Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Kuveyt Türk Kolay Adres, IBANSIZ, kişisel bilgilerinizle para transferi yapmanızı sağlayan bankalararası ortak bir bankacılık protokolüdür.


Kuveyt Türk Kolay Adres ve FAST ile daha hızlı, daha etkili bir bankacılık deneyimi Kuveyt Türk müşterilerini bekliyor. Artık Kolay Adres ile IBAN adresi olmadan FAST sistemi ile de hızlı bir şekilde EFT yapabileceksiniz. Kuveyt Türk de 12 Kasım 2020 tarihinde ilk kez Merkez Bankası tarafından duyurulan ve 8 Ocak tarihinde yürürlüğe giren bu sistemleri alt yapısını entegre etmiş durumda. Makalemizin devamında “Kuveyt Türk Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “Kuveyt Türk Kolay Adres hangi hesaplar için tanımlanır?”, “Kolay Adres limiti ne kadardır?” gibi merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulacağız. Ancak öncesinde Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konusunu incelemenizi öneriyoruz.

Fonların Anında ve Sürekli Transferi Nedir?

Kolay Adres tanımlama konusuyla iç içe olan FAST sistemini konuya giriş yapmadan önce anlamamız, kalan kısımlar için de faydalı olacaktır. FAST, Fonların Anında ve Sürekli Transferi olarak açıklanabilir. FAST ile günün 24 saati ve haftanın 7 günü hızlı bir şekilde EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. FAST sistemi hafta sonları, tatil günleri, mesai sonları para gönderememe ya da banka hesabınıza para alamama sorunlarını tarihe karıştıran bir sistemdir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için isterseniz FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kuveyt Türk Kolay Adres Nedir?

Kuveyt Türk Kolay Adres, IBANSIZ, kişisel bilgilerinizle para transferi yapmanızı sağlayan bankalararası ortak bir bankacılık protokolüdür. Konunun başında belirttiğimiz üzere 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren Kuveyt Türk de bu yapıya entegre olmuştur. Para transferlerinde kullanılan 26 haneli uzun IBAN adresleri yerine, müşterilerin cep telefonu numaralarını, e-posta adreslerini, T.C. kimlik numaralarını, yabancı kimlik numaralarını, pasaport numaralarını ya da şirketler için vergi kimlik numaralarını kullanabileceğiniz bir kolay adresleme sistemidir. Para göndermek istediğiniz kişinin Kuveyt Türk’teki hesap numarasını ya da IBAN adresini girmek yerine sadece tanımladığı T.C. kimlik numarası ya da cep telefonu numarası gibi kolay adresini girerek para transferi yapabilirsiniz.

Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlaması

KOLAS olarak kısaltılan Kolay Adres Sistemi, ezberlenmesi zor olan hesap numaralarınızı, uzun 26 haneli IBAN adreslerinizi kullanmanıza gerek kalmadan para transfer etmenize yardımcı olur. Kuveyt Türk KOLAS için Kuveyt Türk Mobil Şubeye ya da internet şubesine girdikten sonra Hesaplarım menüsü altında bulunan Kolay Adreslerim bölümünden dilediğiniz kişisel bilginizi seçerek Kuveyt Türk KOLAS tanımlama yapabilirsiniz.
 İnternet sayfasından ya da mobil şubeden tanımlama işlemlerini gerçekleştiremeyen müşteriler ise Kuveyt Türk şubeleri aracılığıyla Kuveyt Türk Kolay Adres tanımlama yapabilirler. Size en yakın banka şubesine Kuveyt Türk Şubeleri sayfamızdan, diğer bankalara ait şubeleri öğrenmek için de Banka Şubeleri sayfamızdan erişebilirsiniz.

Kuveyt Türk Kolay Adres Ne Zaman Uygulanacak?

FAST ve Kolay Adres sistemlerine entegre olan diğer bankalar gibi Kuveyt Türk de 8 Ocak 2021’den bu yana Kolay Adres sistemini kullanıyor. İlk kez Merkez Bankası tarafından 12 Kasım 2020’de açıklanan bu sistemler içinde 11 pilot bankanın bulunacağı duyurulmuş olsa da şu anda uygulamada pek çok banka bu sistemleri kendi yapılarına entegre etmiş durumdadır.

Kuveyt Türk Kolay Adres Ücreti Ne Kadar?

Kuveyt Türk Kolay Adres tanımlamak için Kuveyt Türk ya da BKM gibi kurumlar sizden herhangi bir başlık altında ücret talep etmezler. BKM kontrolündeki bu sistem tamamen ücretsizdir.

Kuveyt Türk Kolay Adres Transfer Limiti Ne Kadar?

Kuveyt Türk Kolay Adres bilgileriniz ile anında 1000 TL’ye kadar para transferlerinizi hızlıca ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Günlük yapabileceğiniz FAST limitiniz 50 Bin TL olarak belirlenmiştir. Daha fazla bir limit için henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak ilerleyen zamanlarda bu limitler güncellenirse bu makale altında sizlere bilgi sunacağız. Aynı zamanda FAST ile ilgili de bir bilgiyi tam bu noktada sizlerle paylaşalım. FAST da tıpkı EFT’de olduğu gibi ücretlidir. Bu ücret tarifesini belirleyen ise banka değil, Merkez Bankasıdır.

Kuveyt Türk Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanıyor?

Kuveyt Türk Kolay Adres için tanımladığınız bilgileriniz Bankalararası Kart Merkezi’nin sistemlerinde tutulduğundan güvendedir. Alakasız üçüncü kişilerle bu bilgileriniz kesinlikle paylaşılmaz. Kolay Adres bilgileri fon aktarma, fon çekme işlemlerinizin yerine getirilebilmesi için 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişilerle / kurumlarla paylaşılabilir.

Kuveyt Türk Kolay Adres Kaç Hesapta Kullanılabilir?

Kuveyt Türk Kolay Adres tanımlarken en fazla 5 adet Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Banka içinde bu sayı farklı hesaplarınız için de 5’tir, aynı hesabınız için de 5’tir. Konuyu biraz daha açarsak, Kuveyt Türk’te bir adet hesabınız olduğunu düşünelim ve bu hesabınıza Kolay Adres tanımladığınızı varsayalım. Bu durumda hem Kuveyt Türk’te hem de diğer bankalarda 4 adet Kolay adres daha tanımlayabilirsiniz. Kuveyt Türk’teki aynı hesabınız için hem cep telefonu numaranızı hem de e-posta adresinizi tanımladığınızı düşünürsek, banka içinde de farklı bankalarda da kalan Kolay Adres tanımlama hakkınız 3 olacaktır. Aynı zamanda örneğin bir cep telefonu numaranız için sadece bir bankada Kolay Adres tanımlaması yapabilirsiniz. En son tanımlamanız diğer tanımlamanızı iptal edecektir.

Kuveyt Türk Kolay Adres Hangi Hesaplar İçin Tanımlanır?

Kuveyt Türk Kolay Adres ile işlem yapabileceğiniz hesaplarınız Vadesiz TL hesaplarınız olabilir. Şimdilik Döviz hesaplarınızda ya da vadeli mevduat hesaplarınızda KOLAS uygulamasını kullanamazsınız. İlerleyen zamanlarda bu durumda bir değişiklik olması durumunda buradan sizleri bilgilendireceğiz.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalar arasından dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama ve FAST sistemleri için bankanın genel politikalarını öğrenebilir ve hemen Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir bankada henüz bir hesabınız bulunmuyorsa ve banka hesabı açtırmak istiyorsanız Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme

 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler