KYK Harçlık Avans İşlemleri

KYK harçlık avans işlemleri sayesinde hesabınızda para olması dahi Ziraat Genç Bankkart ile POS cihazlarından veya internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.


KYK harçlık avans işlemleri, bir tür KMH (Kredili Mevduat Hesabı) olarak nitelendirilebilecek ve hesap bakiye olmaması durumunda devreye giren işlemlerdir. 

Bankkarrt Genç kartı olan üniversite öğrencilerine özel olarak sağlanan bu ürün sayesinde, faizsiz bir şekilde eksi hesaptan harcama yapılabilir. KYK harçlık avans limiti sadece POS alışverişlerinde kullanılabilen bir limittir ve nakit olarak kullanımı söz konusu olmaz. Gelecek ay yatacak olan burs veya geri ödemeli kredi ödemelerinin, sadece POS alışverişlerinde harcanmasına olanak sağlar. Gelecek ay yatan burs veya kredi ödemesiyle birlikte bu hesabın ücreti, yatan tutardan tahsil edilir. Tahsil işlemi sonrasında ise hesap tekrar sıfırlanır ve 600 TL’ye kadar limit açılır.
 KYK harçlık avans işlemleri için Ziraat Bankası mobil uygulaması veya internet bankacılığı gibi kanallardan yardım alınabilir. Hesabınızın “Harçlık Avans” özelliğini açıp-kapama, bakiye öğrenme ve daha birçok işlemi online kanallar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

KYK Harçlık Avans Nedir?

KYK harçlık avans nedir?” sorusu, Ziraat Genç Bankkart’ını yeni almış olan öğrenciler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biridir.
 
Hesapta bakiye olmaması durumunda, POS veya internet alışverişlerinde kullanılabilecek olan bakiye KYK harçık avans bakiyesi olarak adlandırılır. Bu bakiye 2021 itibariyle 600 TL olarak belirlenmiştir ve sadece Ziraat Genç Bankkart’ı olan üniversite öğrencileri tarafından kullanılabilir. Harçlık avans bakiyesinin ATM’ler üzerinden çekilmesi mümkün olmaz. Sadece kartla kullanımı mümkündür ve Ziraat Genç Bankkart ile istediğiniz her yerde bu bakiyeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

KYK Harçlık Avans Bakiyesi Nasıl Kullanılır?

KYK harçlık avans bakiyesi nasıl kullanılır?” şeklinde sorulan soruların en çok nakit kullanımı için sorulduğu bilinir.
 
Ziraat Genç Bankkart harçlık avans bakiyesinin nakit olarak kullanımı söz konusu olmaz ve ATM’den bu tutarı çekmek istediğiniz zaman, “Kullanılabilir Bakiye” 0 TL olarak gözükür. Bu bakiye yukarıda da belirttiğimiz üzere sadece POS alışverişlerinde kullanılabilir. Bununla birlikte internet üzerinden yapmış olduğunuz harcamalarda da harçlık avans bakiyesinin kullanılması mümkündür.
 
KYK harçlık avans bakiyesi kullanımı için kartınızın Ziraat Genç Bankkart olması ve tarafınızca bankaya, kartın bu özelliğinin açılmasını istediğiniz yönünde beyanda bulunulması gerekir. Böylelikle harçlık avans etkin olur ve istediğiniz gibi sanal veya fiziksel POS alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu bakiyenin kullanımı kredi kartıyla benzerdir ancak kredi kartındaki taksit olayının veya Bankkart Lira olayının, harçlık avans harcalamalarında söz konusu olmadığı bilinir. Harçlık avans her ne kadar “Kredili Mevduat Hesabı” olarak bilinse de herhangi bir şekilde faiz işlemez.

Harçlık Avanstan Çekilen Paranın Geri Ödenmesi

Harçlık avanstan çekilen paranın geri ödenmesi için hesaba tekrar para yatırmanıza gerek kalmaz. ATM ve internet bankacılığı gibi kanallarda da bu limitin geri ödenmesine dair bir menu bulunmaz. Geri ödeme yalnızca burs veya kredi ödemenizin hesaba geçmesiyle söz konusu olur. 2021 güncel KYK burs veya kredi ödemeleri üniversite öğrencileri için 650 TL olarak belirlenmiştir. Eğer harçlık avans limitinizin hepsini kullandıysanız 600 TL gibi bir limiti doldurmuş olursunuz ve gelecek ödeme döneminde hesabınıza sadece 50 TL tutarında bir ödeme yapılır. Eğer limitin hepsini doldurmazsanız da gelecek ay sadece harcadığınız tutar kadar bir kesinti söz konusu olur. Böylelikle harçlık avanstan çekilen paranın geri ödenmesi sağlanmış olur.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler