Merkez Bankası Kara Liste Nedir?

Merkez bankasının oluşturduğu kara liste nedir?


Bankacılık işlemlerinin tümü bilindiği gibi kayıt altına alınmaktadır. Merkez Bankası kara liste nedir sorusunun yanıtı da işte bu kayıtlardır.
Bireysel olarak bankalar aracılılığı ile gerçekleştirdiğiniz çek, senet, kredi, kredi kartı ve diğer tüm işlemler banka tarafından kayıt altına alınır ve aylık olarak da Merkez Bankası’na iletilir.

Kredi Notunuz Belirleniyor

Sadece bireysel olarak bizzat sizin gerçekleştirdiğiniz işlemler değil, kefil olduğunuz kişinin kefil olduğunuz konuya dair işlemleri de sizin isminize ait veriler arasına eklenir.Tüm bu işlemler dikkate alınarak kredi notunuz belirlenir. Bu kayıtlar Merkez Bankası’na bağlı olarak görev yapan Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. İşte bu kayıtlar halk arasında da kara liste olarak adlandırılır. Dolayısıyla bankalarda kara liste nedir sorusu aslında yanlıştır. Çünkü söz konusu listeyi tutan bankalar değil, Merkez Bankası’nın Kredi Kayıt Bürosu olmaktadır.

Konunun bankaların kara listesi nedir şeklinde araştırılmasının nedeni ise bu kayıtların bankalardan alınan verilerle hazırlanıyor olmasıdır. Bir anlamda banka işlemlerinin kayıt şeklinde aktarılması ile bu listeler ve diğer veriler hazırlandığı için halk da bankalarda kara liste ne demek sorusu eşliğinde konuyu irdeler.

Eğer bankalara olan borçların ödenmemesi, geç ödenmesi gibi durumlar söz konusu ise kara liste olarak tabir edilen bir listeye o kişinin adı alınır. Bu listeden çıkabilmesi için de bankaya olan borcunu ödemesi gerekir.

Kara Listeden Hemen Çıkış Mümkün mü?

Kara listeden ne zaman çıkabilirim? Ödeme yapılmış olsa dahi verilerin güncellenmesi için bir süre daha kişinin adı kara listede kalabilir. Bunun için bir süre beklemeniz doğru olacaktır.

Diğer Makaleler