Kripto Para Transferi Sonrası Banka Hesabı Kapatılır Mı??

Kripto para transferi sonrasında bazı bankaların usulsüzlük nedeniyle müşterilerin banka hesaplarını kapattıkları görülebilir. Bunun nedenlerini birlikte inceleyelim.


Yatırım olarak bitcoin, ethereum ya da farklı bir kripto para birimini seçenlerin sık olmasa da başlarına gelen bir konuyu inceleyeceğiz: banka hesaplarının kapatılması! Şu ana kadar karşılaşmadıysanız şanslısınız, zira bazı bankaların kripto para transferleri ile ilgili yaptıkları işlemlerden sonra banka hesaplarını kısıtladıklarını ve hatta kapattıklarını duyuyoruz. Elbette bu kısıtlama ya da kapatma işlemini durduk yere yapmıyorlar. Şimdi “Kripto para transferi sonrası banka hesabı kapatılır mı? Hangi sebeplerden dolayı kripto para çekiminden sonra banka hesapları kapatılır?” sorularının yanıtlarını vermeye başlayalım. Ancak bundan önce Türkiye’deki kurumların kripto paralara nasıl baktığını incelediğimiz “Türkiye’de kripto paralar yasal mı? Ülkelere göre kripto paralarkonumuzu inceleyebilirsiniz.
 Bankalar, Türkiye’deki pek çok kurumdan bile daha merkezi yapılardır. Bunu merkezi otoritenin aldığı kararları uygulamaktaki performanslarından anlıyoruz. Zira merkezi otorite dışında bir de BASEL kurallarına uymakla da mükellefler. Aynı zamanda işin içine Rekabet Kurulu gibi kurumlar da girince, bankaların işlerinin hiç de kolay olmadığını anlamak gerekiyor. Kripto paralar ile ilgili bankaların görüşleri de aslında az çok belli. Bankaların kripto paralara bakışlarını ve neden kripto para satamadıklarını “Bankalar neden bitcoin ve kripto para satmıyor?” başlıklı içeriğimizde açıklamıştık, okumanızı öneriyoruz.

Hangi nedenlerle kripto para transferi nedeniyle banka hesabı kapatılıyor?

Bankaların merkezi idareye en çok uyan kurumlar olduğunu ve bazı nedenlerle kripto para transferi sonrası borsalardan çekilen paralar nedeniyle hesapları kapattığını artık biliyoruz. Gerçi bunu sadece kripto para borsalarıyla sınırlamamız da doğru değil. Gerçek kişilerle yapılan transferler sonrası da hesap kapatabiliyor bankalar. Şimdi alt başlıklar halinde bunun nedenlerini anlamaya çalışalım.

Makul orantı

Kişiler arasındaki transferlerde ya da kripto borsalarından yapılan çekimlerde bankalar, müşterinin mesleğiyle / işiyle mali durumunu ve yaptığı transfer işlemleri inceliyor. Peki, bu durum ortaya ne gibi bir resim koyuyor, derseniz; yaptığınız her para transferi, aldığınız her para bankaların kayıtları arasında bulunuyor. Eğer işinizin gereği elde edebileceğinizin üzerinde gelir elde etmeye başlamışsanız ve ‘makul orantı’ artmaya başlamışsa banka tarafından hesaplarınız incelemeye alınabiliyor ve gerekli görüldüğünde kapatılabiliyor. Bir güvenlik önlemi olarak bu durumu düşünebilirsiniz.

Sık sık az ya da bir kerede fazla gelirin olması

Yine mesleğinizle geliriniz arasındaki orantıyla ilgili bir durumdan bahsediyoruz. Hayat standardınızda işinizden elde edebileceğiniz gelir düzeyinde orantısız bir artış bulunuyorsa, -bunun sık aralıklarla birden çok kez ya da bir kerede fazla tutarla olması fark etmez – ve bu paranın nakit çekilmesi ya da başka bir bankadan çekilen tutarın banka hesabına yatırılması sonucunda hesabınız kapatılabilir.

Profile uymayan tutarların kripto borsalarına gönderilmesi

Hesaplarınızdan kripto para almak amacıyla yurtiçi, yurtdışı kripto para borsalarına ya da gerçek ya da tüzel kişilere, normalde yaptığınızdan fazla tutarda ve sıklıkla transfer yapmanız durumunda da hesabınız banka tarafından kapatılabilir.

Aynı kişiye sürekli transfer

Birbirine yakın ya da sabit tutarlı ve birbirine yakın tarihlerde banka hesabınıza yabancı uyruklu aynı kişiden para transferi yapılıyorsa, bu da bir sorun teşkil ediyor. Banka üstelik sizi MASAK’a da 11 numaralı maddeden şikâyet ediyor. Nedir bu 11’inci madde derseniz, vergi kaçırmak.

Profile uymayan tutarların kripto borsalarından hesabınıza gelmesi

Yukarıda anlattığımız durumun tam tersi de aynı şekilde banka hesabınızın banka tarafından kapatılmasına neden olabilir. Yani kripto para borsalarından ya da gerçek kişilerden / tüzel kişilerden normalde olandan fazla tutarda ve sıklıkla hesabınıza para transfer edilmesi de sorun yaratabilir.

Bir şüphe bile yeter

Eğer lisanssız kripto para alım satımı yapıldığından şüphe edilirse, banka tarafından banka hesabınızın kapatılabileceğini söyleyelim.

Kripto para transferi sonrası banka hesabını kapattırmamak için ne yapılmalı?

Kripto para transferi sonrasında bankaların hesaplarınızı kapatmaması için sürekli iletişim halinde olarak kendinizi biraz da ifade etmeniz gerekiyor. Yapılan işlemlerin şeffaf görünmesi, gelir vergisinin ödenmiş olması ve lisanslı bir kripto para borsasında işlem yapmanız önemli. Kripto para borsaları ile ilgili detaylı bilgi almak için “Kripto para borsası nedir? Kripto para borsaları güvenilir mi?” yazımızı okuyabilirsiniz. Bununla beraber kripto para borsalarında kripto paralarınızı tutmamanız ve kripto paralarınızı elden kripto para cüzdanlarınız vasıtasıyla bozdurmanız da bir çözüm olabilir. Elbette ki bu bir tam çözüm olmayacaktır ama deneyebilirsiniz. Kripto para cüzdanları hakkında bilgi almak için de “Kripto para cüzdanı nedir? Kripto para cüzdanları güvenli midir?” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.
 
Bitcoin ve kripto para nasıl bozdurulur?” konumuzdaki yöntemleri incelediğinizde de göreceksiniz ki aslında bankalar kripto para dünyasında şimdilik önemli konumdalar ve banka hesaplarınızı kapattırmamak için gerekli düzenlemelere uymanız gerekir.

Diğer Makaleler