Kripto Para İşlem Hacmi Nedir? İşlem Hacmi Düşerse-Yükselirse Ne Olur?

Kripto para hacminin ne olduğunu ve hacmin yükselmesi ve düşmesi durumlarının ne anlama geldiğini sizler için inceledik.


Kripto para işlem hacmi sayesinde ilgili kripto paranın hangi aralıklar ile alım ve satım işlemlerine dahil olduğu gösterilir iken aynı zamanda o kripto paranın bilinirlik durumu da açığa çıkar. Bu hacmin hesaplanması için belli periyotlar vardır. Kripto para hacmi birkaç yıllık, bir yıllık, aylık, haftalık, günlük ve son 24 saatlik süreler için hesaplanabilmektedir.
 Kripto paralarda yatırımcıların ilk baktığı şey işlem hacmi olmaktadır. Ancak bu sayede o kripto para biriminin kendi içsel nitelikleri, hareketleri anlama kavuşur. İşlem hacmine göre kripto paranın görünürlük, bilinirlik oranı açığa çıkar. Daha pek çok şeyi incelemek için kripto para işlem hacmi hususuna bakmak yararlı olmaktadır. Kripto para hacmi bir kripto paraya yatırım yapacak olan her bir yatırımcının mutlaka bakması gereken bir şey halindedir.
 
Kripto para işlem hacmi nedir ve işlem hacmi düşerse ya da yükselirse ne olmaktadır? Bu hareketlilik ne anlama gelmektedir? Bu yazı içerisinde bu önemli soruların yanıtlarını en detaylı ve en net biçimde görebileceksiniz. Yazıyı okuduktan sonra sitemizde kripto paralar ile ilgili yer almakta olan yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Kripto Para İşlem Hacmi Nedir?

Kripto para işlem hacmi, girişte de açıkladığımız gibi kripto paranın hangi aralıklar ile alım satım işlemlerine dahil olduğunu gösterir. Alış ve satış işlemleri için bir göstergedir, diyebiliriz. Kripto paranın önceki işlem hacmi ile mevcut olan işlem hacmi, aradaki farklılık, gelişim ya da geri sıçrama kripto para işlem hacmi incelemesi sayesinde açığa çıkar. Kripto para işlem hacmi konusunda bilinmesi gereken esas şey şudur: Eğer bir kripto paraya ilişkin alım ve yatırım hususunda bir değerlendirme yapılacak ise bakılması gereken ilk ve en önemli husus kripto para hacmidir.

Kripto Para İşlem Hacmi Düşerse Ne Anlama Gelir?

Eğer bir kripto para işlem hacminin düştüğü, düşüşte olduğu fark edilir ise bu durum şu anlama gelir: İlgili kripto paraya olan yatırımcı oranı düşmüştür, azalmıştır. Örneğin dün X kripto para birimine Y kadar yatırımcı olduğu görülür ise fakat bugün yine X kripto biriminde Y-100 kadar yatırımcı var ise işlem hacminde düşüş olduğu anlamına gelir. Kripto para hacmi düştüğü zaman genelde o kripto para birimine bir güvensizlik duyulmaya başlanır, bu çok normal bir durumdur. Kripto para hacmi düşer iken fiyat hareketliliği sabit kalmaz, fiyatlarda dalgalanmalar yaşanır. Bu da o kripto paraya yapılacak yatırımları etkileyebilir; yatırımcılar güven sorunu yaşayabilir. Kısacası kripto paranın işlem hacminin düşmesi bu anlama gelmektedir.

Kripto Para İşlem Hacmi Yükselirse Ne Olur?

Eğer kripto para işlem hacmi hareketinde bir düşüş değil de yükseliş görülüyorsa, o kripto paraya yapılan yatırımların çoğaldığı, yatırımcıların bu kripto paraya yatırımda bulunduklarını işlem hacminin yükselmesinden anlarız. Bu sayede kripto paranın güvenilir bir kripto para olduğu kanısına da varmak mümkün olur. Özellikle yeni yatırımcılar için bu çok önemli bir durumdur. Çünkü yatırımcı, sadece gerçekten güven duyduğu kripto para birimine yatırım yapmalıdır. Kripto para işlem hacmi konusunda anlattığımız üzere, bu yükselme durumunu görmek için kolaylıkla hacim incelemesi yapılabilir ve güven duyulabilir.

Hangi Kripto Paralara Yatırım Yapılabilir?

Eğer bir kripto paraya yatırım yapmak istiyorsanız fakat henüz emin olamıyorsanız yapmanız gereken ilk şey kripto para işlem hacmi durumunu incelemektir. Çünkü yatırımcı olacak kişiler her şeyden önce risklerin ve tehlikelerin en az olduğu, güven duyabilecekleri coinlere yatırım yapmak isterler. Kripto para hacmi bu yüzden kişilere yol gösterici olur. Eğer hangi kripto para birimine yatırım yapmalıyım sorusunu soruyorsanız kripto para işlem hacmine bakmanız mutlaka fayda sağlar. Eğer kripto paranın işlem hacmini incelediğiniz zaman hacmin genişlediğini görür iseniz kripto paraya çok fazla yatırımın olduğunu anlarsınız. Bu da en az riske sahip olduğunu size gösterir. Çünkü hacmi geniş olan kripto paralar çok daha az manipüle edilebilir haldedir. Kripto para işlem hacmi bu durumda olan bir coine pek ala yatırım yapılabilir.
 
Fakat tam da tersi olarak, eğer kripto para hacmi incelendiği zaman hacmin daraldığı, yani düşüşte olduğu görülüyor ise çok daha temkinli yaklaşmak gerekir. Hacim normal seviyelere gelene kadar beklemek daha iyi olacaktır. Çünkü eğer kripto para hacmi düşüyor ise bunun sebebi yatırımcıların, yatırımlarını coinden geri çekmesidir. Bu da bir güvensizlik durumunun açığa çıkmasına neden olur.

Diğer Makaleler