Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

Devam eden kredisi üzerine ikinci kredi çekilebilir mi?


Banka kredisi kullandığınız halde yeniden kredi çekme ihtiyacınız doğabilir. Hesapta olmayan masraflar ve nakit ihtiyaçları durumunda aynı bankadan ikinci bir kredi ya da farklı bir bankadan kredi kullanmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda öncelikle kredisi devam eden kişi ikinci krediyi çekebilir mi sorusunun yanıtını öğrenmeniz gerekir. Aslında bu soruya net bir şekilde “evet” ya da “hayır” yanıtını vermek doğru olmaz.
Kredisi bitmemiş kişi ikinci krediyi çekebilir mi sorusunun yanıtı kişinin gelir durumuna, kredi notuna ve daha önce çektiği kredileri düzenli olarak ödeyip ödemediğine göre değişmektedir. Bankalar bu tür durumlarda öncelikle olarak kişinin kredi notunu incelemektedir. Eğer kredi notunuz yüksek ise aynı bankadan ya da farklı bir bankadan ikinci krediyi hatta üçüncü krediyi dahi talep edebilirsiniz.
  Ancak kredi notunun düşük olması durumunda yapacağınız ikinci kredi başvurusu yüksek olasılıkla reddedilecektir. Eğer ikinci kredi ihtiyacınız doğarsa başvuru esnasında sadece kendi gelir durumunuzu değil hanenizde yaşayanların gelir durumunu da bankaya ibraz etmeniz gerekir. Bu sayede gelir tablonuz çok daha parlak bir görünüm alacağından ikinci krediye onay çıkması olasılığı da yükselecektir.

Ancak bankaların bu tür durumlarda kredi başvurularını çok daha titiz bir değerlendirme sürecinden geçirdikleri unutulmamalıdır. Bu süre zarfında varsa borçların ödenmesi, kullanılmayan banka hesaplarının kapatılması gibi kredi notunuzu yükseltecek bazı girişimlerde bulunabilirsiniz. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler