Neden Kredi Kullanamıyorum

Kredi kullanamayanların bilmesi gerekenler.


Eğer bir bankaya kredi başvurusunda bulunduysanız ve olumsuz yanıt aldıysanız bunun birçok nedeni olabilir. Yaptığınız başvuru üzerine banka sizi birçok açıdan incelemeye alır. Size kredi olarak vereceği paranın bir karşılığı olması ve geri ödemelerinin risk teşkil etmemesi için sizi her açıdan değerlendirmeye alır ve bir puan belirler. Aldığınız bu puan banka kriterleri için yeterli bir puansa ancak talep ettiğini krediyi onaylar. Aksi takdirde başvurularınızı reddeder.
Peki, bu kriterler nelerdir. Bankada oluşan puanlarınızı etkileyen durumlar nelerdir. Kredi başvurularınızı olumsuz sonuç alıyorsa bunların nedeni ne olabilir? Kısaca ‘ Neden Kredi Kullanamıyorum? ‘ sorusunun cevaplarını 4 adımda inceleyim.
  1. Bir kredi başvurusunda bulunduğunuzda ilk öncelikli bakılan bankalarda bulunan kredi notunuzdur. Bu bankalarda sahip olduğunuz bireysel nitelikteki tüm banka hesaplarınız, kredi ve kredi kartlarınız üzerinden hesaplanan ve bu kullanımları ne doğrultuda yaptığınızı gösteren bir nottur. Eğer kredi kartı ve kredi borçlarını gününde ve eksiksiz olarak yapıyorsanız, bankalarda kullandığınız çok fazla kredi yoksa banka hesap hareketleriniz düzenli bir şekilde ilerliyorsa kredi notunuz oldukça yüksektir ve bankalar için en ideal müşteri modeli olursunuz. Her banka size kredi kullandırmak için adeta yarışabilir. Ancak kredi ödeme planlarınız aksıyorsa ve gecikmeler varsa, kredi kartı ödemeleriniz zamanında yapılmıyor ve dönem dönem asgari ücretin altında ödemeler oluyorsa, başka bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerin toplamı yani riskiniz bir hayli fazla ise, daha önceden kullandığınız kredi sayısı ve kredi çeşidi fazla ise kredi notunuz oldukça düşük olacaktır. Ve buda neden kredi kullanamıyorum sorusunun sıklıkla karşılaşılan cevabıdır.
  2. Daha önce herhangi bir bankadan bir kredi kullandıysanız veya bir kredi kartı kullandıysanız ve geri ödemelerini yapamayarak banka tarafından idari takibe alındıysanız kredi kullanımı yapamazsınız. İdari takibe girdiğiniz aşamada banka avukatları sizinle irtibata geçerek ödemeleri yapmanız konusunda görüşmeler yaparlar ve durum bir daha kredi kullanamamanıza neden olur.
  3. Bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurunuz onaylanmıyorsa bunun bir diğer nedeni yetersiz gelire sahip olmanız olabilmektedir. Başvuru yaptığınızda bankalar mevcut borç durumunuzu ve mevcut gelir durumunuzu karşılaştırır. Talep ettiğiniz kredi miktarının aylık ödeme rakamları ve varsa diğer toplam banka borçlarınız aylık gelirinizi aşıyorsa, bu kredi taksitlerini ödemekte zorlanacağınızı gösterir ve banka başvurunuzu reddeder. Ancak mevcut banka borçlarınız azaldığında veya geliriniz arttığında, bir süre bekleyip tekrar bir başvuruda bulunmanız doğru olacaktır. 
  4. Bireysel ihtiyaç kredilerinin haricinde konut veya araç kredisi başvurusunda bulunduysanız, bu kredilerde talep edilen rakamlar yüksek olduğu için banka ilave olarak alacağınız gayrimenkulü ya da aracı ipotekleyerek teminat olarak alır. Bu durumda kullanacağınız krediler için teminat vereceğiniz menkul vb şeylerin ipotek için uygun olması gerekmektedir. Aksi halde ipotekleriniz kabul edilemeyeceği için teminat olmadan kredinizin onaylanması da söz konusu değildir.

Diğer Makaleler