Kredi Skoru Hakkında Bilmeniz Gerekenler

kredi skorunuzu öğrenmeniz için gerekli bilgiler yer almaktadır.


Kredi skoru, bir bireyin kredi geçmişi baz alınarak birtakım riskli durumların ortaya çıkartılarak oluşturulduğu bir puanlama sistemidir. Puanlama, bankaların kredi başvurusu yaptığınız zaman ilk önce baktığı ve kredinizin değerlendirilme aşamasında en kritik önemi taşıyan maddedir.
Finansal olarak önemli bir karar olan kredi çekme işlemleri arasında kredi skoru beraberinde birçok soruyu da getiriyor. Kredi skorunuz anlaşma yapmak istediğiniz bankanın kabul edebileceği sınırların altındaysa, kredi skorunuzun düşük olmasından dolayı krediniz reddedilir.

Kredi Skoru Nasıl Belirlenir?

Türkiye’de kredi kayıt kurumu olarak hizmet vermekte olan Kredi Kayıt Bürosu (Yeni adıyla Findeks) pek çok ayrı bankanın ortaklığıyla birlikte kurulan ve 100’e yakın finans kurumunun performansları ile ilgili toplamış olduğu verileri paylaştığı bir platformdur. Findeks, elde etmiş olduğu verileri modelleme tekniği kullanarak kredi skoru haline getirir. 

Kredi Skoru Düşük Olduğu Halde Kredi Kullanılabilir mi?

Bankaların kredi değerlendirme seçenekleri kendi içlerinde tamamen farklı bir yapıya sahiptir. Kredi skorunuz göz önünde bulundurularak talep ettiğiniz kredi bir banka tarafından kabul edilirken diğer bir banka tarafından reddedilebiliyor. Bazı bankalar ise bu konuda tamamen esnek davranabiliyorlar. 

Bankaların esnek davranışlarından faydalanabilmek için geçmişte temiz bir sicile sahip olmanız gerekiyor. Mesleğinizin olması ya da kefil gösterebilmeniz de bankaların sizin adınıza olumlu düşüncelere sahip olması açısından önemli oluyor. Ayrıca peşinat oranlarını yüksek tutarsanız kredi alabilme ihtimaliniz yükseliyor. Kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler