Mobil Uygulama Geliştirici Gelirleri İçin Banka Hesabı Açmak 2022

Mobil uygulama geliştirici gelirleri için vergi istisnası getirildi. Peki mobil geliştiriciler için banka hesabı nasıl açılır? Yazımızda daha fazlasını bulabilirsiniz.
Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da bazı değişiklikler yapılarak Mobil Uygulama Geliştiricileri için elde ettikleri kazançlara vergi istisnası getirildi. Bu vergi istisnasından yararlanmak için de Türkiye’de kurulu bulunan bankalar aracılığı “İçerik Üretici Gelirleri Hesabı” açtırılması ve bu kanaldan gelirlerin tahsil edilmesi zorunlu duruma geldi. Biz de bu yazımızda özellikle mobil uygulama geliştiricilerinin elde ettikleri gelirler için banka hesabı nasıl açacaklarını izah edeceğiz.
 Gelir Vergisi istisnası hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için “İnternet Gelirleri İçin Vergi İstisnası ve Banka Hesabı Açmak” isimli yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Mobil Uygulama Geliştiricileri İçin Banka Hesabı Nasıl Açılacak?

Mobil uygulama geliştiriciyseniz ve yazdığınız uygulamalardan, oyunlardan reklam, satış veya sponsorluk geliri elde ediyorsanız ve gelir vergisi istisnasından yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bu faaliyetlere ait tüm hasılatın (gelirin) açtıracağınız bir banka hesabı aracılığıyla münhasıran tahsil edilmesini sağlamaktır. Bu noktada hemen belirtmemiz gerekir, bu banka hesabı sadece bu gelirleriniz için açtırılmalıdır. Farklı gelirler için bu hesaba ödeme yapılmamasında yarar var.
 
İçerik üretici gelirleri hesabı için istediğiniz bir bankaya giderek “İçerik Üretici Gelirlileri Hesabı” açtırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle bu uygulama hayata geçmiş durumda. Ne var ki pek çok bankanın henüz bu hesap için şubelerine göndermiş olduğu bir tebliğ bulunmadığından, şubelere gittiğinizde hesabın açılamayacağını söyleyeceklerdir. Zaman içinde hangi bankalarİçerik Üretici Gelirleri Hesabı” açıyor bunu da yazımıza ekleyeceğiz.

İçerik Üretici Gelirleri Hesabı Açmanın Avantajı Nedir?

Mobil içerik üreticiyseniz ve Apple, Google Store gibi platformlar üzerinden gelir elde ediyorsanız, Gelir Vergisi İstisnası uygulamasına dahil olarak büyük bir gelir vergisi avantajı elde edebilirsiniz. 2022 yılı gelirlerine uygulanan gelir vergisi tarifesine bakarak durumu değerlendirelim.
 
Gelir Dilimleri Vergi Oranı
32.000 TL'ye kadar % 15
70.000 TL'nin 32.000 TL'si için 4.800 TL, fazlası %20
170.000 TL'nin 70.000 TL'si için 12.400 TL, fazlası %27
880.000 TL'nin 170.000 TL'si için 39.400 TL, fazlası %35
880.000 TL'den fazlasının 880.000 TL'si için 287.900 TL, fazlası %40
 
Tabloda da gördüğünüz üzere, ücret gelirleri dışında kazançlara sâri olarak gelir vergisi dilimleri bulunuyor. Burada en önemli avantaj elbette 880 Bin TL’ye kadar sadece yüzde 15 oranında gelir vergisi stopajı ile vergilendirilecek olmaktır. Kazancınız arttıkça diğer vergi dilimleri ile vergilendirilmezsiniz. Sadece yıllık gelirinizin 880 Bin TL üzerine çıkması durumunda en yüksek gelir vergisi dilimine girersiniz.

Şirket Açmak ve Yükümlülükleri Yok

Gelir vergisi istisnası dışında elbette en önemli avantaj şirket açma zorunluluğunuz ortadan kalktı. Burada önemli bir noktadan da hemen bahsedelim, isteyen kişiler şirketleri üzerinden vergi ödemeye ya da yeni şirket açmaya devam edebilirler. Eğer ki yıllık kazançlar 880 Bin TL üzerinde olacaksa, şirket açmak gerekecek. Ama 880 Bin TL altı geliriniz olacağını düşünüyorsanız, şirket açmanıza, KDV ödemenize, muhtasar vergisi ödemenize, BAĞ-KUR primi ödemenize gerek olmayacak. “İnternet Gelirleri İçin BAĞ-KUR Ödenecek Mi?” yazımızda bu konuyla ilgili detayları okuyabilirsiniz.

Mobil Uygulama Geliştirici Gelirlerinde Hangi Kazançlar İstisna Kapsamındadır?

Mobil içerik geliştiriciler için “Mobil uygulamaların satış ve paylaşımına ait gelirler istisna kapsamındadır.” İfadesi kanun maddesinde yer alıyor. Aşağıdaki maddeler halinde yayınladığımız gelirler sosyal paylaşım ağları üzerinden elde ediliyorsa gelir istisnası kapsamındadır.
  1. Reklam gelirleri
  2. Ücretli abonelik gelirleri
  3. Satış gelirleri
  4. Sponsorluk gelirleri
  5. Uygulama içi satış gelirleri
Satış gelirleri ve sponsorluk gelirleri için durumun daha net anlaşılması gerekmektedir. Satışın ve sponsorluk gelirinin sosyal medya ağından elde edilmesi şarttır.

Mobil Uygulama Geliştirici Gelirleri Otomatik Vergilendirilecek Mi?

Mobil geliştirici gelirleri banka tarafından otomatik olarak vergilendirilecek. Kanuna göre, açtıracağınız İçerik Üretici Gelirleri Hesabı üzerinden sadece yüzde 15 oranında bir stopaj (tevkifat) kesintisi uygulanacak. Kesilen bu stopaj ise banka tarafından vergi dairesine, sizin adınıza ödenecektir.

İçerik Üretici Banka Hesaplarından Komisyon Kesilecek Mi?

Mobil geliştirici gelirleri hesabı için bir komisyon tutarı kesilip kesilmeyeceği bilinmiyor. Bu durum bankaların inisiyatifine bırakılmış olabilir. Ancak diğer vadesiz mevduat hesaplarında olduğu gibi bu hesaplar için de komisyon tarzı bir kesintinin olmayacağını düşünüyoruz.

Mobil Geliştiriciler Birden Fazla Banka Hesabı Açabilir Mi?

Mobil geliştiriciler ve içerik üreticiler birden fazla bankada içerik üretici ya da mobil geliştirici gelir hesabı açtırabilirler.

Mobil Geliştirici Ödemesini Başka Bankadan İçerik Üretici Gelirleri Hesabına Gönderebilir Miyiz?

Mobil Uygulama Gelirlerini stopajın kesileceği banka hesabı üzerinden değil de farklı bir banka hesabından alırsanız gelir vergisi istisnasından yararlanamazsınız. Farklı bir bankaya çekerek sonrasında da stopajı kesecek olan banka hesabına göndermeniz durumunda maalesef kesinti yapılmayacaktır. İstisna kapsamında gelirini tahsil etmeyenler, elde ettikleri kazançlar üzerinde normal ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilirler. Daha da ilerisinde istisnaya ilişkin şartlar taşınmıyorsa, eksik tahakkuk etmiş olan vergi, vergi ziyaı cezası kesilmek suretiyle gecikme faizi ile tahsil edilecektir.​

Mobil Geliştirici Gelirleri İçin Stopaj Tutarı Nasıl Hesaplanacak?

Mobil uygulama geliştirici olarak reklam, sponsorluk ve satış kazancı sağlıyorsanız, stopaj tutarı elde edilen kazanç üzerinden bankalar tarafından oranında gelir vergisi tevkifatı yapılarak hesaplanacaktır. Bir örnek vererek durumu açıklayalım.
 
A kişisi Google Play ve App Store üzerinden yayınlamış olduğu uygulaması için satış, sponsorluk ve reklam geliri elde etmektedir. Ocak ayında bu uygulama için toplamda 15 Bin TL kazanç elde etmiştir. Açtırmış olduğu banka hesabını bu platformlara ödeme aracı olarak seçtiğinden, banka hesabına 15 Bin TL ödenmiştir. Bu durumda banka aşağıdaki hesaplama ile kişiden vergi tefkifatı yapacaktır.

Stopaj Tutarı = 15 Bin TL x 0,15 () = 2 Bin 250 TL
Kişinin elde edeceği net gelir = 15 Bin TL – 2 Bin 250 TL = 12 Bin 750 TL

Kategori:

Diğer Makaleler