Kredi Yeniden Yapılandırma Nedir?

Piyasa koşullarının değişmesiyle ya da Bankaların kampanyalarıyla faiz oranları düştü; neden yüksek faizle aldığınız krediyi ödemeye devam edesiniz?


Bir kredi aldınız veya kredi kartı borcunuz var. Piyasa koşullarının değişmesiyle ya da bankaların kampanyalarıyla faiz oranları düştü; neden yüksek faizle aldığınız krediyi ödemeye devam edesiniz?
Sadece faizler değiştiğinde değil sizin ödeme gücünüz değiştiğinde, elinize toplu para geçti ve ara ödeme yapmak istediğinizde, vadeyi ve taksit tutarını arttırmak ya da azaltmak istediğinizde çözüm hazır: Kredi Yeniden Yapılandırma / Refinansman.

Kredi Yeniden Yapılandırma Ne Zaman Avantajlıdır?

A bankasından %1,2 faizle aldığınız krediyi B Bankasından %1,1 faizli kredi ile yapılandırdınız. Toplam geri ödeme düşmesi gerekirken arttı mı? A Bankası'nın krediyi kapatırken size kestiği %2'lik cezayı, B Bankası'nın size yeni kredi verirken Dosya Masrafı, İstihbarat Ücreti, Sigorta gibi yeni masraf kalemleri çıkartabileceğini dikkate almalısınız.

Kredi Yapılandırmada Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer yapılandırmak istediğiniz yeni faiz oranı eskisine göre %25-30 civarında aşağı değilse, kredi yeniden yapılandırma ile beklediğiniz avantajı elde edemeyebilirsiniz ve hatta daha yüksek kredi faizi ödeyebilirsiniz.

A Bankası'nın krediyi erken kapattığınız için keseceği cezayı ve B Bankası'nın çıkartacağı masrafları da dikkate almalısınız. Eğer ödenecek kredi vadesi 12 aydan daha az ise kredinizi yeniden yapılandırmanız çok büyük ihtimalle avantajlı olmayacaktır. Yüksek tutarlı ve uzun vadeli (5-10 yıl) kredi ödemelerinde yeniden yapılandırma ile kazançlı çıkabilirsiniz.

Hangi Tutar ve Vade İçin Yeniden Yapılandırma Yapmalıyım?

20.000 TL'nin altı ve 6 ay vadenin altı için faiz oranlarında çok ciddi düşüşler(örneğin %50) olmadığı sürece kredi yeniden yapılandırmayı kesinlikle yapmayın. Yeni kredi için ödeyeceğiniz ilave masraf ve cezalar zaten faiz avantajını yok eder.

Yapılandırdığınız kredi tutarı 50.000 TL - 100.000 TL arasında ve kalan vade süreniz 12 aydan fazla ise, A Bankası'nın %1,2'lik faizine karşılık B Bankası'nın %0,9 civarında faiz ancak kredi yeniden yapılandırma için anlamlı olabilir.

Kredi tutarının ve vadenin daha yüksek olduğu durumlarda, yukardaki örnekle devam edersek 250.000 TL ve 60 ay vade için B Bankası'nın %1 ve hatta %1,1'lik faiz oranı avantajlı olabilir.

Aynı Bankada Kredi Yeniden Yapılandırma Yapılabilir Mi?

Evet. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken nokta aynı banka olsa da yeniden yapılandırılan kredilerde dahi bankaların "Yapılandırma Maliyeti" adıyla yeniden masraf almak isteyebilecekleridir. Bu maliyete "İstihbarat Ücreti"de eklenebilmektedir. Yargıtay'dan bu konuda alınan kesin "Karar" vardır ve haksız alınan yapılandırma masrafları tüketiciye iade edilmiştir.

Erken Ödeme Cezası %2 Nasıl Hesaplanır?

Kalan Ana Para üzerinden. 100.000 TL kredi aldınız ve bunun 30.000 TL'lik Ana Para kısmını ödediniz. Kalan 70.000 TL için yeniden yapılandırma yapacaksınız. Ödeyeceğiniz tutar (Kalan Ana Para'nın yani 70.000 TL'nin %2'si) 1.400 TL olacaktır.

Konut Kredisi Yeniden Yapılandırmada Yüzde 2 Ceza Geri Alınabilir Mi?

Evet. Yargıtay'ın ve Yerel Mahkeme'nin bu yönde emsal kararları var. Siz kredinizi alırken faizler yüksekti, faizler düşünce yeniden yapılandırmak istediniz. Konut kredisi yeniden yapılandırma için bankaların sizden tahsil ettiği %2'lik cezayı geri alabilirsiniz.
Kategori:

Diğer Makaleler