Kuveyt Türk kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Kuveyt Türk Katılım Bankası kimin, sahibi kim? Kuveyt Türk yerel bir banka mı, hisseleri kime ait? gibi soruların cevaplarını makalemizde sizlere sunuyoruz.
“Kuveyt Türk kimin? Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın sahibi kim ve hisseleri kime ait? Devlet bankası mı?” gibi soruların yanında “Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın kaç personeli var? Bankanın ortakları kimler?” tarzında soruların banka müşterileri tarafından ya da bankaya yatırım yapmak isteyen yatırımcılar tarafından merak edildiğini görüyoruz. Merak ettiğiniz tüm detayları bu makalemizde sizin için cevaplandırıyoruz.
 Kuveyt Türk Katılım Bankası, ülkemizdeki faizsiz katlım bankacılığının öncülerinden biridir. Faizsiz işlemler için çok sık şekilde tercih edilen bankanın Türkiye’nin her yerinde müşterisi bulunmaktadır. Tüm bankalar gibi Kuveyt Türk Katılım Bankası da 5411 sayılı Bankacılık kanunu uyarınca kurulmuştur ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından denetlenmektedir. Banka istemesi halinde bağımsız kurumlarca da denetlenebilir. Bu durum bankaya müşterisi tarafından daha fazla güvenileceğini gösterir.

Kuveyt Türk ne zaman kuruldu? Kuveyt Türk’ün kurucusu kim?

Kuveyt Türk, Türkiye pazarına giren Kuwait Finance House’un 1989 yılında ortaya çıkardığı faizsiz bankacılığı esas edinen katılım bankasıdır. İlk adı Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu’dur. 2006 yılına kadar ise bu isimle faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Ancak 2006 yılında bankanın adı değişmiş ve bugünkü adı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası olmuştur. Kurulduğu tarih itibariyle Türkiye’nin köklü bankalarından biri olduğunu da görüyoruz. Faizsiz bankacılık sisteminin ülkemizdeki öncüsü olarak kabul edilir.

Kuveyt Türk’ün sahibi kim?

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın sahibi Kuwait Finance House’dur. Bu oluşum, 1977 yılında Kuveyt’te kurulduğunda İslam kurallarına göre işleyen bir banka Kuveyt’te yoktu. Bu açıdan ilk İslam Bankası statüsü de Kuwait Finance House’a verilebilir. Kurucuları ise Kuveytli tüccarlar konsorsiyumudur. Grubun Türkiye dışında Bahreyn, Malezya, Suudi Arabistan’da yatırımları bulunmaktadır. Şu andaki yönetim kurulu başkanı Hamad Addulmohsen Al-Marzook, CEO’su ise Abdulwahab Iesa Alrushood’dur.
 
Türkiye’deki yönetim kurulu başkanı da Hamad Addulmohsen Al-Marzook’dur. 1999 yılından bu yana Genel müdürlük koltuğunda Ufuk Uyan oturmaktadır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası hisseleri kimin? Ortakları kimler?

Kıveyt Türk’ün ortaklı yapısını incelersek, sermayesinin yüzde 64,24’ünün Kuwait Finance House’a ait olduğunu görürüz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün de bankada yüzde 18,72 oranında bir hissesi bulunuyor. Wafra Uluslararası Yatırım Şirketinin de yüzde 9’luk bir hissesi bulunuyor. Kalan yüzde 1,04’lük hisse oranı ise İslam Katılım Bankası’na aittir.Kuveyt Türk sermayesi itibariyle yabancı sermayeli bankalar arasında olarak düşünülebilir. Ancak tam anlamıyla bir mevduat bankası olmaması nedeniyle yabancı sermayeli bankalar yerine katılım bankaları kategorisinde değerlendirmemiz daha uygun olacaktır.

Kuveyt Türk hangi statüde çalışıyor? Devlet bankası mı?

Kuveyt Türk Katılım Bankası, adından da anlaşılabileceği üzere bir katılım bankasıdır Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yüzde 18,72 oranında bir hissesinin olması, bankayı devlet bankası yapmamaktadır. Bizzat devlet eliyle ve kanunla kurulmuş bankaların devlet bankası statüsünde olacağını belirtelim. Bankaya ait kredileri merak edenler Kuveyt Türk Kredileri sayfamızı, mevduatını Kuveyt Türk’te değerlendirmek isteyenler ise kar oranlarını incelemek için Kuveyt Türk Mevduatları sayfamızı inceleyebilir. Bankaya ait kartların incelemek isterseniz de Kuveyt Türk Kredi Kartları sayfamıza bakabilirsiniz. Bankaya ait en güncel iletişim bilgileri için de Kuveyt Türk İletişim sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kuveyt Türk Katılım Bankası çalışan personel sayısı kaç? Kaç şubesi var?

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın 2019 verilerine göre toplamda 6 bine yaklaşan personeli bulunuyor. Bununla birlikte Türkiye çapında toplamda 450’ye yakın şubesi bulunuyor. Ülkemizin en gelişmiş bankalarından biri olan Kuveyt Türk’ün şubelerinin nerede olduğunu öğrenmek için Kuveyt Türk Şubeleri sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Şehrinizde / ilçenizde bulunan şubeleri aratarak adreslerini ve telefon numaralarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Kuveyt Türk güvenilir mi?

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 5411 sayılı bankacılık kanununa göre kurulmuş ve BDDK düzenlemelerine tabi olan bir yabancı sermayeli bankadır. Ülkemizde faaliyete geçmek her banka, bankacılık kanuna uygun olarak kurulmak zorundadır ve BDDK tarafından denetlenmeyi kabul etmelidir. Kuveyt Türk Katılım Bankası da bu şartları kabul ederek üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiği için, bankacılık sistemimiz içinde en güvenilir bankalar arasında yer alır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler