Neden Kredi Çekemiyorum?

Kredi alamamanızın nedenlerini açıklayan bir makale


Neden kredi çekemediğinizi mi merak ediyorsunuz? Tüm kriterleri karşılıyor olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bir noktada bankalar kredi ürünlerini tüketiciye kullandırırken ödeme durumlarına, ödeme performanslarına oldukça dikkat ederler. Biz de bu yazımızda "Neden kredi çekemiyorum?" sorunuza istinaden farklı sorulara da yanıtlar vereceğiz.
Tüketim alışkanlıklarımızın çeşitlilik kazanması ve temel ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek adına artık geçmiş yıllara oranla daha çok kredi başvurusu yapıyoruz. Bunda bankaların sunduğu kredi çeşitliliğindeki artışın da önemli bir etkisi bulunuyor. Konut ve otomobil almak için yıllarca para biriktirmektense kredi çekmek herkes için daha avantajlı ve cazip bir seçenek. Bunun yanı sıra tatil kredisi, eğitim kredisi, evlilik kredisi, bedelli askerlik kredisi gibi kredi seçenekleriyle hayatımızdaki pek çok işi kolaylaştırma şansına sahibiz. Fakat bazen yaptığımız kredi başvurusu kabul edilmeyebiliyor.

Kredi Çekememenizde En Önemli Neden: Kredi Notu

Kredi başvurunuzun kabul edilmemesinin çok çeşitli sebepleri olabilir. Kredi başvurunuzun kabul edilmesinde kredi notunuzun önemi çok yüksek. Kredi notu tıpkı sosyal yaşamda insanlarla ilişki kurmanız gibi finansal yaşamda bankalar ile ilişki kurmanız için olmazsa olmaz bir etkendir. Geçmiş dönemdeki ödeme performansınızdaki aksaklıklar, bir çok finansal kurumdan kullandığınız krediler, eksik ödemeler, geç ödemeler... Bunlar kredi notunuzun oluşmasına etki eden temel faktörler. Bir de doğru bilinen yanlışlar var elbette. Mesela bir finans kurumundan kullandığınız kredinin vadeleri dahilinde ödenmesi yerine bir anda erken tek vadede ödenmesi, kredi notunuza bir yarar sağlamaz. Düzenli ödeme ve zamanında ödeme gibi kriterleri yerine getirerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

"Findeks Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?" yazımızda kredi notunun nasıl hesaplanacağı ile ilgili bilgileri sizlere sunduk. İncelemenizi önemle öneriyoruz.

Yetersiz Gelir Kredi Çekememenize Sebeptir

Kredi çekememenizde bir diğer ana unsur da gelirinizin yetersiz kalmasıdır. Yetersiz kalan gelir ile maalesef bankalar, finansal kurumlar size kredi kullandırmaya yanaşmayacaktır. Tabi burada bankaların politikaları da işin içine giriyor. "Yetersiz gelir kesinlikle kredi çekememenizde ana sebeptir" diyemeyiz. Zira bankalara elde ettiğiniz gelirle finansal bir oyuncu olduğunuzu göstermeniz, kredi alabilmeniz için önemli bir gösterge olacaktır. Örneğin, kredi kartı kullanmaya başlayın. Kredi kartınıza yapacağınız düzenli ödemeler ile hem kredi notunuzu belli bir seviyeye getirmiş olacaksınız hem de finansal sistem içinde bir aktör olduğunuzu bankalara göstermiş olacaksınız. Eğer bankaların kredili mevduat hesaplarını da kullanarak düzenli ödemeler yaparsanız, eninde sonunda bir kredibiliteniz oluşacak ve bu da size kredi notu olarak dönecektir.

Gelirim Yüksek, Neden Kredi Çekemiyorum?

Kredi çekememenizdeki en önemli iki konu üzerinde durduk. Farklı bir noktada değerlendirmemiz gereken unsur ise geliriniz yüksekse ve yine kredi çekemiyorsanız, sorunun nerede olduğu konusu. Gelirinizin yüksek olması kredi çekebilmeniz için temel şartlardan biri değil. Zira gelirin belgelenebilir olması daha önemlidir. Mesela serbest meslek kazancınız var ve belgelenebilir bir gelir türüdür. Sigortalı çalışansanız, belgelenebilir bir geliriniz bulunuyordur. Ancak örneğin, boyacılık yapıyorsanız ve gelirleriniz finansal sistem içine girmeden size ulaşıyorsa, bu durumda kazandığınız para finansal sistemde gözükmez ve belgeleyemezsiniz. 

Bunun yanında, gelirinizin karşılayacağından fazla kredi talebinde bulunmanız da kredi başvurunuzun reddi ile sonuçlanır. Findeks risk raporunuzu sorguladığınızda göreceğiniz kredi limiti, öngörülen en fazla alabileceğiniz kredi limitini gösterir. Bunun üzerinde kredi alabilmeniz oldukça zordur. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler