Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat hesabının tanımını ve avantajlarını içermektedir.


Mevduat, bilindiği gibi bankalarda tutulan paralardır. Mevduat hesabı ise tüzel veya gerçek kişilerin ellerinde bulunan paralar ile altın ve döviz gibi diğer birikim gücü veren araçların, belirsiz yada belirli bir süre için bir getiri karşılığında veya sadece saklamak amacıyla bankalarda açılan hesaplara denir.
Başlangıçta para ve benzeri likit varlıkların saklanması amacıyla ortaya çıkan mevduat hesabı, zamanla toplumun mali kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik uygulamalarla farklı boyutlar kazanmıştır. İlk olarak mevduat hesabı sahiplerine, paralarının değerinin korunması ve yeterince getiri sağlanması için çeşitli hizmetler verilmiştir. Sonrasında ise bazı finansal yatırım ürünleri mevduat işlemleri ile bağlantılı duruma getirilerek mevduat hesabı sahiplerinin hizmetine sunulmuştur. Mevduat hesaplarının çağdaş ekonomik sistemde, fonksiyonel olma niteliği ve önemi giderek artmaktadır.

Ülkemizdeki bankaların yurtiçi şubelerinde gerçek kişiler adına Türk Lirası, döviz ve kıymetli maden cinsinden açılan tasarruf mevduatları, her bir gerçek kişi için her bir bankada 100 bin liraya kadar tasarruf mevduatı güvencesi altındadır.

MEVDUAT HESANININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Parasını bankalardaki mevduat hesaplarında saklayan kişiler birçok finansal avantaja sahip olur. Mevduat hesabının finansal avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;
  • Mevduat hesabı açtıran kişinin, duran paraları ve birikimleri güvence altında saklanır.
  • Mevduat hesabına yatırılan servetin likit, kullanışlı yapısı korunmuş olur.
  • Ödemeler ve tahsilatlar, bankaların teknik desteği aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
  • Mevduat hesabı açtıran kişiler faiz yada benzeri kazançlarla getiri elde eder.
  • Bankaların mevduat hesabı sahiplerine sunduğu çeşitli hizmetlerden yararlanılabilir.
  • Mevduat hesapları, faiz veya benzeri kazançlar sayesinde enflasyon aşındırmasından korunur.
  • Mevduat hesabı açtıran kişiler kredi kartı, banka kartı ve benzeri ürünlerin kolaylıklarından öncelikli olarak yararlanır.

VADELİ MEVDUAT TÜRLERİ NELERDİR?

Birikmiş paralarımızı vadeli mevduat hesabına yatırarak belirli bir süre sonunda mevduat getirisi alırız. Vadeli mevduat işlemlerinde en fazla kullanılan hesapları 2 grupta inceleyebiliriz.
  • e-Mevduat Hesabı: Bankaların internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak, internet üzerinden açılan faiz ödemeli mevduat türüdür.
  • Vadeli Mevduat Hesabı: 1 ay, 3 ay, 6 ay, yıllık ve daha uzun vade ile açılabilen, faiz ödemeli mevduatlardır.
Mevduat mı e-mevduat mı avantajlı derseniz, ''Vadeli Mevduat ile e-Mevduat Arasındaki Fark Nedir?'' konusuna göz atabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler