Kripto Para Borsası Nedir? Kripto Para Borsaları Güvenilir Mi?

"Kripto para borsası nedir? Güvenilir midir?" Bu yazımızın konusu kripto paraların alınıp satılmasında aracılık eden kripto para borsaları.


Kripto para borsası ya da kripto para piyasaları nedir? Yatırımcıların kripto para alım satım işlemleri yaptıkları kripto para borsaları güvenilir midir? Türkiye’de kripto para borsaları yasal mı?” gibi sorular pek çok kişinin sorduğu sorular. Özellikle ülkemizde kripto para borsaları yerine bankalar kripto para bozdurmak ya da satın almak için kullanılmak isteniyor. Fakat “Hangi bankalar bitcoin ve kripto para satıyor?” başlıklı konumuz ile “Bankalar neden bitcoin ve kripto para satmıyor?” başlıklı konumuzda bankaların kripto paralara bakışlarını, ülkemizdeki bankacılık politikalarına göre bankaların kripto para satışındaki konumlarını ve bankaların neden kripto para satmadıklarını detayları ile anlattık. Bu yazımızda ise konunun asıl muhataplarını, kripto para borsalarını inceleyeceğiz. > Kripto para cevirici 
 Konumuzu detaylandırmadan önce kripto paralar ile ilgili de bilgi sahibi olmak isterseniz “Kripto para nedir? Kripto para nasıl kullanılır?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. O yazımızda ilk kripto paranın nasıl ortaya çıktığından tutun kriptolojinin bu alanda nasıl kullanıldığına kadar tüm detayları anlattık. Şimdi asıl konumuza geçelim.

Kripto para borsası nedir?

Başta da söylediğimiz gibi kripto para borsaları, bankalarda yapılmak istenen bir işlemin asıl yapıldığı yerdir: kripto para alışverişi. Tanımını yapacak olursak, yatırımcıların ellerinde bulunan itibari para (fiat para) ile kripto para alabildiği, sahip oldukları kripto paralar ile itibari para alabildiği ya da kripto paralar arası alışveriş yapabildiği piyasalardır. Biraz daha teknik bir ifade ile yapıcı ile alıcı arasındaki bir platformdur. Bu ifadeyi de açacak olursak yapıcılar, kripto paraların üreticileridir. Yani madenciler. Alıcılar ise fiat paraları ile borsaya girerek kripto para satın alacak olan yatırımcılardır.
 
Bu borsalar, alıcı ile satıcıyı eşleyerek alışverişin tamamlanmasını sağlayabilir. Menkul kıymet borsalarında ya da emtia borsalarında olduğu gibi piyasa emri ile de alış satış işlemleri gerçekleştirilmesi sağlanabilir. Alışverişi yapacak olan yatırımcı bir piyasa emri girdiğinde piyasadaki en iyi fiyatla varlığını alma ve satma hakkına sahiptir. Limitli işlem yapılmak istendiğinde trader, yani ticareti yapan kişi, alım satıma bağlı olarak cari teklifin altındaki veya mevcut teklifin üstündeki bir fiyatla işlem görebilir. Aslında klasik borsayla arasındaki tek farkın bir aracıya ihtiyacınızın olmaması, kendi hesaplarınızla işlemlerinizi kendinizin yapması olarak söylenebilir.

Kripto para borsasına kayıt olmak için neler gerekir?

Kripto para borsalarına kayıt olmak için 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Bununla beraber kimliğinizi onaylamak için bir dizi güvenlik adımını yerine getirmeniz gerekir. Kimlik göndermeniz, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi onaylamanız bu güvenlik adımlarından bazıları. Sonrasında ise itibari para yatırımı yapabilir, şahsi cüzdanlarınızdan kripto para borsasında bulunan cüzdanınıza kripto para gönderebilir ve işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Kripto para borsaları arasında farklılıklar bulunuyor mu?

Evet, kripto para borsaları arasında temel birkaç farklılık bulunabilir. Borsaların işlem yaptıkları varlık türleri birbirlerinden farklı olabilir. Basit bir örnek vermek gerekirse, bir borsada sadece bitcoin alışverişi yapılıyor olabilir. Ya da farklı bir bakışla, bir borsada hemen her varlığı bulmanız mümkündür ama mesela sizin işlem yaptığınız kripto para türü için işlem açılamıyordur.

İtibari para ile işlem yapılan ve yapılamayan kripto para borsaları

Genelde kripto para borsalarında itibari paralarınızla kripto paralar satın alabilirsiniz. Ancak bazı borsalarda durum böyle işlemeyebilir ve sadece kripto para göndermeniz karşılığında farklı bir kripto para satın alabilecek olabilirsiniz.

Bölgesel ve uluslararası kripto para borsaları

Bir diğer farklılık da kripto para borsalarının bölgelere göre işlem yapan ve uluslararası işlem yapan piyasalar olarak ikiye ayrılmasıdır. Sadece ülkemizdeki kurumlardan alınan özel izinlerle; Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olan ya da oturma izni bulunan, çalışma izni bulunan kişilerin işlem yapabileceği borsalara bölgesel borsalar adı verilir. Bu borsalarda işlem yapmak kanunlar açısından sorun teşkil etmez. Yurtdışında bulunan bir borsanın da ülkemizdeki şartlara uyum göstererek işleme açılabileceğini belirtelim. Bu noktada ülkemizin kripto paralara bakışını da incelememiz gerektiğine inanıyoruz. Dilerseniz “Türkiye’de kripto paralar yasal mı? Ülkelere göre kripto paralar” isimli konumuza göz atabilirsiniz.
 
Uluslararası kripto para borsaları ise herhangi bir ülkenin kurallarına göre çalışabilir ama yerel kanunlara göre hareket etmeyebilir. İnternet üzerinden bu kripto para borsalarına da girerek hesap açabilirsiniz. Bu borsaların kimlik istemeyenleri de bulunuyor. Ancak bunun yasal olmadığını da hatırlatalım. Zaten kanunlarınızla birlikte ilerlemeyen bir yapının ilerleyen süreçte bir olumsuzluk karşısında size ya da bağlı olduğunuz otoriteye hesap verme zorunluluğu da olmayacaktır. Evet, sizin için bir seçenektir ama sorunlarla karşılaştığınızda pişmanlık duymanıza da neden olabilecektir.

Kripto para borsalarında güvenlik nasıl sağlanır?

Kripto paralar da tıpkı itibari paralar gibi görülmelidir. Zira ederleri tıpkı fiat para gibidir, bir karşılıkları vardır. Ülkenizdeki konjonktür kripto para birimlerini “kripto varlıklar” olarak kabul etse de fiat para karşılığı bulunduğu için en az itibari paralar kadar korunmalıdır. Bu noktada kripto para borsalarının bu güvenliği nasıl sağladıklarını incelememiz gerekiyor. Zira kripto paralarınızın korunması için üst düzey bir koruma mekanizmasının işlemesi önemlidir. Ülkemizde hizmet veren hemen her borsanın güvenlik düzeyi kendi görüşlerine göre iyidir. Ancak daha önce hacklenen sistemlerin varlığı da unutulmamalıdır. Bu yüzden bizim önerimiz, en güvenilir gözüken kripto para borsasına dahi tam anlamıyla güvenmeyerek kendi tedbirlerinizi almanız olacaktır.
 
Kripto paralar, tamamen dijital olarak şifrelenmiş varlıklardır. Matematiksel olarak ortaya çıkmış bir algoritma tarafından kriptolojik olarak, madencilerin emeğiyle üretilmiş yapılardır. Kripto para takası öncesinde kripto para cüzdanlarında bu varlığı saklamak önemlidir. Zira kripto para borsaları ne kadar güvenlik önlemi alırsa alsın, sistemde ortaya çıkabilecek küçük bir açık bile paranızın buhar olmasına yeteceğinden, siz kendi önlemlerinizi sıkı almaya bakmalısınız. Bu noktada da kripto para cüzdanlarına değinmemiz gerekiyor. “Kripto para cüzdanı nedir? Kripto para cüzdanları güvenli midir?” başlıklı yazımızda merak ettiğiniz tüm detayları bulabilirsiniz.
 

Diğer Makaleler