Kredi Sicilini Olumsuz Etkileyecek Durumlar Nelerdir?

Kredi sicilini tekrar olumlu hale getirebilmek ve kredi notunuzu yüksek tutmak istiyorsanız bu yazımızda yer alan hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.


Kredi kullanımınız ve bankalara yaptığınız ödemeleriniz zaman içerisinde negatif yönde ilerlediği zaman kredi notunuzun ve kredi sicilinizin olumsuz etkilenmesine yol açacaktır. Bu tür olumsuz durumların meydana gelmesi ilerleyen dönemlerde kaynak temini yapmanızda sizlere büyük sıkıntılar yaşatacaktır.
Kredi notunuz düşmeye başladığı zaman yeni bir ürün satın almak, araba kiralamak, konut kiralamak ve beyaz eşya gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek sizler için büyük bir problem haline gelebilir. Kredi notunuz riskli seviyelerde yer alıyor ve notunuzu yükseltmek istiyorsanız ilk önce notunuzu düşürecek olan faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemeli ve mümkünse büyük bir çoğunluğunu tamamen kapatmanız gereklidir. Refinansman olarak adlandırılan kredi türünden yararlanarak uygun faiz oranları ile mevcut borçlarınızın tamamını kapatmayı da deneyebilirsiniz.

Faturalarınızı Otomatik Ödeme Talimatı Verebilirsiniz


Borçlarınızı tamamen sıfırladıysanız maaşınızın anlaşmalı olduğunuz bankaya yatırılmasını sağladıktan sonra faturalarınızın otomatik olarak banka tarafından ödenmesi talimatı verebilirsiniz. Geliriniz böylelikle bankaların gözünde net bir şekilde görülecek ve düzenli bir şekilde ödemelerinizin yapıldığı anlaşılacaktır.

Finansal hayatınızın hareketliliğini bankalara bu tür otomatik ödeme talimatları ile gösterdikten sonra kredi sicilinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
Kredi sicilini temizleyebilmek ve kredi notunu yükseltebilmek için bir diğer önemli detay düşük kredi kartı limitleri başvuruları yapmak ve bu kartların ödemelerini zamanında eksiksiz yapabilmek de bulunmaktadır. Ayrıca uygun faiz oranlarından yararlanarak düşük krediler çekip tüm taksitlerini vade süresi dolmadan ödeyerek kapatmayı da deneyebilirsiniz.

Borçlu olduğunuz kredi kartı ve kredi sayılarının toplamı da kredi notunuzu belirleyen en temel unsurlar arasındadır. Farklı kredi türlerinden birden fazlasını aldıysanız bankalar kredi notunuza bu durumu olumsuz olarak yansıtırlar. Kredilerinizi mümkün olduğu kadar bir arada almamaya ve bir kredi ödemeniz sona erdikten sonra bir diğerini almaya özen göstermelisiniz.

Ayrıca sürekli olarak yeni kredi başvurularında bulunmanız ve başvuruların genelinin geri çevrilmesi de bankaların size negatif yaklaşmasına yol açar. Bu yüzden kredi başvurularınızı yaparken kabul edilme oranlarını yükseltebilecek noktalara dikkat ederek başvuru yapmalısınız.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler