MASAK İncelemesi Nedir? MASAK Şüpheli İşlem Bildirim Limiti Ne Kadardır?

MASAK incelemesi nedir, şüpheli işlem bildirim limiti ve bildirim formu nedir? İçeriğimizde bu konuyu inceleyeceğiz.
MASAK incelemesi, Mali Suçları Araştırma Kurulu olarak bilinen MASAK’ın görev ve yetkileri kapsamında gerçekleştirdiği fonksiyonlardan bir tanesidir. MASAK; temel olarak para aklama suçu, terör finansmanı, kitle imha silahlarının yayılmasını önlemek gibi başlıklarda çalışmalarda bulunur.
 Konuyla ilgili detaylı bilgiyi MASAK Nedir? Hangi Suçları Araştırır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

MASAK İncelemesi Nedir?

MASAK incelemesi, MASAK’ın onlarca görev ve yetkilerinden bir tanesidir. Para aklama, terör finansmanı ve kitle imha silahlarının yayılması kapsamında gerekli incelemeleri yaparak bu incelemeler özelinde gerekli işlemleri gerçekleştirir. MASAK, görev ve sorumluluklarına dahil olan suçların araştırmasını yapmaktadır. Peki ama MASAK şüpheli işlem bildirimi nasıl yapılır, MASAK blokesi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

MASAK Şüpheli İşlem Bildirimi Nasıl Yapılır?

MASAK şüpheli işlem bildirimi elektronik ortamda yapılır. MASAK Online kullanarak şüpheli işlem bildirimi oldukça hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Şüpheli işlem bildirimlerini online ortamda yapmak durumunda olan yükümlülerle ilgili uygulamanın başlangıç tarihlerinin Bakanlıkça belirlendiğini söylemek olanaklıdır. EMİS.ONLİNE üzerinden şüpheli işlem bildirimi gerçekleştirilebilir. EMİS.ONLİNE sistemine giriş yapılabilmesi için yetkili müesseseler tarafından “Elektronik Ortamda Şüpheli İşlem Bildirimi Taahhüt Formu” düzenlenmeli ve ıslak imzalı olarak Başkanlığa iletilmelidir.

MASAK Şüpheli İşlem Bildirimi Formu

Belirtilen yükümlüler dışındaki yükümlülerden, Bakanlık tarafından uygun görülenler de elektronik ortamda şüpheli bildirimini yapabilir. MASAK şüpheli işlem bildiriminde, kâğıt ortamında gönderim de mümkündür. Bu bağlamda, Şüpheli İşlem Bildirimi Formu kullanılır. Formun, belirlenen esaslara göre doldurulması oldukça önemlidir. Formu düzenleyen kişi tarafından ıslak imza ile formun imzalanması da gerekmektedir.

MASAK Blokesi Nedir?

MASAK Blokesi, 5549 Sayılı Yasa’da yer alan “askıya alma” olarak yer alan bir tedbir işlemi olarak tanımlanabilir. İlgili hesaptaki para, bir süreliğine dondurulur. MASAK blokesinin temel nedeni, “şüpheli işlem” olarak belirlenen işlemlerin yapılmasıdır. Bu bağlamda, paranın yasa dışı yollarla elde edildiği ya da yasa dışı amaçlarla kullanıldığı ifade edilebilir.

MASAK Kaç Gün Bloke Koyabilir?

5549 sayılı Kanun ile MASAK Blokesi, 7 iş günü olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Hafta içi ve hafta sonu dahil edildiğinde bu sürenin 10 günü geçmediğini ifade etmek olanaklıdır. MASAK’ın hangi suçları araştırdığına dair daha detaylı bilgi için MASAK Nedir? Hangi Suçları Araştırır? adlı yazımızı inceleyebilir, konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler