Link ile Ödeme Nedir, Nasıl Yapılır?

Link ile ödeme sistemi hakkında bilgiler içeren bu makalede, ayrıca TCMB onaylı Ödero markası hakkında da bilgilendirici içerikler yer alıyor.


Link ile ödeme; ürüne, alışverişe, kişiye veya belirli bir alacak tutarına göre hazırlanan özel bir ödeme sayfası üzerinden ödeme ve tahsilat yapmayı sağlayan ödeme yöntemidir. Sanal POS temelli çalışan link ile tahsilat sisteminde ödemeler e-posta, SMS, WhatsApp veya sosyal medya gibi iletişim kanalları üzerinden alınabilir. Peki, linkle tahsilat ve ödeme işlemi nasıl yapılır?

Link ile Ödeme Nasıl Yapılır?

Link ile ödeme yapma sürecinde tüketici, kendisine iletilen bağlantıya tıklayarak ödeme sayfasına ulaşır. Bu sayfada ödenecek tutar, ödemeyi alacak firma hakkında bilgi ve ödeme formu yer alır. Forma 16 haneli kart numarasını, son kullanma tarihini ve güvenlik kodunu (CVV/CVC) yazan tüketici, işlemi onaylayarak ödeme sürecini tamamlar. 

Link ile Tahsilat Nasıl Yapılır? Ödeme Linki Nasıl Oluşturulur?

Linkle tahsilat yapmak için öncelikle bu hizmeti veren bir ödeme kuruluşundan hizmet almanız gerekir. Ödeme kuruluşu, size ödeme linki oluşturabileceğiniz bir panel için erişim verir. Bu panelde yer alan ödeme alma kısmına girip link ile ödeme alma bölümünden güvenli ödeme linki oluşturabilirsiniz. Ardından oluşturduğunuz linki müşterinize göndererek link ile ödeme alabilirsiniz. 

Link ile Yapılan Ödemeler Nereden Takip Edilir?

Link ile yapılan ödemelerin takibi için ödeme kuruluşunun size sunduğu paneli kullanabilirsiniz. Panelin ilgili bölümlerinden yapılan ödemelerin tutar, tarih, banka gibi detaylarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca belirli iki tarih arasında ne kadar ödeme yapıldığını da panelden görebilirsiniz. 

Link ile Ödemenin Avantajları

 • E-posta, SMS, WhatsApp gibi iletişim kanalları üzerinden ödeme alabilirsiniz. 
 • Sosyal medya üzerinden yaptığınız satışlar için kolayca ödeme alabilirsiniz.
 • Müşterilerinize güvenli, hızlı ve kolay bir ödeme alternatifi sunabilirsiniz. 
 • Her zaman, her yerden, 7/24 ödeme alabilirsiniz. 
 • Kâğıt fatura ve fiş kesmenize gerek olmayacağı için maliyet avantajı sağlayabilirsiniz.
 • Entegrasyona ihtiyaç duymadan e-ticaret siteniz üzerinden ödeme alabilirsiniz. 
 • E-ticaret sitenize alternatif ödeme yöntemi olarak ekleyebilirsiniz. 
 • Peşin veya taksitli ödeme seçenekleri sunabilirsiniz. 
 • Kredi kartı, banka kartı, ön ödemeli kart ve sanal kartlardan tahsilat yapabilirsiniz. 
 • Mağazanızda, işletmenizde ve saha satışlarınızda POS cihazı kullanmadan da ödeme alabilirsiniz. 
 • Kurumsal müşterilerinizden ve bayilerinizden ödeme alırken B2B tahsilat sistemi olarak kullanabilirsiniz. 

Link ile Tahsilat Kimler İçin Uygundur?

Link ile tahsilat hem internet üzerinden satış yapanlar hem de iş yerleri için uygundur. Bu yöntem ile ödeme alabilecek kişileri şöyle sıralayabiliriz:
 1. Sosyal medyadan satış yapanlar
 2. E-ticaret sitesi olmayanlar
 3. E-ticaret sitesi olanlar
 4. Sahada satış yapanlar
 5. Mağazada satış yapanlar

Sosyal Medyadan Satış Yapanlar

Sosyal medya üzerinden satış yapmak, en popüler e-ticaret yöntemlerinden biridir. Fakat sosyal medya uygulamalarında ödeme altyapısı yoktur. Bu nedenle linkle tahsilat, sosyal medyadan satış yapanlar için ideal yöntemdir. Sosyal medyadan satış yapıyorsanız ödeme linki oluşturabilir, uygulamanın mesaj bölümünden müşterinize gönderebilirsiniz. 

E-ticaret Sitesi Olmayanlar

Link ile ödeme almak, ürünlerini internetten satan fakat e-ticaret sitesi olmayan işletmeler için de uygundur. E-ticaret sitelerinde ödeme altyapısı bulunur. Bu nedenle özel siteler üzerinden normal şartlarda satış yapılamaz. Fakat firmanıza ait web sitesini ürünlerinizi listelemek için kullanabilir, satış yapmanız halinde ise linkle tahsilat yapabilirsiniz. 

E-ticaret Sitesi Olanlar

E-ticaret sitesi olanlar da link ile ödeme yönteminden faydalanabilir. Tüketiciler, sürekli alışveriş yapmadıkları e-ticaret sitelerine kart bilgilerini girme konusunda çekinceli davranabilirler. Bu noktada link ile ödeme, güvenli bir ödeme alternatifi olarak sunulabilir. Çünkü ödeme linkine tıklayan tüketici, ödeme sayfasında ödeme kuruluşunun logosunu da görür. Böylece ödeme yapmak daha güvenli hale gelir. 

Sahada Satış Yapanlar

Sahada yapılan satışlarda ödeme almak için genellikle bir POS cihazına ihtiyaç duyulur. POS cihazını taşımak ise personeller için ekstra bir yük oluşturur. Eğer sahada satış yapıyorsanız link ile tahsilat yapabilirsiniz. Böylece POS cihazı taşımanıza gerek kalmaz. 

Mağazada Satış Yapanlar

Mağazalarda bazı dönemlerde yoğunluk olabilir ve bu yoğunluk, uzun kasa kuyruklarına sebebiyet verir. Bu gibi durumların önüne geçmek de link ile tahsilat sayesinde mümkündür. Mağazanızda müşterilerinize link ile ödeme alternatifi sunabilir, kasadan bağımsız noktalarda ödeme alabilir ve kasa kuyruklarını en aza indirebilirsiniz. 

Link ile Ödeme Güvenilir mi?

Link ile ödeme, TCMB tarafından izne tabi olan ve denetlenen ödeme kuruluşlarının verebildiği bir hizmettir. Ayrıca ödeme kuruluşlarının güvenlik düzeyini gösteren PCI-DSS gibi sertifikalar mevcuttur. Dolayısıyla TCMB izni ve güvenlik sertifikası olan ödeme kuruluşları tarafından verilen link ile ödeme hizmetlerinin güvenli olduğu kabul edilir. 

En Güvenilir Link ile Ödeme Firması Hangisidir?

Türkiye’de link ile ödeme alma hizmeti sunan birçok ödeme kuruluşu vardır. Sanal POS gibi dijital ödeme hizmetleri sunan firmaların bir kısmı, link ile ödeme servisini de ek bir hizmet olarak sunar. Fakat güvenlik konusunda firmalar birbirinden ayrışır. İşletmenizde sorunsuzca ödeme almak için en güvenilir link ile ödeme firmalarından birini tercih etmelisiniz. Güvenilir link ile ödeme firmalarından Ödero; TCMB lisansı, PCI-DSS sertifikası, Koç Holding ve Token bağlantısı gibi detaylarıyla öne çıkıyor. 

Ödero Link ile Ödeme

Koç Holding güvencesi ve ödeme sistemleri sektör lideri Token Finansal Teknolojiler'in tecrübesiyle ortaya çıkan Ödero, birçok dijital ödeme çözümü sunuyor. Ödero, link ile ödeme hizmeti ile entegrasyona ihtiyaç duymadan tek bir link ile hızlı tahsilat imkanı sunuyor. Ödero link ile ödeme seçeneğinin yanı sıra; sanal POS, kart saklama, pazaryeri entegrasyonu, alışveriş kredisi ve bayi tahsilat sistemleri gibi ödeme seçeneklerini de barındırıyor.
 Ödero'nun Link ile Ödeme hizmeti, web sitesi veya entegrasyon gereksinimi olmaksızın hızla ödeme toplamanızı sağlar. Sosyal medya, WhatsApp, SMS ve e-posta gibi platformlardan müşterilere ulaşarak, güvenli bir ödeme deneyimi sunabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde online olarak ya da mağazanızda ödeme alabilir ve müşterilere taksit imkânı tanıyabilirsiniz.
 
Ödero'nun sunduğu bu avantajları elde etmek için, Link ile Ödeme özelliğini kullanmaya başlayarak hem müşteri tatminini hem de satışlarınızı yükseltin.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler