Megabank Nedir?

Yeni kurulacak olan Megabank katılım bankacılığında örneği olması bekleniyor.


Megabank’ın kurulumu için çalışmalar hız kazandı. Türkiye, Endonezya ve İslam Kalkınma Bankası’nın ortak girişimi ile hayat bulacak olan Megabank bir katılım bankacılığı örneği olacak. Dünyadaki tüm katılım bankalarının merkez bankası olarak faaliyete geçirilmesi planlanan kurumun ne zaman aktif bir şekilde faaliyete başlayacağına dair henüz net bir tarih açıklanmadı.

Megabank Katılım Bankaları Merkez Bankası Statüsünde Olacak!

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan katıldığı Türkiye Katılım Bankaları Genel Kurul toplantısında konuya dair açıklamalarda bulundu. Megabank’ın tüm katılım bankalarının likidite yönetiminde olmasını ve aynı zamanda Merkez Bankası statüsünde olmasını istediklerini açıklayan Babacan, ayrıca kurumun yatırım bankası fonksiyonunu da üstlenmesini planladıklarını kaydetti.

Megabank’a 300 Milyon Dolar Sermaye

Kurumun yol haritası ise şimdiden çizildi. Babacan konuya şu sözlerle açıklık getirdi: “Türkiye, İslam Kalkınma Bankası ve Endonezya’nın üçlü olarak geliştireceği bir proje olarak geçen ay İslam Kalkınma Bankası Başkanı ve Endonezya Maliye Bakanı ile üçlü toplantıda bunun yol haritasını çizdik.”
Son derece güçlü bir sermaye ile yola çıkacak olan Megabank bazı özel kuruluşlardan da şimdiden talep almaya başladı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan toplantıda şu açıklamaları yaptı: “Biz Türkiye olarak en az 300 milyon dolar sermaye koyarız dedik. Endonezya ‘biz de hazırız’ dedi. Özel bazı kuruluşlardan da talep var. Bunun çalışmasını yoğunlaştırdık.”

Megabank Hem Merkez Bankası Hem Yatırım Bankası Olacak

Babacan ayrıca Türkiye Merkez Bankası ve bazı merkez bankalarının katılım bankalarıyla olan ilişkilerinde tereddütler olduğuna işaret etti. Megabank’ın fonksiyonları arasında likidite yönetimi de olmasını istediklerini söyleyen Babacan dünya genelindeki katılım bankalarının tümünün merkez bankası olarak çalışmasını istedikleri Megabank’ın ayrıca yatırım bankası fonksiyonunu da sürdürmesini istediklerini sözlerine ekledi. Projenin ne zaman tamamlanacağı ve faaliyetlerine başlayacağı konusunda ise Babacan net bir tarih belirtmedi.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler