Kripto Paralar Ne Kadar Güvenilir? Kripto Param Çalınabilir Mi?

Kripto paralar ne kadar güvenilir? Çalınmaya karşı kripto parayı nasıl korumak gerekir? Sıcak ve soğuk cüzdan kavramları nedir? İçeriğimizde bunları konu alıyoruz.
Kripto paralar güvenli mi yoksa güvensiz bir yatırım mı? Kripto paraların güvenilir olup olmadıkları çoğunlukla öznel bakış açısına göre değişiklik gösterir. Nihayetinde “kripto para çalınır mı?” güvensizliği ile “yatırım yaptığınız kripto para sıfırlanır mı?” güvensizliği arasında büyük farklar var. Ancak yatırımcılar arasındaki en yaygın mutabakat, kripto paraların güvenilirliğini yatırımcıların bilinçli davranmasına ve kripto para projelerinin niteliklerine bağlamakta. Bu durum biraz karmaşık görünse de alt başlıklar halinde ele almak meseleyi oldukça anlaşılır hale getirecektir.
 Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: güvenilir kripto paralar kadar güvenmemeniz gereken kripto paralar da mevcuttur. Ek olarak kripto paralarınızı güvenle çalınmasını engelleyebilecek şekilde saklamak da mümkün. Ancak yatırımcı hataları yüzünden ya da kimlik bilgilerinizin başkaları tarafından ele geçirilmesi durumuyla çalınmaları da her zaman ihtimal dahilinde. Bir de dolandırıcılık meselesi var ancak bu konuyu Kripto Para Dolandırıcılığı Nasıl Önlenir? Hangi Önlemler Alınmalı? yazımızda ele aldığımız için bu makalemizde değinmeyeceğiz.

Kripto Para Güvenliği ve Bilinçli Yatırımcı Olmak

Kripto para güvenliği konusu belki de yatırım fikirlerinin de önünde hassasiyete sahip. Bu bağlamda kripto para güvenliği dendiği zaman iki ana başlık karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki yatırım yapılan kripto para türüyle, yatırım yapıldığı borsanın güvenilirliği. İkincisi ise kripto varlıklarınızı güvenle saklama yöntemleri. Öyleyse herhangi bir dış zarar uğramamak için bu iki konuda da bilinçli olmak gerekiyor. Bilinçli olmanın koşulu ise bu yatırım araçları hakkında mümkün oldukça bilgi sahibi olmaktır. Eğer henüz yeterli bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız, öğrenmeye şu yazımızdan başlayabilirsiniz “Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Hakkında Dokuz Temel Bilgi
 
Bu noktada belirtmek gerekir ki Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi geçerliliği artık küresel olan kripto paralar güvenilir olarak kabul edilir. Ancak fiyatları değişkendir. En güvenilir kripto para bile dalgalı serbest piyasada yatırımcı hareketlerine göre fiyatlanır. Yani yatırım aracı olarak güvenilirdir ve eğer cüzdanınızda 1 adet BTC varsa çaldırmadığınız sürece o BTC torunlarınıza bile miras kalacaktır. Ama 1 BTC fiyatı sürekli değişkenlik gösterebilir ve bunu akıldan çıkarmamak gerekir.

Güvenilir Coinler ve Borsalar

Yukarıda bahsettiğimiz kripto para güvenliğinin ilk başlığı, yatırım yapacağınız coin / token ve yatırım işlemlerinizi yürüteceğiniz borsa platformundan ibaret. Sıklıkla gündeme gelen kayıplar sonrasında gelişen olumsuz hayat koşullarıyla yatırımcı olmak isteyenlerin gözünü korkutan iflas hikayeleri, aslında kripto para kavramı içindeki küçük bir boyut. Bu boyutun ortaya çıkmasındaki en önemli nedenler ise kötü niyetli kişi ve kurumların güvenilir olmayan kripto paralar ve borsalar üretmesi. Ancak bilinçli bir yatırımcı için bunları ayırt etmek çok da zor değildir.
 
Aşağıda yer alan iki makalemizi okumanız bile güvenilir olmayan kripto paralar ve borsalarda işlem yapmanızın önüne geçebilir: Eğer kimsenin bilmediği ve herhangi bir projesi olmayan kripto paralar satın alırsanız ya da güvenilirliğinden şüphe duyulan borsalardan işlem yaparsanız zarara uğramanız yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle güvenilir kriptoları ve borsaları bularak buralarda işlem yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Kripto Çalınır MI? Kripto Para Cüzdanları

İkinci güvenlik gündemi ise “kripto para çalınır mı?” sorusu üzerine şekillenmektedir. Dolayısıyla çalınma ihtimali karşısında kripto paralarınızı sakladığınız dijital veya donanımsal cüzdanlar bu noktada devreye girer. Evet, her türlü meta, fikir ya da yatırım aracı gibi kripto paralar da çalınabilir. Ancak bilinçli bir yatırımcıdan nakit, altın ya da hisse senedi çalmak nispeten kripto para çalmaya göre çok daha kolaydır. Kripto paralar çalması zor varlıklardır ve çalınmaları sıklıkla yatırımcı hatalarından kaynaklanır.
 
Eğer güvenilir bir kripto para borsasından coin satın aldıysanız bu coinler sizin spot cüzdanınızda saklanır. Sadece sizin üyelik bilgileriniz ve şifrenizi ele geçirenler tarafından çalınabilir ki bunları kimseye söylemeden ve telefon ya da bilgisayara kaydetmeden sadece kendinize saklayabilmek çok kolaydır. Öte yandan borsanın soyulması da küçük de olsa bir ihtimaldir. Bu durumdan sakınmak için de borsaların dışında güvenilir kripto para cüzdanları kullanmaktır.

Kripto Para Saklama Yöntemleri

Kripto paraların çalınmaması için gerekli olan kripto para cüzdanları soğuk cüzdan, sıcak cüzdan olmak üzere ana olarak ikiye ayrılır. Her birinin kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunur. Kripto para cüzdanları hakkında kısaca şu bilgiler verilebilir. Soğuk cüzdanlar ve sıcak cüzdanlar kendi içlerinde de birçok türe ayrılır ancak prensipte çalışma düzenleri aynıdır.

Sıcak Cüzdanlar

Sıcak cüzdanlar aslında borsaların size sunduğu spot cüzdanlardır. Sıcak olarak anılmalarının nedeni bu cüzdanlar üzerinden hızlı biçimde kripto para al sat işlemi yapabilmenizden ileri gelir. Binance ya da Gate.io gibi küresel borsaların cüzdanları en güvenilir sıcak cüzdanlardır. Yine de bunlar yerine soğuk cüzdan kullanmak daha iç rahatlatıcı olabilir. Öte yandan borsaların çökme ihtimaline karşı TrustWallet gibi harici cüzdanlar, kripto para saklama yöntemleri arasında en güvenilir yöntemlerin başında gelir. Harici sıcak cüzdanlar, borsalardan aktaracağınız kripto paraları dijital ortamda blok zincir teknolojisiyle kriptografiye tabi tutulması üzerine kuruludur.
 
Böylece hacklenemez, ele geçirilemez ve yüksek güvenlikli bir kripto kasanız olur. Hızlı işlemler yapmak için ideal değildir ancak şifrenizi kimseyle paylaşmadığınız sürece bütün borsalar çökse de paranız sizde kalır. Dijital cüzdanlar yerine “elimde bir şey tutmam lazım” diye düşünen ya da kripto paralarını ülkelerden bağımsız olarak yanında taşımak isteyenler için de son bir seçenek daha vardır: donanım cüzdanları.

Donanım Cüzdanı (Soğuk Cüzdan)

Soğuk cüzdanlar genellikle çok büyük miktardaki kripto para varlıkları saklama yöntemi olarak kullanılır. Ledger Nano X donanımları bunlar arasında en popüler olandır. Soğuk cüzdanlar adeta USB bellek gibi şifreli donanımlardır ve kripto paralarınızı çevrimdışı saklamanın en önemli yöntemidir. Blok zincir teknolojisini kullanarak internet olmadan kripto paraları taşıma fırsatı sunan bu donanımlar biraz pahalı olsalar da uzun süreli yatırımlar için idealdir.
 
Ancak bu donanımlar da yatırımcının bilinç oranı kadar güvenlidir. Birileri şifrenizi öğrenmediği sürece içine giremez ancak paranıza ulaşamayacak olsa bile bu donanımı sizden çalabilir. Bu nedenle güvenli bir yerde tutmak faydalı olacaktır. Unutmayın soğuk cüzdanlardaki paralar yedeklenemez.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler