Muafiyetli Kasko Nedir?

muafiyetli kaskonun avantajları ve muafiyetli kasko hakkında bilmeniz gerekenler


Sigorta alanında faaliyet gösteren firmalar her geçen dönem yeni ürünler geliştirerek müşterilerine hitap etmeye çalışıyor. Bu ürünler kimi zaman düşük bütçe sahibi bireylere yönelik olurken kimi zaman da ihtiyaçları karşılamaya yönelik olabiliyor. Özellikle bütçe odaklı olarak geliştirilen ürünlerden biri de muafiyetli kasko olmaktadır.

Kimler Muafiyetli Kasko Sigortası Yaptırıyor?

Muafiyetli kasko pek çok avantaj sunar. Genellikle bütçe sıkıntısı yaşayan bu nedenle de kasko sigortası yaptırmak istemeyenlerin ortak tercihi olmaktadır. Satın alma aşamasında bazı indirimlerin uygulandığını belirtmeliyiz. Bu indirimlerin oranı % 40’a varmaktadır. Ancak bir kesinti de söz konusu olabilmektedir. Araç üzerinde bir hasar meydana gelmesi durumunda yapılacak ödeme üzerinden kesinti yapılması şartı getiriliyor.
Bu kesinti oranı sabit değildir. Genellikle aracın değeri belirlenir ve uygulanacak olan kesinti de aracın değerinin % 1’i veya % 2’si hatta % 3’ü oranında uygulanmaktadır. Bu miktar sigorta poliçesinde yazdığı için araç sahipleri için de sürpriz olmayacaktır. Poliçede iki seçenek bulunur. Ya sabit bir ücret belirlenmiştir ya da oran! Kesinti de bu miktarı içerir.

Muafiyetli Kasko Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Muafiyetli kasko sigortası yaptırmak isteyenler karar vermeden önce birkaç husus gözden geçirmelidir. Bunların başında aracın şehir içi trafiğe ne sıklıkla çıktığı gelmektedir. Aynı zamanda aracın mini hasar teminatının olup olmadığı da önem arz eder. Şayet aracınızı şehir içerisinde sıklıkla kullanmıyorsanız ve aynı zamanda sigorta poliçenizde de mini hasar teminatı bulunuyor ise muafiyetli kasko sigortası yaptırmayı düşünebilirsiniz. Fakat sıklıkla küçük çaplı da olsa hasarlar meydana geliyorsa ya da aracınızı hemen her gün şehir içi trafiğine sokmak durumunda kalıyorsanız muafiyetli kasko sigortası sizin için çok da karlı bir sigorta tercihi olmayabilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler