Kripto Para Alma Zamanı ve Alma Rehberi

Kripto para alma ve satma rehberi olarak hazırladığımız bu içerikte özellikle ayı ve boğa sezonlarını açıklamaya çalıştık.


​Kripto para ticareti yapmak isteyen okuyucularımız için Kripto para alma zamanı ve alma rehberi hazırlamaya karar verdik. Binlerce coin ve token arasında çoğu kişinin aklını kurcalayan “bir kripto para neye göre alınır?” sorusuna tek bir doğru cevap vermek mümkün değildir. Aynı durum “kripto para ne zaman alınmalı?” sorusu için de geçerlidir. Tek bir doğru cevabı olmayan bu sorulara daha geniş bir perspektiften farklı değişkenler ile çözüm aramak yatırımınızı daha güvenli hale getirecektir.
 Herhangi kripto parayı neye göre alacağımızı veya satacağımızı temelde iki farklı analiz türüne göre belirleyebiliriz: Temel analiz ve teknik analiz. İkinci sorunun cevabı ise daha karmaşıktır çünkü bu noktada boğa sezonu, ayı sezonu, yatırımcı profili ve yatırım stratejisi gibi olgular da olaya dahil olurlar. Ancak yeterli temel analiz ve teknik analiz bilgisi olanlar için “alım zamanını” ön görmek de çok zor olmayacaktır. Kripto paralar ve merkeziyetsiz kripto borsaları, yatırımların çok boyutlu yapılmasını mümkün kılar. Bu sayede kripto paralar fiyat olarak düşerken bile yatırımcılara para kazandırabilir.

Kripto Yatırımına Giriş: Temel Analiz

Temel analiz, İngilizce kaynaklarda Fundemental Analysis olarak geçer. Sıklıkla “FA” kısaltmasıyla kullanılır. Bu analiz türü adından da anlaşılacağı üzere bir kripto paranın en temel verileri üzerinden bir değerlendirmeyi içerir.
 
Kripto para temel analizi bir sonraki başlıkta ele alacağımız teknik analize nispeten daha kolay süreçlerden meydana gelmektedir. Dolayısıyla bir grafik okuma becerisi ya da istatistik bilgisi gerektirmez. Temel analiz göstergeleri bir kripto paranın; menşei, piyasa hacmi, varsa şirket bağlantıları, iş ortakları, sponsorları ve içerdiği teknolojiler gibi çoğul faktörlerden oluşur. Temel analiz halka açık veriler üzerinden bir kripto paranın pozisyonel değerini yorumlama çabasıdır.

Temel Analiz Göstergeleri

Bir temel analizin üç ana başlık altında onlarca farklı göstergesi olabilir. Üç ana başlık ise şunlardır:
  • Teknik Doküman (Whitepaper)
  • Finansal Portre
  • Blok Zincir Ölçütleri
Öte yandan bu üç ana başlık hiçbir zaman tek başlarına bir kripto parayı almak için yeterli gösterge sunmaz. Kripto parasını alacağınız projenin; kurucuları, misyonu ve blok zincir (blockchain) teknolojisini hangi sektörel çözümde kullanacağı gibi bilgileri de her zaman temel analiz içinde kullanmalıyız. Çünkü temel analiz her şeyden önce bütüncül bir yaklaşımla başarıya ulaşabilir.

Teknik Analiz

Teknik analiz çoğu kaynakta TA kısaltmasıyla da kullanılmaktadır. Bu analiz türünde finansal okur yazarlık bir gereklilik olarak karşımıza çıkar. Çünkü temel analizin aksine sadece ulaşabileceğimiz açık verilerden meydana gelmez. Teknik analizin en temel çıkış noktası; belirli bir süredir piyasada olan bir emtianın fiyat hareketlerinin ön görülebileceği savıdır. Anlaşılacağı üzere teknik analiz sadece kripto paraların neye göre alınacağını değil, hisse, döviz ya da altın gibi çeşitli emtia alımında da kullanılan bir araçtır.
 
Teknik analiz fiyat eğilimlerini; zaman ve grafiksel veriler sayesinde çeşitli göstergeler (indikatörler) kullanarak ön görme ve yatırımları bu doğrultuda şekillendirme amacı taşır. Haliyle de bir kripto paranın neye göre alınacağı sorusu için oldukça belirleyicidir.

Teknik Analiz Boyutları

TA içinde kaç farklı gösterge kullanır ve analizinize dair kaç farklı veriyle sağlama yaparsanız, doğru sonuçlara ulaşmanız da aynı oranda kolaylaşacaktır. Ek olarak belirtmek gerekir ki, TA her zaman fiyatı yükselecek kripto paralar için kullanılmaz. Örneğin fiyatı düşecek bir kripto paranın teknik analizi doğrultusunda; “açığa satış”, “kısa pozisyon” ya da “short girmek” olarak bilinen işlem türünden açabilir ve kripto paralar düşerken de kazanabilirsiniz.
 
Bir diğer örnekte de BTC almayı düşünürken, Bitcoin teknik analiz işlemleri sonrası fiyatın düşeceğini anlarsanız, Binance gibi borsalarda satılan BTCDOWN tokenini alabilirsiniz. Bu durumda elinizdeki BTCDOWN kripto parasının, Bitcoin fiyatına endeksli olması sayesinde BTC düştükçe siz kazanabilirsiniz.

Kripto Para Alma Zamanı: Boğa Sezonu ve Ayı Sezonu

Bir kripto parayı en temelde neye göre alabileceğimizi öğrendikten sonra “kripto para ne zaman alınır?” sorusunun cevabı daha karmaşık bir hale gelmektedir. Bu noktada çıkarken de düşerken de kazandırabilen bu yatırım araçlarının yer aldığı piyasalarda iki farklı ana eğilim bulunur: Boğa ve ayı sezonları.
 
Boğa sezonu piyasalardaki coşkunun, sürekli artan fiyatların ve satın alma eğiliminin göstergesi olarak nitelendirilirken ayı sezonu fiyatların sürekli düşme eğiliminde olduğunu ve yatırımcıların kripto paraları satma çabasının baskın olduğu bir duruma işaret eder. Bu noktada yatırımcı psikolojisi ve stratejiler önem kazanır. Yeterli sermayesi ve zamanı olanlar fiyatların dip yaptığı yerden kripto para alarak beklemeyi tercih ederken, riski daha az sevenler Boğa sezonunda hız al sat işlemleri yaparak yatırımlarını şekillendirebilir.

Diğer Makaleler