Mevcut Kredi Kartı Borcumu Yapılandırdım, Tekrar Kart Alabilir miyim?

Kullandığınız kredi kartını yapılandırdıktan sonra tekrar kredi kartı alabilir misiniz? Sorunun cevabını makalemizde veriyoruz.


Mevcut kredi kartınızı yapılandırmanız durumunda farklı bir bankadan kredi kartı alabilir misiniz? Esasen bu sorunun tek bir yanıtı yok. Farklı bir bankadan ya da aynı bankadan bir bankacılık ürünü kullanıp kullanamayacağınız bir dizi şartı sağlamanıza bağlıdır. İçeriğimizde bu konuya değineceğiz. Öncesinde dilerseniz "Taksitleri Devam Eden Kredi Kartımı İptal Edebilir Miyim?" konusunu inceleyebilir ya da mevcut kredi kampanyalarını incelemek için Kredi Kartı Kampanyaları sayfamıza göz atabilirsiniz.
Ödemelerinizi düzenli olarak yapıp, ideal bir tüketici olduğunuz sürece bankanızla aranızdaki ilişki gayet iyi olacaktır. Fakat kredi veya kredi kartı ödemelerinizi aksatmaya başladığınız taktirde belki uzun yıllar yeniden bir bankanın imkanlarından faydalanmanızı imkansız kılacak yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir?

Kredi kartı borcunun asgari ücretini bile ödemekte zorlananlar için geliştirilmiş bir formül olan kredi kartı borcu yapılandırma işlemi, durumu kötü olan müşteriler için bir umut ışığı olarak algılanıyor. Kredi kartı borcunuzu yapılandırmaya gittiğinizde kartınız kapatılır, borcunuz sabitlenir ve bankanın belirlediği takvim içerisinde ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız beklenir.

Kredi Kartı Yapılandırması Sonrası Ödeme Yapılamazsa Ne Olur?

Kredi kartı yapılandırması sonrası eğer borcunuzu ödemiyorsanız (ödeyemiyorsanız) yasal süreç başlar. Konuyla ilgili "İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir?" isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz. Bankaları da bu noktada çevrenizden bir birey gibi düşünürseniz, güven sarsınca, yerine getirmesi de kolay olmayacaktır. 

Kredi Kartı Yapılandırması Sonrası Düzenli Ödeme Yapıldı, Kredi Kartı Başvurusu Yapabilir Miyim?

Kredi kartı yapılandırması konusunu ilk başlığımızda incelemiştik. Orada da belirttiğimiz gibi kredi kartını yapılandırma işlemi zaten ödeyememe noktasında baş gösterir. Borcunuzu ödeyemeyeceğinizi bankaya bildirir ve yapılandırma talep edersiniz. Banka da bunun üzerine kredi kartınızı kullanıma kapatarak size bir ödeme planı çıkarır. Hal böyle olunca, ne başka bir bankadan ne de aynı bankadan farklı bir kredi kartı almanız kısa vadede mümkün olmayacaktır. Kara liste olarak adlandırılan listeye girmemiş olsanız bile borcunuzu yapılandırdığınız için banka size tekrar kredi kartı vermek konusunda temkinli davranacaktır. Bankadan bankaya değişmekle birlikte, yalnızca üzerinden belli bir süre geçtikten sonra yeniden kredi kartı başvurusu yapabilmeniz mümkündür.

Diğer Makaleler