Kuveyt Türk Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Nedir?

Kuveyt Türk kur korumalı TL katılma hesabı hakkında merak ettiğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz.
Kur korumalı TL katılma hesabı ürünü, ülkemizdeki döviz tevdiat hesaplarının sayısının artması ve ülkemizdeki döviz kurunun gün aşırı artması nedeniyle 20 Aralık 2021 tarafından duyuruldu. Döviz kurundaki yükselişin kaynaklarından en önemli sebeplerinden de döviz tevdiat hesaplarında tutulan birikimlerdir. Kuveyt Türk kur korumalı TL katılma ürünü de kısa bir süre sonra hemen yatırımcıların beğenisine sunuldu.
 Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Kuveyt Türk Kur Korumalı Türk Lirası Katılma Kar Payı Oranı En Düşük Kaç?

Kuveyt Türk kur korumalı Türk lirası katılma hesabı için TCMB’nin belirlemiş olduğu politika faizi, en düşük kar payı oranı olarak kullanılmaktadır. Fakat banka bu politika faizinin üzerinde de kâr payı uygulayabilir. Bankalar diledikleri şekilde politika faizinin üzerinde nemalandırma yaparak müşterilerini memnun etme yolunu seçebilir. Fakat yeni tebliğe göre, politika faizinden 300 baz puan fazlaya kadar verilmesi istenmiştir.

Mevduat kâr payı oranlarının ne olacağı hakkında bilgi almak isterseniz bankayı arayabilirsiniz. Kuveyt Türk İletişim sayfamızda bulunan bilgiler yardımıyla banka ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları sorabilirsiniz.

Kuveyt Türk Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

Kuveyt Türk döviz endeksli, kur korumalı TL katılma hesabı 3 ay, 6 ay, 12 ay olarak açılabilmektedir. Hesabı gün cinsinden yapmamız gerekirse, vadeler 92 gün, 181 gün, 366 gün olacaktır. Normal şartlarda Kuveyt Türk Vadeli Mevduat ürünlerinde banka kendi vade sayısını belirlemektedir. Fakat bu yeni ürün için Merkez Bankasının ortaya sunduğu şartlar geçerli olacağından belirlenen vade sayılarının dışına çıkılamayacaktır.

Kuveyt Türk Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Katılma Hesabı Kimler Açtırabilir?

Kuveyt Türk döviz endeksli, enflasyon korumalı TL katılma (mevduat) hesabı ürününü Türkiye’de bulunan gerçek ve tüzel kişiler açtırabilir. Kamuoyunda oluşan “yabancı ülkelerde yerleşik kişilerin de bu ürüne sahip olabileceği öngörüsü doğru değildir. Ancak Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketlerin bu mevduat ürününden faydalanmaları ilk etapta öngörülmediyse de Ocak 2022 itibariyle bu mevduat ürününe yatırım yapabilir hale geldi.. İstenen, özellikle döviz yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmektir

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Katılma Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da kur korumalı, döviz endeksli Türk lirası katılma hesabına entegre olabilecektir. Bunun için bir sınırlama bulunmuyor. Bu noktada belirtmemizde yarar var ki 20 Aralık 2021 ve öncesinde döviz tevdiat hesaplarında paraları bulunan yatırımcılar bu üründen faydalanacaklar.

Kuveyt Türk Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Kuveyt Türk kur korumalı TL katılma hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Kuveyt Türk’te bulunan döviz endeksli TL katılma hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Kuveyt Türk Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Kuveyt Türk döviz korumalı TL katılma ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün altı defa döviz kurunun açıklayacak ve günün hesaplama kurunu ilan edecektir. Bu saatler ise 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 saatleridir. Katılım hesabını açtırdığınız gün saat 11deki kur alışı ile vade sonundaki kur satışı kıyaslanır ve oranı yüksek olan değer üzerinden hesaplamalar yapılır. Eğer mevduat hesabındaki birikiminiz, kur karşısında kayıp yaşamamışsa sadece faiz getirisi kazanacaksınız. Ancak kur karşısında değer yitirmişse fark Hazine tarafından ödenecek. Aşağıdaki örnek hesaplama yapabilmek için oldukça makuldür.
 
Birikimini değerlendirmek amacıyla Kuveyt Türk’a gelen bir yatırımcı, yüzde 17 kâr payı ile 200.000 TL parasını kur korumalı TL katılma hesabına yatırmış olsun. Vade başında 4 TL olan döviz, vadenin sonunda 5,4 TL olarak Merkez Bankasınca satış tutarı olarak açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında kâr payı oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 34.000 TL kâr payı alacaktı ve 234.000 TL olarak vade sonunda yatırımcının hesabına eklenecekti. Fakat yatırımcı vade başlangıç tarihindeki kur fiyatından döviz almış olsa 50.000 dolar tutarındaki yatırımı, 270.000 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL katılma ürünü sayesinde arada bulunan 36.000 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 17’lük kâr payı getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.
 
Kur korumalı TL katılma ürünü Kuveyt Türk’te hizmete sunulduğunda sadece banka şubelerinden açılabilecektir. Bankaya giderek Kuveyt Türk enflasyon korumalı, döviz endeksli TL katılma hesabı açtırmak isterseniz, Kuveyt Türk Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve il ilçe bilgilerinizi yazarak arama yapabilirsiniz.

Kuveyt Türk Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Katılmatan Vade Dışında Para Çekmek

Kuveyt Türk kur korumalı TL katılma ürününde vadesinden önce para çekmek istediğiniz durumda kazanılmış haklarınızdan feragat etmeniz gerekir. Vadenin dolmasını beklemeden para çekilmesi halinde, vadeli mevduat ürünü vadesiz mevduat hesabına dönüşecek ve faiz hakkı da ortadan kalkmış olacaktır. Diğer yandan vade sonunda hesaplanacak kur garantisi de söz konusu olamayacağından, örneğin 200 bin TL’lik yatırımınız, 200 bin TL olarak hesabınızda kalacaktır.

Kuveyt Türk Kur Korumalı TL Katılma Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Kuveyt Türk kur korumalı TL katılma ürünü için en düşük yatırım tutarı 250 Türk lirasıdır. 

Kuveyt Türk Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Kuveyt Türk kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler