Mavi Kartlı Alman Vatandaşı Türkiye'de Kredi Çekebilir Mi?

Almanya'da yaşayan, izinli Türk vatandaşlığından çıkan vatandaşlar Türkiye'de kredi çekebilir mi? Tüm detayları ile içeriğimizde inceledik.


Mavi kartlı vatandaşlar Türkiye’de kredi çekebilir. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, Alman vatandaşı olabilmek için izinli olarak vatandaşlıktan çıkmış olabilirler. İzin olarak vatandaşlıktan çıkan ve mavi kart sahibi olan vatandaşların Türkiye’de kredi çekebilmek açısından bir sorunları bulunmaz. Bunun yanında ülkemize gelerek mavi kart sahibi olan farklı ülke vatandaşları da istemeleri ve şartları yerine getirmeleri halinde kredi kullanabilmektedir. Türkiye’de oturum ve çalışma izni alan mavi kart sahipleri ihtiyaçları için konut, taşıt ve ihtiyaç kredileri başvurusunda bulunarak ihtiyaçlarını giderme çabasına düşebilir. Biz de bu yazımızda bankaların hangi evrakları istediklerini, başvuru şartlarını inceledik.

Mavi Kartlı Vatandaşlar İçin Türkiye’de Kredi Çekmek

Türkiye, pek çok yabancı uyruklu insana ev sahipliği yapıyor. Mavi kart alarak ikamet edenlerin yanında geçici sığınmacı olarak ülkemizde bulunanlar da var. Geçici sığınmacı statüsündeki insanlar, genelde devlet destekleri ile ve buldukları işlerde asgari düzeyde para kazanarak geçimlerini sürdürmeye çalışırlar. Bu statüye sahip olan yabancıların Türkiye’deki bankalardan kredi çekmeleri olası değildir. Ancak oturum ve çalışma iznine sahip olan mavi kartlı insanlar, bankalardan kredi kullanabilirler. Devletin “sıcak para” beklentisi ve yatırım teşvikleri de bu politikanın bankalara yansıması olarak nitelenebilir.

Mavi Kartlılara Ya Da Yabancılara Kredi Kullandırım Şartları Nelerdir?

Mavi kartlılar ile ilgili bir detayı paylaşarak başlayalım. 2017 yılı öncesinde bir bankacılık işlemi yapmak istemeniz halinde, mavi kartınızın yanında pasaportunuzun da ibrazı gerekiyordu. Alman vatandaşlığı almak için Türk vatandaşlığından izinli terk durumunda olsanız bile bu durum bankalar nezdinde geçerliydi. Ancak 2017 yılında bu sorun ortadan kalktı. Yalnızca mavi kart ibrazı ile bankacılık işlemlerinizi rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Az sonra sıralayacağımız şartları yerine getirmeniz durumunda bankalardan kolayca kredi kullanabilirsiniz.
 Yabancıların kredi çekme şartlarında olan oturum izni, çalışma izni şartı bu statüde gereksizdir. Çünkü mavi kart sahibi vatandaşlar, eğer yabancı uyrukluysa, mavi kart hak etmek için 5 yıldır yerleşik olmak zorundadır. Bu süre zarfında zaten çalışma ve oturum izni aldıkları düşünülmelidir. “Yabancılar Türkiye’de Kredi Çekebilir Mi?” başlıklı yazımızda yabancıların durumunu inceleyebilirsiniz.

Mavi Kartlılardan Kredi Çekebilmeleri İçin Hangi Belgeler İstenir?

Mavi kartlı vatandaşların yabancı uyruklu vatandaşlara göre artıları bu noktada yani belgeler noktasında ortaya çıkacaktır. Çünkü Türk vatandaşlarından istenen belgeler mavi kartlı vatandaşlardan istenir. Yabancılardan istenecek olan oturum ve çalışma izinleri, ülkelerindeki kurumlardan alacakları belgeler gibi ihtiyaçlar mavi kartlılarda yoktur. Almanya’da yaşayan, izinli olarak Türk vatandaşlığından ayrılmış olan mavi kartlı vatandaşlar ve sonradan başvuruyla mavi kart kazananlar arasında başvuru esnasında veya kredi kullandırımında bir farklılık yoktur.

Mavi Kartlılar İçin İhtiyaç Kredisi

  • Mavi kart
  • Son aylara dair bir fatura (adres teyidi için gereklidir)
  • Gelir belgesi

Mavi Kartlılar İçin Taşıt Kredisi

  • Mavi kart
  • Satın alınacak olan araca ait 0 ise proforma, ikinci el ise ruhsat belgesi
  • Gelir belgesi

Mavi Kartlılar İçin Konut Kredisi

  • Konuta dair ekspertiz raporu
  • Satın alınacak evin tapusu
  • Mavi kart
  • Gelir belgesi

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler