Kripto Para Dolandırıcılığı Nasıl Önlenir? Hangi Önlemler Alınmalı?

Kripto para dolandırıcılığı nasıl önlenir ve kripto dolandırıcılıkları karşısında hangi önlemleri alabilirsiniz sorularına içeriğimizde yanıtlar vermeye çalıştık.
Kripto para dolandırıcılığı önlemleri artık bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Bu nedenle kripto dolandırıcılığı için hangi önlemler alınmalı sorusu da popüler kripto para soruları içinde üst sıralarda yer alıyor. Önlemlerin en temeli de bu kripto dolandırıcılık yöntemlerini tanımaktan geçiyor. Bu yöntemleri tanımak için de kripto paralar hakkında bilgi sahibi olmak bir ön koşul. Kripto para dolandırıcılığı önlemleri almak için neler yapabilirsiniz gelin birlikte bakalım.

Kripto Paralara İlişkin Dolandırıcılık Yöntemleri

Her şey sanal bir gerçekliğe bürünürken, blok zincir teknolojisi ve kripto para piyasalarında da dijital dolandırıcılık hikayeleri artış gösteriyor. Bu kötü niyetli eylemlerden sakınmak için bilinçli bir yatırımcı olmak gerekiyor. En sık karşılaşılan kripto dolandırıcılık yöntemlerinin ilk üç sırasını inceleyelim.
  • Coin ve borsa dolandırıcılıkları
  • Kriptoda kimlik ve bilgi hırsızlığı
  • Spekülasyon ve doldur boşalt taktiği

Coin Dolandırıcılığı Çeşitleri

Dolandırıcılık yöntemleri arasında listenin en başında yer alanlar, karşılıksız alt coinler ve çeşitli borsa sahtekarlıklarıdır. Pek bilinmeyen altcoinler ve borsalar bazı durumlarda iflas açıklayarak bazı durumlarda ise haber bile vermeden ortadan kaybolabilirler. Bu coin ve borsa kurucularına ulaşılmaya çalışıldığında ise sahte isimler ve ofislerle karşılaşabilirsiniz. Böylece yatırımınız ve sermayeniz bir anda buharlaşabilir.
 Daha çok yeni ve heyecanlı yatırımcıları hedef alan bu kripto para hırsızlıkları ile her yerde karşılaşabilirsiniz. Türkiye’de kripto para dolandırıcılığı, Thodex borsasının kapanmasıyla gündeme gelmişti. Bu tarz suçlardan sakınmak ve kripto para yatırımınızı güvende tutmak için alacağınız coinleri ve işlem yapacağınız borsaları iyi seçmelisiniz. Araştırma süreçlerinde coin ve borsaların geçmişi, amaçları, kurucuları gibi bilgilere ulaşamadığınız yatırım süreçleri her zaman risk taşır.

Kripto Hırsızlık Yöntemleri

Dolandırıcılıklar arasında en çok başvurulan metotlardan birisi de doğrudan bilgilerinizin ve kripto paranızın çalınması şeklinde gerçekleşir. Ancak bu yöntemlerden korunmak diğer dolandırıcılık çeşitlerine nispeten kolaydır. Bunun için yatırımcılar hiçbir borsa ya da kripto cüzdanı giriş bilgilerini kimseyle paylaşmamalıdır. Mümkünse üyelik bilgileriniz ve hesap şifreleriniz herhangi bir matbu ya da dijital ortamda da kayıt altında olmasın ve sadece ezberinizde dursunlar. Böylece doğrudan hırsızlıklara karşı daha yatırımlarınız güvende olacaktır. Ancak bilgisayarınızda ya da telefonunuzda otomatik kayıtlı giriş çerezleri varsa olası bir hacklenme durumunda yine kripto paralarınız çalınabilir.

Spekülasyon ve Borsalarda Doldur Boşalt

Kripto dolandırıcılık faaliyetleri içinde en zor tespit edilenler serbest piyasa koşullarında yapılan spekülatif hamlelerden oluşur. Neredeyse altı bin farklı çeşidi olan kripto paralar arasında sadece spekülasyon ve paranızı almak üzerine kurulu birden çok alt coin ve token bulunur. Bu kripto paralar birden ortadan kaybolarak paranızı buharlaştırmazlar. Ancak bir kere spekülatif şekilde ederinden yüksek fiyatlara çıkarıldıklarında daha da yükseleceğini düşündürerek sizin yüklü miktarda alım yapmanıza neden olabilirler.
 
Spekülasyon dolandırıcılıkları bu şekilde bir coşku ve agresif pazarlama yöntemleri kullanarak çok yüksekten aldığınız coinleri bir gecede yüz kat değer kaybettirebilir. Sonrasında ise fiyatları yıllarca dip seviyesinde kalacağından yatırımınızı bir daha ana sermayenize yükseltmek neredeyse imkânsız bir hal alır. Bu tarz dolandırıcılıklardan kaçınmak için temeli, projesi ve kurucuları iyi bilinen kripto paralara yatırım yapmak gerekir. Bilinmeyen ve yeni çıkmasına rağmen yüksek artışlar gösteren alt coinler her zaman spekülasyon riski taşımaktadır.

Kripto Para Dolandırıcılıklarına Karşı Önlemler

Kripto para dolandırıcılıkları ve hırsızlıkları karşısında alacağınız dolandırılma önlemleri yatırımlarınızı kötü niyetli kişi ve kurumlardan korumak için hayati önem taşımaktadır. Bu noktada belirtmek gerekir ki en büyük önlem aslında piyasaya ve kripto paralara dair bilgilerinizi genişletmek olacaktır. Ancak bu genel perspektif altında birkaç önemli somut adım da atmalısınız. Çünkü sadece bilgi sahibi olmak bu dolandırıcılıklardan kaçınmak için yeterli olmayabilir. Önlemler için atacağınız somut adımlar ise oldukça kolaydır.

Garanti Yatırım Geliri ve Karşılıksız Para

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bilinçli olmak önlemler için hayati önem taşır. Bu bağlamda en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemleri garantili gelir vaadi ve karşılıksız para ödülü söylemleriyle uygulanmaktadır. Ancak “bedava peynir fare kapanında olur” deyimi bu aşamada çok gerçekçi bir hal alır. Çünkü yatırım her zaman risk taşıyan bir ticari faaliyettir. Hiçbir yatırım, yatırımcısına garanti gelir sunmaz. Ayrıca karşılıksız para dağıtımı da gerçekçi olmayan kandırma yöntemlerindendir. Bu nedenle bu iki vaadi sunan projelere temkinli yaklaşmakta fayda var.

Şantaj Karşısında Sakin Kalın

Şantaj, telefon dolandırıcılıkları haberlerinde çokça duyduğumuz bir yöntemdir. Kişisel bilgilerinizin ya da paylaşılmasını istemediğiniz verilerin ele geçirilmesi durumunda dolandırıcılar takip edilemez bir cüzdana kripto para transferi yapmanızı isteyebilirler. Böyle durumlarla karşılaşmamak için kişisel veri güvenliği alanında önlemler almak her zaman gereklidir. Ek olarak çoğu zaman telefon ya da e-posta ile kurbanlarına ulaşan dolandırıcılar ellerinde bir şantaj malzemesi olmasa bile çeşitli uydurma suçlamalarla şantaj tehdidinde bulunabilir.
 
Böyle bir durumda şantaj tehdidi karşısında paniğe kapılmamak ve gerçekçiliğini sorgulamak yapmanız gereken ilk hamledir. Özellikle hiçbir ilişkinizin olmamasına rağmen sizi terör örgütleriyle ya da yasadışı bahis faaliyetleriyle suçlayarak, hapis ile tehdit ederek kripto paralarınızı göndermenizi isteyebilirler. Bu noktada hiçbir güvenlik gücü ya da adalet kurumunun sizden para istemeyeceğini bilmeniz gereklidir. Eğer bir tehditle karşılaşırsanız en yakın karakola giderek hakkınızda gerçek bir suçlama olup olmadığını öğrenmek faydalı olacaktır.

Sosyal Medya Kandırmacaları

Kripto para dolandırıcıları çoğunlukla tanınmış ve güvenilir ünlülerin fotoğraflarını izin alarak kullanır ve kendilerini güvenilir göstermeye çalışırlar. Unutmayın ki dolandırıcıların amaçları en kısa sürede mümkün olduğu kadar çok para göndermenizi sağlamaktır. Bu nedenle aşırı pazarlama teknikleriyle hemen yapacağınız yatırımlara ödüller ve bonuslar vereceklerini söyleyebilirler.
 
Sosyal medyada çok yoğun görünürlük sahibi dolandırıcılar bile bir anda ortadan kaybolabilir. Bu nedenle ödüller ve bonus tekliflerine ihtiyatlı yaklaşmak, sosyal medya tuzaklarına karşı araştırma yapmak oldukça önemlidir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler