Mir Ödeme Sistemi Nedir? Tükiye'de Hangi Bankalar Mir Kabul Ediyor?

Mir sistemi ülkemizde Ukrayna savaşına kadarki sürede gelişmekteydi. Ancak savaş sürecinde bazı bankalar bu sistemden ayrıldı. Gelecekte neler olacağını takip edeceğiz.


Mir ödeme sistemi, Mayıs 2017'de Rusya Merkez Bankası tarafından kurulmuş bir ulusal ödeme sistemidir. Sistem, Rusya Ulusal Kart Ödeme Sistemi tarafından işletilmektedir ve Rusya Merkez Bankası'nın yüzde yüz iştirakidir. Sistem, ABD merkezli Visa ve MasterCard tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle hizmetleri reddedilen Rus bankalarının potansiyel elektronik ödeme bloklarının engellenmesinin üstesinden gelmek için tasarlandı. Rusya ve diğer eski Sovyet ülkeleri, Ukrayna'daki savaş nedeniyle uluslararası ödeme sistemlerinden dışlanmıştı. Dünya üzerinde Küba, Güney Kore, Türkiye, Vietnam ve bazı eski Sovyet ülkeleri Mir sistemini kabul ediyor. Yakında İran gibi birkaç ülkenin de bu sistemi kullanmaya başlaması planlanmaktadır.

Türkiye Bankaları Mir Ödeme Sistemine Dahil Mi?

Türk bankaları Mir ödeme sistemine geçmişti. Hatta bu sistemin ABD merkezli diğer sistemlere iyi bir alternatif olabileceği düşünülüyordu. 2022 yılında yayınlanan bazı haberlere göre, ABD, Rusya'nın yerel ödeme sistemi olan Mir'e dahil olan Türk bankalarını odağına aldı. Bu nedenle, İş Bankası ve Denizbank, Rus ödeme sistemi Mir'de hizmetlerini askıya aldıklarını açıkladı. Bu kararın ABD yaptırımlarından çekinildiği için alındığı söyleniyor. Bu haberler sonrasında Türkiye’deki kamu bankalarının da Mir sisteminden çıktığı belirtildi.

Mir Sisteminin Avantajları Neler?

Mir sistemi, Türkiye’de herhangi bir avantaj sağlamıyor. Visa ya da MasterCard ne kadar avantaj sağlıyorsa, Mir de o kadar avantaj sağlayabilir. Asıl avantaj Rus şirketlerine sağlanmış oluyor. Rus hükümetinden çok fazla destek alması nedeniyle, kullanımı kolaydır ve yaygın bir şekilde kabul görür. Ayrıca, Mir kredi kartı veya banka kartı ile kullanılabilir. 73 milyondan fazla kartla Mir, Visa, MasterCard ve diğer kredi kartı ağlarının ciddi bir rakibi haline geldi. Bu, Rusya'da ödeme işlemleri için alternatif bir seçenek sağlar ve Rus şirketlerinin uluslararası işlemlerde daha az sınırlandırılmış olmasına olanak tanır.
 Mir ödeme sistemi, güvenli para transferleri ve ulusal ödemelerin istikrarlı ve siyasi durumlardan bağımsız olmasını hedeflemektedir. Ne var ki Rus hükümetinin açık desteği buna engel olacak bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, işletmeler tarafından web sitelerinde sunulması ile müşterilere özel teklifler sunar. Bu sayede alışveriş yapanlar para iadesi, bonuslar ve diğer avantajlardan yararlanabilirler. Yaygın kullanımı ve özel getirileri nedeniyle müşteriler bu seçeneği ödeme sırasında tercih edebilirler. Ayrıca tüccarlar, Mir'i istedikleri banka aracılığıyla çalıştırabilirler. Örneğin Sberbank, Tinkoff, VTB ve diğer Rus bankaları Mir'i desteklemektedir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler