Kredilerin Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Yeni düzenlemeler ile bankalara ödediğiniz kredi dosya masrafları geriye talep edebiliyorsunuz.


Son dönemde pek çok kişi nakit ihtiyaçlarını giderebilmek için bankaların sunduğu kredi imkanlarından kullanıyor. Bankalar ise bu kredilerini müşterilerine sunarken aynı zamanda dosya masrafı adı altında ek bir ücreti de almaktadırlar. Ancak müşterilerden bu konuda gelen olumsuz geri dönüşler kredi dosya masraflarının geri ödenmesi ile ilgili birtakım çalışmaların başlatılmasına yol açmıştı. İnsanların çeşitli bankalardan aldıkları kredilerin dosya masrafları yapılan son çalışmalar ile birlikte artık geriye ödenebiliyor.
Bankalardan aldığınız kredilerin dosya masraflarını alabilmek istiyorsanız bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekebiliyor. Kişiler aldıkları kredilerin dosya masraflarını bankalardan talep ettikleri zaman genellikle hayır yanıtı ile karşılaşırlar. Hayır tanıtını aldığınız takdirde eski dönemlerde Tüketici Hakem Heyetlerine talepte bulunmanız gerekiyordu. Yeni gelen değişiklikler ile birlikte artık bankaya herhangi bir talepte bulunmadan doğrudan Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabiliyorsunuz.

Tüketici Hakem Heyeti 2200 TL ve altında olan kredi dosya masraflarını bankalardan geriye alabilmektedir. Fakat 2200 TL ve üzerindeki kredi dosya masraflarını geri alabilmek için hukok bürosu tarafından mahkemeye başvurmanız gerekebilir. Bu noktada artık kredi dosya masraflarını özetle Tüketici Hakem Heyetine doğrudan başvurarak geri alabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Krediye Ait Dekontlar Gerekli mi?

Peki bu süreç nasıl işliyor? İlk olarak hangi bankadan kredi aldıysanız ilgili bankadan işlem yapıldığına dair olan dekontları elde etmeniz gerekiyor. Dekontlarda önemli olan nokta ise dosya masrafının verildiğine ve bu masrafın miktarına ait olan detayların yer almasıdır. Eğer bu tür bir dekont veya yasal belge elinizde değil ise telaş yapmanıza gerek yok. Bankaya başvuru yaparak kredi sözleşmesinin evraklarını ve sizden istenen dosya masraflarını gösteren dekontları tekrar talep edebilirsiniz. Bu tür belgeleri ve dekontları alabilmek için ise bankaya herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bu işlemleri tamamladıktan sonra dilekçenizi oluşturarak Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvuru yapabilirsiniz.

Bazı bankaların dosya masrafları konusunda müşterilerini mahkemeye verdikleri de günümüzde yaşanan olaylar arasında yer alabiliyor. Hakem heyetinin sizi haklı bulmasına rağmen bankanın sizi mahkemeye verdiği durumlarda yapmanız gereken tek şey mahkeme yazısına karşılık olarak bir “savunma dilekçesi” hazırlamanız olacaktır. Dilekçenizi eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra yaklaşık olarak 2 ile 3 ay gibi bir süre içerisinde mahkeme sonuçlanacaktır. Örnek dilekçenizi hazırlayabilmek için internet üzerinde bu tür dilekçelerin örneklerini araştırabilir ve size uygun olanını kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Diğer Makaleler