olan borçlarınızı ödeme şekliniz ve ödeme alışkanlıklarınızdır. Zamanında ve eksiksiz bir şekilde kredilerinizi ödediğiniz takdirde kredi notunuza %35 oranında olumlu bir etki yapmış olursunuz.
Kredi sicilinde bozulmaya yol açan en önemli ikinci sebep ise kredi veya kredi kartlarınızın sayısı ve borçlu olma durumunuzdur. Konut kredisi, taşıt kredisi veya kredi kartı gibi kredi tiplerinin toplam miktarının borcunuza olan oranlarının düşük olması beklenmektedir. Eğer toplam miktar yüksek tutulur ise kredi notunuzun düşüklüğü %25’lik oran ile sizlere yansıtılacaktır.

Reddedilen Kredi Başvuruları Kredi Sicilini Etkiler mi?

Sık sık kredi başvurusu yaptığınız dönemler ve bu başvuruların sürekli olarak geri çevrilmesi gibi durumlar da kredi notunuzun %20 oranında olumsuz etkilenmesine yol açacaktır. 1400 puanın altında kredi notunuz var ise kredi notunuzu yükseltmeden kredi başvurusu yapmanız sizin için zararlı olabilir. Bu sebeple ilk önce kredi notunuzun daha da yükselmesini sağlamaya çalışmalısınız.

Kredi kayıt büroları tarafından vergi borçları ve haciz gibi yükümlülüklerine dair olan aksamalar yaşandığı zamanlarda da kredi notunuz ve sicilinizde oranında bir düşüş yaşamaya başlarsınız.

Kredi Sicilimi Nasıl Düzeltebilirim?

Kredi sicilinin bu saydığımız sebepler dışında pek çok farklı faktörün etkisinde kalınarak düzenlendiği bilinmektedir. Ancak en bilinen sebepler arasında yukarıda sizler ile paylaştığımız sebepler ve ödenmemiş borçlar bulunmaktadır. Kredi sicilinizde bozulmalar yaşandıysa zaman içerisinde bankaların kredi sicili düzeltme önerilerini uygulayarak aranızdaki ilişkiyi tekrar düzeltebilirsiniz.

Finansal yaşantınızın olumlu ilerlediğini bankalara gösterebilmek ve ödemelerinizi düzelterek tekrar bankanız ile aranızdaki ilişkilerinizi düzeltmek istiyorsanız bağlı olduğunuz bankaya veya farklı bir bankaya maaşınızın yatırılmasını talep edebilirsiniz. Yatırılan maaşınız üzerinden size bağlı olan faturaların otomatik ödeme talimatını da verebilirsiniz.
Bu yöntem dışında ödemelerinizi de eksiksiz bir şekilde yapmaya başladığını andan itibaren bankalar finansal hayatınızdaki bu hareketliliği fark edecek ve kredi sicilinizi tekrar olumlu yönde yükseltmeye başlayacaktır. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler