Krediler Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi hesaplama nasıl yapılır?


Konut kredisi hesaplama nasıl yapılır? Mortgage kredisi hesaplama farklı mı? Faiz oranı girerek kredi nasıl hesaplanır? Eşit taksitli araç kredisi hesaplaması nasıl yapılır? İşte sorularınızın cevapları...

KREDİLER NASIL HESAPLANIR?

Kredi ödeme planı hesaplamasında anapara, vergiler ve faiz bilgileri kullanılmaktadır. Mortgage kredisi hesaplama vergiden muaftır. Aylık %0,83 faizle 120 ay vadeli 100.000 TL kredi çektiğinizi varsayarsak, kredi ödeme planı hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır:
Kredi ödeme planı oluşturulurken, tutara ve vadeye göre kredi taksitleri hesaplaması yapılacak olan ilk işlemdir. Aylık taksit tutarı yukarıda varsayılan şartlara göre 1.319 TL olacaktır.

Sonrasında ise hesaplanan taksit tutarı, size teklif edilen faiz oranı ile çarpılarak taksitin içinde ödeyeceğiniz faiz miktarı bulunur. 1.319 TL olan taksit tutarı yüzde 0,83 faiz oranı ile çarpılması sonucunda 830 TL ilk taksitte ödeyeceğiniz faiz miktarı olur.

Son işlemde ise taksit tutarından faiz miktarı çıkarılarak, taksit içindeki ödenecek anapara ortaya çıkarılır. 830 TL faiz tutarını, 1.319 TL olan taksit tutarından çıkardığınızda ilk aya ait ödenecek anapara miktarı 489 TL olarak bulunur. Dolayısıyla ilk ay ödemenizi yaptığınızda 100.000-489=99.511 TL borcunuz kalır.

İkinci taksitte ise 99.511 liranın %0,83'ü olan faiz borcunuz 825 TL olacaktır. İkinci ay ödeyeceğiniz 1.319 TL'nin 825 TL'si faiz olarak ödendikten sonra kalan 493 lira borcunuzdan düşülür. Böylelikle kalan borcunuz artık 99.511-493=99.018 TL'dir.

Görüldüğü gibi ilk taksitlerin büyük bir bölümü faiz olarak ödenmektedir. Vadenin gittikçe kısalması durumunda, borcunuz ile orantılı olarak ödeyeceğiniz faiz de azalarak devam eder.

KREDİ HESAPLAMA FORMÜLÜ

Hesaplaması en kolay olan ve en yaygın kullanılan ödeme tablosu türü eşit taksitli ödeme planlarıdır. Yukarıda yer alan kredi taksit tutarı hesaplama mantığı şu formülden ortaya çıkmaktadır:

Formül yazılır! Kredi hesaplama formülünde dikkat edilmesi gereken husus 'Faiz' yazan bölüme faiz yüzdesini değil, faiz oranını yazmalısınız. Krediler nasıl hesaplanır örneğinde olduğu gibi aylık faiz %0,83 ise formüle 0,0083 yazılmalıdır. Üç ayda bir ödeme yapılan kredi planınız varsa, kullanılacak olan faiz oranı üç aylık basit faiz (aylık oranın üç katı) olmalıdır.

Türkiye'deki bankalar çekilen kredi türüne göre ödenen faizden vergi alabilmektedir. Kredi hesaplama formülünde doğruluk sağlanabilmesi için faiz oranına alınan vergilerin de eklenmesi gerekir. Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi çekmek hesaplamak için yüzde 5 (BSMV) ve yüzde 15 (KKDF) vergileri de hesaba eklenmelidir.

Tüm bankaların kredi faiz oranlarını öğrenmek için sitemizdeki "Kredi Faiz Oranları" sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler