Kredi Yapılandırma Masrafı

Kredi yapılandırma masrafı hakkında bilmeniz gerekenler.


Hayatımızın her anında nakde ihtiyaç duyuyoruz. Ev, araba, eğitim, tatil, nakit sıkışıklığı... Bunlar için gerekli olan tutarları da anında sağlayamadığımızdan dolayı soluğu aldığımız yer her zaman olduğu gibi bankalar. 
Bankalar konusunda seçim yaparken bize sunduğu avantajlar, vade ve faiz oranı gibi faktörleri göz önüne alıyoruz. Bütün bunların yanında da elbette kredinin kullanımından sonraki hizmetler de büyük yer tutuyor. Bütün bankaların hemen hemen prosedürlerinin birbirine yakın olduğu günümüzde, en çok konuşulan ve haberlere bile konu olan durum kredi yapılandırma masrafı.

Kullanmış olduğunuz krediyi faiz oranları düşünce yeniden yapılandırmayı talep edip daha fazla kar etmeyi düşünebilirsiniz. Ya da erken kapama talebinde bulunmak da en doğal hakkınız. Ancak; bankalar kredi yeniden yapılandırma işlemi için tüketiciden yapılandırma masrafı adı atında belli bir tutar talep ediyor. 

Kredi yapılandırma masraf oranı genellikle yüzde 2 civarında bir orana denk geliyor. Tabi kullanılan kredinin tutarı ne kadar yüksek ise yapılandırma masrafı da o denli yüksek bir rakama tekabül ediyor. Bu durum zaten kredi ödemesi yapan ve kâra geçmek isteyen tüketicinin cebini oldukça yoruyor.

Dosya masrafı iadesi gibi yapılandırma masrafı iadesi için de artık itirazda bulunmak mümkün. Tüketici hakları eşliğinde ya da şahsi olarak gerçekleştireceğiniz bu itiraz ile yapılandırma masrafınızı talep edebilirsiniz. 

Mortgage Yasası, konut kredilerinde masraf tutarının yüzde 2 olduğunu belirlemiş, bankalar da bu konularda kendilerini garanti altına almıştır. Ancak; yine de itiraz gerçekleştirildiği taktirde tutarın geri alınması mahkeme tarafından verilecek karara göre yüksek ihtimalle olumlu sonuç verecektir. 

Diğer Makaleler