Kredi Yapılandırma Masrafı İadesi

Yeniden yapılandırılan kredinin masraf iadesini almak için yapmanız gerekenler.


Konut kredileri, nakit birikimimiz yok ise bir ev almak için faiz oranları ve kullanılan bankanın türüne göre geri ödemesi oldukça yüksek olan kredilerden. Maksimum 10 yıllık kredi kullanan tüketicileri düşündüğünüzde nereden baksanız yarı ömrünüz kadar kredi ödemesi gerçekleştiriyorsunuz. Bankaların kredi faiz oranları düştüğünde yeniden yapılandırma yapmak tüketicinin en doğal hakkıdır. Fakat; bankalar bu durum için bile yine kendilerine belli bir çıkar yol sağlamış hatta bunu yasal olarak da karara bağlamıştır. 
Mortgage Yasası maddesine göre kredi tutarının yüzde ikilik oranı yapılandırma masrafı olarak tüketiciden tahsil edilmektedir.  Ancak; artık tüketici bu tutarı bankaya ödedikten sonra dilerse gidip iadesini talep edebilmektedir. Bunun için belli prosedürler gerekmektedir elbette. Yapılandırma masrafı iadesi, tutarına göre farklı birimler ile muhatap olmayı gerektiriyor. 
  • Ödediğiniz tutar 2.000 TL'den az ise, Kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren İlçe Hakem Heyetine,
  • Ödediğiniz tutar 2.000 TL ile 3.000 TL arasında bir tutar ise, Valilik bünyesinde faaliyet gösteren İl Hakem Heyeti'ne,
  • Ödediğiniz tutar 3.000 TL'nin üzerinde bir tutar ise, Tüketici Mahkemesi'ne, bulunduğunuz ilde yok ise Asliye Hukuk Mahkemesi'ne kredi yapılandırma masrafı iadesi için başvuruda bulunmalısınız. 
Yapılandırma işlemini gerçekleştirdikten sonra bu tutarlardan birini ödediğinize dair makbuzunuz var ise, itiraz dilekçeniz ile ilgili birime başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır. Dekontunuz yok ise de, ödediğinize dair evraklar dava süresince mahkeme tarafından temin edilebilmektedir.

Diğer Makaleler